Jakie opcje ma kobieta, która chce, ale nie może mieć dzieci – 7 sposobów!

Macierzyństwo to jedno z najpiękniejszych doświadczeń kobiety. Tego nie da się opisać – to trzeba przeżyć.

Niektóre kobiety zachodzą w ciążę “od niechcenia”, trochę przez przypadek, lub dokładnie planując ciąże – i udaje się wszystko za pierwszym razem! Inne mocno starają się i długo walczą o to, by na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski. Zdarza się tak, że pomimo wielu miesięcy starań test ciążowy cały czas pokazuje jedną kreskę. I co wtedy?

Problemy z zajściem w ciążę ma coraz więcej kobiet. W tym wpisie rozgraniczyłam kobiety, które mają partnera oraz takie, które są singielkami, ale również marzą o własnym dziecku. W pierwszej kolejności przyjrzymy się bliżej parom.

Ewa i Adam są parą. Od tygodni/miesięcy/lat starają się o dziecko, bez skutku. Oto, co można zrobić, aby skutecznie postarać się o dziecko i zostać rodzicem:

  • poddać się inseminacji – to bardzo powszechna metoda sztucznego zapłodnienia. Podczas inseminacji wprowadza się plemniki do macicy. Do inseminacji można użyć nasienia partnera lub dawcy. Wskazaniami do wykonania tej procedury są m.in.: nieprawidłowe parametry nasienia, endometrioza, zaburzenia owulacji, obecność przeciwciał przeciwplemnikowych. Maksymalna ilość przeprowadzonych inseminacji wynosi 6. Później należy zainteresować się in vitro.
  • zrobić in vitro – to ostatnia deska ratunku dla par starających się o własne dziecko, rozwiązanie znacznie droższe niż inseminacja. Cała procedura zapłodnienia odbywa się poza organizmem kobiety. Dwa lub trzy zarodki, które zostały pozautrojowo zapłodnione są przenoszone do macicy. Jeśli procedura się powiedzie, dwa tygodnie później można zobaczyć pozytywny wynik na teście ciążowym.
  • postarać się o adopcję – to rozwiązanie jest dla par, u których inseminacja i in vitro nie przyniosło spodziewanych efektów. Każdy chce mieć SWOJE dziecko, które będzie miksem zachowań, mimiki, genów, ale jeśli wszystko zostało sprawdzone i nie ma takiej możliwości, by biologicznie zajść w ciążę to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu i adoptować dziecko.
  • “kupić” dziecko – surogatki chętnie ogłaszają się w internecie i za pieniądze wynajmują swój brzuch na 9 miesięcy. Niektórzy rodzicie są w stanie zapłacić nawet 100 tys. zł za upragnione potomstwo. Należy pamiętać jednak, że proceder ten w Polsce jest nielegalny. W Wielkiej Brytanii jest to uregulowane i nad wszystkim czuwają specjalne instytucje, ale i tutaj przyjmowanie korzyści majątkowych jest niezgodne z prawem. Surogatka otrzymuje honorarium, które ma pokryć koszty związane z prowadzeniem ciąży.

Ewa chciałaby mieć dziecko, ale w gąszczu prawdziwych mężczyzn nie może znaleźć idealnego Adama. Co może zrobić samotna kobieta, aby mieć dziecko:

  • zafundować sobie przelotny romans – w środowisku każdej kobiety jest mężczyzna, który chciałby się z nią umówić. Z wielu przyczyn jest on tylko i wyłącznie kolegą/znajomym, jednak kiedy kobieta chce mieć dziecko, ale nie może znaleźć idealnego ojca dla swojego dziecka, można też wziąć go pod uwagę. Parę tygodni “spotkań” z pewnością przyniesie oczekiwane dwie kreski na teście ciążowym.
  • umówić się na jednorazową randkę z nieznajomym – jedna noc z nieznajomym może dać pożądany dla kobiety skutek. Są plusy i minusy takiego postępowania. Do rozważenia.
  • skorzystać z banku nasienia – taką opcję mogą wybrać zarówno pary, jak i same kobiety. Bank spermy bada wcześniej nasienie, można wybrać kolor oczu dawcy, kolor włosów, dowiedzieć się jakie ma wykształcenie i jaki wzrost ciała. Aby zostać dawcą spermy trzeba przejść pewne kryteria: musi być odpowiednia ilość plemników, odpowiednia ruchliwość plemników, wiek poniżej 35 lat, brak chorób genetycznych (np. raka) oraz alkoholizmu w bliskiej rodzinie, odpowiedni wygląd (ocenia się wzrost, budowę ciała, kolor oczu i włosów), odpowiednie wykształcenie i zawód.

Rodzicielstwo to wielka przygoda, której radość odkrywasz każdego dnia. To blaski i cienie – z przeważającą ilością blasków. Miłość partnerów do siebie jest zupełnie inna niż miłość do dziecka. I każdy rodzic potwierdzi, że miłość to coś, co dzieląc mnożysz. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz poznać tej miłości i zostać rodzicem w sposób naturalny, niech nic nie stoi na przeszkodzie, aby za wszelką cenę osiągnąć swój cel.

Wyżej wymienione możliwości posiadania dziecka znacznie różnią się od siebie i każdy powinien decydować o posiadaniu dziecka indywidualnie. Propozycje, które opisałam są różnorodne, ale żadna z nich nie jest ani lepsza ani gorsza. Tylko ta osoba, która nie może mieć dzieci ma prawo wypowiadać się na temat tego, co i dlaczego jest lepsze w jej przypadku.

My również przez pewien czas staraliśmy się, aby Gabi była razem z nami – udało się drogą naturalnego poczęcia, ale gdyby nie było takiej możliwości to spróbowałabym wszystkiego. Bo warto.

Komentarze