Blog parentingowy dla mamy i taty. Prawdziwy parenting i lifestyle z dzieckiem. Początkowo ciążowy, teraz rodzinny.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Przyczyny, objawy, leczenie

Odwodnienie – temat ten dotyczy prawie każdego rodzica i dziecka. To szczególny stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Stan ten groźny jest zarówno dla niemowląt, jak i dla małego dziecka.

 

Długotrwałe odwodnienie jest niesamowicie niebezpieczne: prowadzi do utraty siły, osłabienia odporności, utraty świadomości, uszkodzenia organów wewnętrznych, a w konsekwencji do śmierci. Bardzo często przyczyną odwodnienia jest biegunka – poruszałam ten temat we wpisie Jelitówka u dziecka – prędzej czy później każdy się z nią zetknie. Przyczyną odwodnienia mogą być też wymioty, zbyt mała ilość picia płynów w czasie choroby z podwyższoną temperaturą ciała czy bardzo intensywna aktywność fizyczna.

 

PRZYCZYNY ODWODNIENIA

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można doprowadzić do odwodnienia dziecka. Najczęstszymi przyczynami są:

biegunka

może być spowodowana chorobami zakaźnymi lub zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi. Podczas biegunki woda znajdująca się w całym organizmie jest kumulowana w jelitach.

brak wody

przyjmowanie zbyt małej ilości wody w porównaniu z zapotrzebowaniem organizmu, np. latem. Pocenie się jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu przed przegrzaniem, co skutkuje ubytkiem wody w organizmie, zaś niemowlęta mają słabo rozwiniętą świadomość odczuwania pragnienia – utrata wody i elektrolitów.

wymioty

woda nie ma możliwości dostania się do jelit i nie może zostać wchłonięta przez organizm, gdyż jest zwracana wraz z całą treścią żołądkową.

hipertermia

przegrzanie organizmu.

wstrząs anafilaktyczny

reakcja na ekspozycję alergenu.

gorączka

zwiększenie temperatury ciała powyżej normy 36,6 st. C.

suche powietrze

długotrwałe przebywanie w suchym powietrzu, np. w samolotach, budynkach z klimatyzacją.

błonnik

stosowania diety bogatej w błonnik przy jednoczesnym niewystarczającym spożyciu wody.

 

orsalit smektyn DPN-2970

 

OBJAWY ODWODNIENIA

Początkowa faza odwodnienia przechodzi bezobjawowo. W miarę zwiększania się stopnia odwodnienia pojawiają się liczne dolegliwości. Objawy odwodnienia dzielą się na 3 stopnie: lekkie, umiarkowane, ciężkie.

 

Najczęstsze objawy odwodnienia

osłabienie bądź rozdrażnienie

mocz o barwie ciemnożółtej o silnym zapachu

zmniejszona ilość moczonych pieluch (brak mokrych pieluch przez 3 godziny i więcej)

odczuwanie wzmożonego pragnienia

suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej

płacz bez łez bądź z niewielką ich ilością

gęsta ślina

nieelastyczna skóra

zapadnięte ciemiączko, oczy, brzuch

przyspieszony oddech

drgawki

utrata przytomności

 

Stan odwodnienia u niemowląt i małych dzieci rozpoznaje się po następujących objawach:

suchy język lub usta

niewiele lub brak łez podczas płaczu

rozdrażnienie lub apatia

brak mokrych pieluszek przez 3 godziny i więcej

zmniejszenie napięcia skóry (ujęta w dwa palce skóra brzucha i puszczona nie powraca natychmiast na swoje miejsce)

zapadnięte oczy, policzki, brzuch lub ciemiączko.

Dziecko silnie odwodnione jest osłabione (nie krzyczy lub głos jest chrapliwy, często nie potrafi samodzielnie pić), jest też senne, apatyczne, wiotkie i ma zaburzenia świadomości.

 

orsalit smektyn DPN-2968

 

JAK NIE DOPUŚCIĆ DO ODWODNIENIA?

 

Jeśli dziecko ma biegunkę, wymiotuje bądź ma gorączkę, należy podawać mu często płyny, ale w niewielkich ilościach np. ORSALIT® plus smektyn – to nie tylko nawadnianie, ale również bezpieczne zatrzymanie biegunki. Dobra rada: chłodne płyny zmniejszają odruch wymiotny. Jeśli dziecko zwraca każdą dawkę wody, należy bezzwłocznie udać się do lekarza bądź szpitala.

Dużymi krokami zbliża się sezon letni. W tym szczególnym czasie należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu dziecka i podczas upałów podawać mu płyny częściej niż zwykle. Najlepsza na upały jest woda o temperaturze pokojowej. Gabi na szczęście bardzo lubi wodę i czasami sama o nią prosi – taką zwykłą, niegazowaną, prosto z butelki. Już od najmłodszych jej dni, kiedy zaczęła samodzielnie pić przykładaliśmy dużą wagę do tego, by właśnie woda była napojem, który pije najczęściej. Czasami wypija całą szklankę na raz, innym razem dwa-trzy łyki. Jednak w czasie upałów ważne jest, by dziecko piło nawet niewielkie ilości wody, ale za to często. Tutaj świetnie spisze się również ORSALIT ® DRINK  – doustny płyn nawadniający o smaku truskawkowym, smakuje jak owocowa woda (tylko nawadnia).

Ciekawym rozwiązaniem jest również fakt, że poprzez włączenie do codziennej diety dziecka soczystych owoców (jabłko, arbuz, banany, truskawki, owoce leśne i cytrusy) i warzyw (marchewki, brokuły, ziemniaki cukinia, bakłażany, seler, pomidory i sałaty) również można je odpowiednio nawodnić. Domowe soki owocowo-warzywne również świetnie się sprawdzą!

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ODWODNIENIU

Lepiej zapobiegać niż leczyć – każdy się z tym zgodzi. Dlatego my w naszym domu bardzo dbamy o to, by codzienna dieta zarówno nasza i Gabi była bardzo urozmaicona, bogata w owoce i w warzywa. Codziennie pijemy całą rodziną też duże ilości wody – ja i Gabi niegazowaną, Kuba taką z bąbelkami. Jeśli pijemy soki to najczęściej te świeże, przygotowywane samodzielnie w domu – ostatnio “pijemy” kilogramami pomarańcze i grapefruity. Wcześniej bardzo często robiliśmy soki w sokowirówce jabłkowo-marchewkowe. Jest to fajne połączenie smaków, a wspólne przygotowywanie napoju to przy okazji świetna atrakcja dla dziecka. Jednak równie ważnym elementem jest zdrowe jedzenie i nawadniające organizm produkty, które znacznie lepiej niż woda dostarczana w formie płynnej odżywią organizm i usprawnią jego funkcjonowanie.

 

orsalit smektyn DPN-2979

 

KONKURS

Przypominam o trwającym konkursie – do wygrania 10 zestawów Mały Doktor! Szczegóły TUTAJ

 

Komentarze