Jak rodzinnie i aktywnie spędzić nie tylko Halloween. Dynioland Wieliszew

Decyzja o wyjeździe nastąpiła dość spontanicznie, ale my tak lubimy. W końcu spontany są najlepsze, prawda?

 

– Już wiem, dokąd pojedziemy! – powiedziałam Kubie, a on popatrzył na mnie z zainteresowaniem.

– Sam mówiłeś, że powinniśmy spędzać więcej czasu poza domem – przypomniałam, a on uśmiechnął się. I wszystko nagle stało się jasne.

 

Gabi już od dawna (zabawnie to może brzmi, bo ma zaledwie 4 lata) jest wielką fanką Halloween. Ja i Kuba “poczuliśmy” ten klimat dopiero wtedy, gdy Gabi zaczęła przebierać się i nas straszyć. Ta nowa polska tradycja cichaczem wkradła się do naszego domu i dzięki niej na nowo odkryliśmy, czym jest dzieciństwo. W młodości oczywiście każde z nas czekało z utęsknieniem na Gwiazdora, szukało pełnych słodyczy koszyczków od Zająca, ale czy w czasach naszego dzieciństwa był czas na straszenie się? Ja niczego takiego sobie nie przypominam, a to naprawdę świetna zabawa.

 

dynioland-halloween-wieliszewo-47

 

Mamy świadomość, że wokół święta Halloween narosło wiele kontrowersji. Jedni dopatrują się w nim demonicznych i satanistycznych treści, inni krytykują jako obcą tradycję sztucznie przeszczepianą na polski grunt, jeszcze innych zaś razi ewidentnie komercyjny charakter tego święta. We wszystkim warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek. Można uczyć dziecko naszych ojczystych tradycji bez zaciekłej walki z innymi obyczajami. Można też wziąć z tego święta to, co fajne, np. właśnie dynie, starannie omijając to, co nas razi. Obchodzenie Halloween nie wyklucza też przecież pamięci o zmarłych, których w szczególny sposób czcimy w tym okresie.

Już od początku października nasza najstarsza zaczęła dopytywać o Halloween. Wspominaliśmy dynie i dania dyniowe, które robiliśmy rok temu. Był kompot z dyni, muffinki dyniowe i leczo dyniowe. Rok temu Gabi brała udział już w drugim balu halloweenowym – była przebrana za małego kota. W tym roku też planujemy takie atrakcje, jednak teraz jej przebraniem na bal będzie strój wiedźmy lub kościotrup, bo tak sobie wybrała.

 

dynioland-halloween-wieliszewo-70

 

Ale nie tylko to się zmieniło w życiu naszej czterolatki. Z uwagą słuchamy i z pełną świadomością towarzyszymy Gabi w jej dzieciństwie. I jeśli mamy taką możliwość, to z chęcią spełniamy jej małe marzenia. A jeżeli dodatkowo cała rodzina może na tym zyskać, wtedy obowiązkowo rodzice stają na głowie, aby nauczyć, pokazać, poszerzyć horyzonty wiedzowe naszego dziecka. I tak też było tym razem.

Halloween bowiem to nie tylko wzajemne straszenie się, wesołe gry, cukierki oraz zabawy i przebieranki. To coroczne święto dyni. To przepiękne pomarańczowe warzywo służy do wystroju miejsc na halloween, a przyrządzić z niego do jedzenia można praktycznie wszystko: placki, zupy, leczo, pire, kotleciki, frytki – co tylko dusza zapragnie.

Wiedziałam, że w okolicach Warszawy jest pewne wyjątkowe miejsce, gdzie Pani Dynia jest główną bohaterką. W ostatni weekend października całą rodziną odwiedziliśmy wielkie pole dyniowe, gdzie nauka idealnie łączy się z zabawą. Dynioland Wieliszew to magiczne miejsce, które poleciła mi Hafija i jestem jej dłużna z tej okazji dużą kawę albo zupę dyniową 😉

 

dynioland-halloween-wieliszewo-88

 

Postanowiliśmy całą rodziną wtopić się w klimat Halloween – zresztą nie tylko my wpadliśmy na taki pomysł! Na miejscu spotkaliśmy mnóstwo osób zabawnie przebranych. Gabi założyła sukienkę i kapelusz wiedźmy, do tego czarne rajstopki i buciki. Ja byłam wielkim kotem Gabi – cała na czarno z czarnymi uszami, Miszel malutkim różowym kotkiem, a Kuba powiedział, że przebierze się za rok za złego czarnoksiężnika. Specjalnie na tę okazję kupiłam dla siebie i Gabi czarną pomadkę do ust – mała rzecz, ale niesamowicie ucieszyła Gabi!

Czas w Dyniolandzie bardzo szybko nam mijał, a atrakcji było co niemiara! To właśnie tutaj można zobaczyć największą dynię w Polsce oraz dynie zabawnie pomalowane z oczami i buźkami, ozdobne dynie dziwnie powyginane w cyfrę 6 lub 9, bałwanki dyniowe. Prócz dyni są też atrakcje ze słomy – słomiane zwierzęta (konie, krowa, słonik) oraz słomiany labirynt dla najmłodszych.

