Czopek dla dziecka, ile można podać?

Dziś ponownie cykl “Pani z Apteki”

Natalia jest farmaceutą z czteroletnim stażem i przedstawia nam  nowości z aptecznej półki.

Witam wszystkie Mamy!

To będzie krótki wpis, ale z pewnością ciekawy, ważny i bardzo przydatny w codziennym życiu Młodej Mamy. Proszę o przygotowanie kalkulatora 😉
Podczas pracy w aptece, często spotykam się z tym, że przychodzi mama po czopki dla dziecka i nie wie ile może go zaaplikować.
Często na pudełkach – zazwyczaj czopków z ibuprofenem (czyli Nurofen czopki) – jest napisane, jak podawać czopek dziecku. Wtedy postępujemy zgodnie z rozpiską.

Ale co robić gdy nie ma notki w opakowaniu? Tak jest np. w przypadku czopków z paracetamolem – czyli “Eferalgan” lub “Paracetamol czopki”. Co wtedy?

Zasada obliczania czopków z paracetamolem jest prosta.

Na każdy 1 kg masy ciała dziecka przypada 10-15 mg paracetamolu.

Czyli jeżeli nasza pociecha waży około 15 kg to obliczamy według zasady:

  • 15 x 10 = 150 mg paracetamolu
  • lub też 15 x 15 = 225 mg paracetamolu.

Te dwie opcje są dopuszczalne dla tej substancji leczniczej i starajmy się jej nie przekraczać o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Mam nadzieję, że ta informacja przyda Wam się podczas choroby waszego dziecka. Choć wiadomo, lepiej żeby nie było takiej konieczności – tego Wam życzę.

Pozdrawiam jak zawsze zdrowo i ciepło,
Pani z Apteki
Natalia 🙂

PS. Ważne informacje od znajomego pediatry:

Proponuje podawać paracetamol w czopku w dawcę minumum 15/kg . Paracetamol wchłania się w około 60% w postaci czopka, więc nie warto w wysokich gorączkach podawać mniej . Unikniemy sytuacji stresowej wtedy że ” nie działa ” lub będziemy mieli nawrót w krótkim czasie.
Pamiętajcie także, że można łączyć ibuprofen (Nurofen) z paracetamolem (efferalgan) – c
zopek i syrop.

Pozdrawiam doktor Michał Dybek Przychodnia Eumedica

~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~.~~

To się czegoś pożytecznego znów dowiedzieliśmy od Natalii.

A teraz czas na rozwiązanie jednodniowego quizu, oraz równie pożyteczną informację – ile kosztuje jedzonko w WSZ w Lesznie! 🙂

Rozwiązanie:

Jak widać najbliżej kwoty na paragonie była Sylwia (odezwij się do nas z adresem) :

podała lakoniczne 30 zł 🙂 omsknęła się tylko o 18 groszy. Jestem pod wrażeniem wszystkich odpowiedzi – szczególnie tych z analizami i własnymi doświadczeniami akademikowymi i barowymi!

Pamiętajcie, że to niezły pomysł – będąc w obcym mieście nie iść do Mc, KyFyCy czy innego fast a poszukać szpitala, urzędu, kasyna wojskowego, policyjnego – tam zawsze są takie bufety, śledzik i pięćdziesiątka! 🙂

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w tej krejzi zabawie! 😀

 

Komentarze