Lot z dzieckiem liniami Wizzair. 10 ważnych zasad, o których musisz wiedzieć przed wylotem

Lot z dzieckiem nie musi być wielkim wyzwaniem dla rodzica, chociaż początkowo może wydawać się kłopotem. Warto wcześniej pomyśleć o paru drobnostkach, by lot był frajdą zarówno dla rodzica oraz dla małego pasażera. Każde dziecko oraz rodzic podróżujący z maleństwem mają swoje prawa. Wystarczy wcześniej dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy, a lot minie niemal idealnie.

 

001wizzair z dzieckiem

Ja i Gabi leciałyśmy liniami Wizzair – to ważne ponieważ każda linia lotnicza ma swoje zasady przewozu dzieci i czasami nie są one takie same.

 

1. Dziecko w wieku od 0 do 24 miesiąca życia leci na kolanach rodzica przypięte pasami. 

Dotychczas Wizz Air pobierał stałą opłatę za przewóz niemowląt i małych dzieci w wysokości 25 EUR za lot. Od chwili obecnej, jeżeli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej dziecku będzie niższa niż 25 EUR, ta sama niższa kwota należna będzie za opłatę za niemowlę. Jeżeli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej dziecku będzie wyższa niż 25 EUR, opłata za niemowlę nadal wynosić będzie 25 EUR. Aby skorzystać z tej ulgi dziecko w dniu wylotu i w dniu powrotu nie możne mieć ukończonych dwóch lat. Ciekawostka: jeden dorosły opiekun możne przewozić na swoich kolanach tylko jedno dziecko.

2. Dziecko powyżej drugiego roku życia podróżuje siedząc na własnym miejscu.

3. Dla dziecka do pierwszego roku życia można bezpłatnie wnieść butelkę z wodą na pokład.

Pojemność butelki powinna wynosić maksymalnie 100 ml. Jeśli dziecko jest starsze trzeba uiścić opłatę. Nie wiem w jakiej wysokości, bo na kontroli bezpieczeństwa poinformowałam, że Gabi jest chora i musi mieć wodę ze sobą.

4. Warto wziąć ze sobą do samolotu kanapkę dla dziecka – można wnieść ją bezpłatnie.

Na pokładzie również istnieje możliwość kupienia przekąski, słodyczy lub czegoś do picia.

5. Rodzice z dziećmi wchodzą w pierwszej kolejności do samolotu.

Kolejka do odprawy samolotowej (wyjście z lotniska) czasami potrafi trwać kilkanaście minut albo i dłużej. W tym czasie pracownicy lotniska muszą sprawdzić bilety i dokumenty każdego podróżującego. W Wizzair prócz normalnej kolejki jest tez kolejka priorytetowa – podróżni, którzy dodatkowo wykupili usługę Wizz Xpress odprawiani są w pierwszej kolejności. Jednak rodzice z dziećmi też są odprawiani w kolejce priorytetowej – bezpłatnie! 🙂

6. Lecąc z dzieckiem najlepiej usiąść w trzecim rzędzie z widokiem przez okno.

W samolocie Wizz Air nikt nie jest przypisany do danego miejsca – obowiązuje zasada: kto pierwszy ten wybiera sobie fotel. Dwa pierwsze rzędy są dostępne za dodatkowa opłatą. Siedząc w tym miejscu podobno nie odczuwa się tak dużej różnicy ciśnień.

7. Dzieciom, które ukończyły dwa lata przysługuje bezpłatny bagaż podręczny, który biorą ze sobą do samolotu.

Gabi miała na plecach mały plecaczek a w nim ulubione maskotki i zabawki.

8. W bagażu podręcznym warto mieć dla dziecka małe drobiazgi. 

Wodę, kanapkę, ulubioną maskotkę, książeczkę, chusteczki higieniczne oraz wilgotne chusteczki, poduszkę i ewentualnie kocyk.

9. Podobno opiekunowie niemowląt i dzieci do drugiego roku życia mogą bezpłatnie przewieźć wózek lub małe łóżeczko.

Nie znam szczegółowych warunków dotyczących dzieci powyżej 2. roku życia ponieważ nie brałyśmy wózka w podroż, ale podobno zawsze wózek typu parasolka można wprowadzić do samolotu bez dodatkowej opłaty. Niestety, samolotem nie można przewozić fotelików samochodowych dla dzieci –  należy nadać je w dużym bagażu czyli za dodatkową opłatą.

10. W samolocie jest względnie ciepło.

Warto o tym pamiętać podróżując zimą i nie ubierać grubo dziecka na czas przelotu.

 

002wizzair z dzieckiem

Przewoźnik przypomina:

podróżowanie samolotami jest niewskazane dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, ponieważ zmiana ciśnienia powietrza w kabinie samolotu może wpływać na dzieci niekorzystnie. Niemowlę jest bardziej wyczulone również na dehydratację. Prosimy zadbać, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotów.

Kobiety w ciąży również mogą latać samolotem, jednak jak podkreśla przewoźnik:

latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, chociaż nie zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka. Wizz Air nie przyjmuje na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży.

I najważniejsze: nie bójmy się prosić o pomoc! Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech każdy przychylnym okiem patrzył na małe dzieci, nawet kiedy Gabi przechodziła bez bramkę bezpieczeństwa 5 razy w każda stronę, celnik delikatnie zwrócił mi uwagę, abym pilnowała dziecka – zrobił to bardzo miłym tonem.

Natomiast na pokładzie samolotu, kiedy zbliżaliśmy się do lądowania, Gabi nie chciała zapiać się w pasy i wolała stanąć przy oknie – okno w samolocie jest na takiej wysokości, że nic nie widziała siedząc. Wtedy podszedł do nas steward i miło zagadał Gabi. Powiedziałam jej, że to sam kapitan samolotu poprosił ją, aby spokojnie usiadła na czas lądowania – pomogło! 😀

Gabi bardzo cieszyła się na lot do Niemiec (wtedy jeszcze nie wiedziała, co ją czeka), ale też z niecierpliwością czekała na powrotny lot do Polski. W samolocie nie miałam z nią żadnego problemu i było widać, że lot, cały pokład samolotu, wzbijanie się w powietrze i lądowanie zrobiły na niej duże wrażenie. Od tego momentu Gabi jeszcze bardziej lubi oglądać latające na niebie samoloty i zawsze macha rączką do Pana Kapitana! Tak, jak mama 😀

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.