Badanie połówkowe – 20 tydzień ciąży. USG 3D nasze zdjęcia i film

Nadszedł ten wielki moment – mamy za sobą już połowę ciąży! Świadczy o tym chociażby fakt, że wybraliśmy się na badanie połówkowe USG 3D.  I dziś o tym.

 

USG POŁÓWKOWE WPROWADZENIE

Kalendarz badań w ciąży jest bardzo napięty. Co wizytę mój ginekolog robi mi USG, ale mimo to postanowiliśmy zrobić też badanie połówkowe u innego specjalisty (oczywiście za pełną wiedzą, zgodą i wręcz zaleceniem lekarza prowadzącego), który zajmuje się diagnostyką ultrasonograficzną z zakresu położnictwa i ginekologii, diagnostyką wad wrodzonych oraz posiada certyfikat FMF uprawniający do wykonywania badań prenatalnych w I, II i III trymestrze ciąży.

Już w ciąży z Gabi nie miałam wątpliwości, że chcę zrobić to badanie. Wtedy mój ginekolog nieśmiało zaproponował USG połówkowe, a ja z chęcią się zgodziłam. 4 lata temu cieszyło mnie to, że będę widzieć moje dziecko w 3D. Teraz najważniejsze były dla mnie informacje odnośnie zdrowia, a real foto były miłym dodatkiem.

Celem badania jest szczegółowa ocena anatomii dziecka pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego.

 

USG POŁÓWKOWE – KIEDY? ZA ILE? CZAS TRWANIA?

Badanie wykonuje się od 20 do 22 tygodnia ciąży. Badanie można wykonać już w 18 tygodniu ciąży, ale specjalista, który przeprowadzał je u mnie jest zdania, że to właśnie 20-22 tydzień ciąży jest najodpowiedniejszym terminem, ponieważ wcześniej mało widać.

Koszt: 250 zł.

Czas trwania: około 45 minut.

Wiek ciążowy: 22 tydzień ciąży.

Data: luty 2016.

 

USG POŁÓWKOWE – OCENA

Na początku badania lekarz gasi światło w pomieszczeniu, by móc lepiej widzieć dziecko na monitorze i nakłada na cały brzuch specjalny żel – dzięki niemu może swobodnie jeździć głowicą po brzuchu matki. Następnie specjalista sprawdza podstawowe parametry: czynność serca, ruchy płodu, położenie/ułożenie/ustawienie dziecka, łożysko, pępowinę, płyn owodniowy.

Anatomia płodu. W trakcie badania lekarz ocenia: głowę, mózg, szyję, kręgosłup, klatkę piersiową, serce, pnie tętnicze, ścianę przednią jamy brzusznej, żołądek, przewód pokarmowy, nerki, pęcherz, kończyny górne, kończyny dolne, szkielet. Oraz określa płeć dziecka – jeśli jest widoczna oczywiście.

W czasie mojego badania lekarz sprawdził też Doppler płodu oraz Doppler ciężarnej.

Poza tymi danymi lekarz może też ocenić szyjkę macicy.

 

USG POŁÓWKOWE – WYNIKI

Badanie daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań: czy dziecko odpowiednio rośnie, czy nie ma wad anatomicznych, czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie itd. W razie niepokojących objawów można razem z lekarzem zaplanować leczenie dziecka jeszcze w łonie matki, dalsze prowadzenie ciąży oraz miejsce porodu – w zależności od potrzeby zdrowia dziecka.
W trakcie badania obliczany jest wiek ciążowy oraz termin porodu – mój został obliczony na 08-06-2016, czyli jest dokładnie taki sam, jak wykazało badanie USG prenatalne w I trymestrze ciąży.

 

USG POŁÓWKOWE – WARTO WIEDZIEĆ

Bardzo ważne jest to na jakim sprzęcie lekarz przeprowadza badanie – im nowszy tym lepszy. Oczywiście przed wizytą nie jesteśmy w stanie ocenić wieku i zaawansowania technologicznego sprzętu, więc warto przez wizytą zasięgnąć opinii o danym gabinecie. Istotne są również kompetencje specjalisty oraz czas trwania badania. Jeśli lekarz po kwadransie stwierdza, że wszystko jest dobrze to albo jest bardzo głodny (i śpieszy się na obiad) albo zwyczajnie olał temat. Nasze badanie trwało około 45 minut. Wtedy można mieć pewność, że lekarz przeprowadził badanie sumiennie.

W trakcie naszej wizyty początkowo nie zadawałam żadnych pytań, lekarz mierzył, sprawdzał, liczył. Później zaczęłam wypytywać, co i jak, więc w trakcie badania prowadziliśmy dialog na temat Fasolki i ogólnie o dzieciach.

Dziewczyny w ciąży, które chcą lub zrobiły szczegółowe badanie USG w ciąży – tak zwane prenatalne w 12, 20 lub 30 tygodniu.
Niżej BARDZO WAŻNA strona
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT

Są na niej wyszczególnieni pracownicy służby zdrowia z Polski, którzy uzyskali certyfikat kompetencji w zakresie pomiaru przezierności karku.
To 582 osoby, które specjalizują się w temacie i posiadają odpowiednie certyfikaty. Aby takie certyfikaty uzyskać i utrzymać trzeba co roku przejść audyt i uczęszczać na odpowiednich konferencjach naukowych. Dlatego lekarzy w Polsce, którzy te certyfikaty mają jest wbrew pozorom niewiele. Sprawdź, czy Twój lekarz, który wykonywał badanie prenatalne jest na tej liście!
Mój jest 🙂

 

NASZE ZDJĘCIA

Po zakończonym badaniu otrzymałam jego wyniki na kartce, a zdjęcia i filmy Fasolki na pendrive – wszystkie możecie zobaczyć niżej.

 

IMG_20160204_1_2 IMG_20160204_1_3 IMG_20160204_1_8 IMG_20160204_1_9 IMG_20160204_1_10 IMG_20160204_1_11 IMG_20160204_1_12

 

 

I PIERWSZE FILMY FASOLKI

 

Ostatnim badaniem prenatalnym jest badanie w 30. tygodniu ciąży. Jeszcze nie wiem, czy się na nie wybierzemy – jeśli będę się dobrze czuła to z całą pewnością. A wtedy wszystkie szczegóły takiego badania poznacie oczywiście tutaj 🙂

 

A niżej dostępny jest mój poprzedni wpis na temat badań prenatalnych

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze – test PAPP-A. Robić? Po co i kiedy? Moje zdjęcia i wyniki