Widzieliśmy też piękne rzeźby z dyni, mini zoo, w którym mieszkają kury, kaczki, króliki, koziołki. Gabi zachwycała się czarnymi zajączkami, ja również.

 

dynioland-halloween-wieliszewo-59

 

Jest też sklepik z pięknymi pamiątkami. Główną rolę pełni w nim oczywiście dynia, ale są też rękodzieła artystyczne, zabawki drewniane, tykwy malowane oraz wykonane z tykw surowe klosze na lampy.

Pogoda była iście jesienna – na drzewach żółte liście, trochę słońca, trochę chmur, temperatura powietrza około 4 st. C, lekki wiaterek. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, ponieważ na miejscu był podgrzewany tunel foliowy, w którym przy małych stoliczkach mogliśmy skosztować przepysznych dań dyniowych przygotowywanych na miejscu. Pyszną zupę dyniową oraz ciasto dyniowe zapamiętamy na bardzo długo!

 

dynioland-halloween-wieliszewo-137dynioland-halloween-wieliszewo-123

 

Dla mnie osobiście największym zaskoczeniem było to, że na świecie jest tyle odmian dyń! Każdy z nas zna tę jedną – dużą pomarańczową kulę. A my widzieliśmy tam również małe białe, żółte, zielone, jednolite, z wypustkami a nawet z kolcami. Wiecie, że jest ponad 100 odmian dyni na świecie, a największe ważą ponad 600 kg? W Polsce organizowany jest też konkurs na największą dynię. Ta wycieczka okazała się edukacyjna nie tylko dla Gabi, ale i dla nas 😉

Po dwóch godzinach spacerowania, oglądania i zwiedzania załapaliśmy się dodatkowo na ognisko. Miło było ogrzać się przy żywym ogniu. Dynioland jest otwarty dla zwiedzających od lata do późnej jesieni, więc obiecaliśmy sobie, że wrócimy tam w nowym roku!

 

dynioland-halloween-wieliszewo-153

 

A wszystko po to, aby pokazać naszym dzieciom, że natura jest fajna, jest na wyciągnięcie ręki. Popołudnie spędzone w tym wyjątkowym miejscu dało nam inne, szersze spojrzenie na Halloween. Dla Gabi była to moc atrakcji, dla nas, rodziców, potwierdzenie, że trzeba korzystać z aktywności, nie można siedzieć w domu i, gdy tylko jest okazja do wyjazdu, to należy z niej korzystać, by pokazywać najmłodszym, że Polska jest pięknym krajem. A atrakcje turystyczne należy zaś oglądać na żywo, a nie tylko na ekranie komputera 😉

 

PS. Na Instagramie były pytania o różowy kombinezon Miszel – dostała go w prezencie, ale bardzo podobny możecie kupić TUTAJ w rozmiarze od 68-86, teraz w przecenie za 99 zł zamiast 167 zł!

Natomiast piękny różowy kombinezon w białe koniki zobaczycie TUTAJ za 339 zł w rozmiarze od 68 do 98 cm lub różowy kombinezon w kolorowe słonie TUTAJ za 279 zł z darmową wysyłką w rozmiarach od 70, 100 i 110 cm.

Pudrowa kurtka Gabi KIABI

Pomarańczowa czapka Gabi Cocodrillo

Mój szary szal MAYLILY
dynioland-halloween-wieliszewo-46dynioland-halloween-wieliszewo-54dynioland-halloween-wieliszewo-55dynioland-halloween-wieliszewo-61dynioland-halloween-wieliszewo-631dynioland-halloween-wieliszewo-64dynioland-halloween-wieliszewo-66dynioland-halloween-wieliszewo-68dynioland-halloween-wieliszewo-712dynioland-halloween-wieliszewo-72dynioland-halloween-wieliszewo-73dynioland-halloween-wieliszewo-76dynioland-halloween-wieliszewo-77dynioland-halloween-wieliszewo-78dynioland-halloween-wieliszewo-79dynioland-halloween-wieliszewo-92dynioland-halloween-wieliszewo-95dynioland-halloween-wieliszewo-101dynioland-halloween-wieliszewo-1043dynioland-halloween-wieliszewo-105dynioland-halloween-wieliszewo-106dynioland-halloween-wieliszewo-107dynioland-halloween-wieliszewo-108dynioland-halloween-wieliszewo-109dynioland-halloween-wieliszewo-110dynioland-halloween-wieliszewo-113dynioland-halloween-wieliszewo-117dynioland-halloween-wieliszewo-118dynioland-halloween-wieliszewo-119dynioland-halloween-wieliszewo-120dynioland-halloween-wieliszewo-121dynioland-halloween-wieliszewo-122dynioland-halloween-wieliszewo-1257dynioland-halloween-wieliszewo-126dynioland-halloween-wieliszewo-127dynioland-halloween-wieliszewo-132dynioland-halloween-wieliszewo-133dynioland-halloween-wieliszewo-1356dynioland-halloween-wieliszewo-1388dynioland-halloween-wieliszewo-139dynioland-halloween-wieliszewo-140dynioland-halloween-wieliszewo-141dynioland-halloween-wieliszewo-142dynioland-halloween-wieliszewo-145dynioland-halloween-wieliszewo-149dynioland-halloween-wieliszewo-150dynioland-halloween-wieliszewo-154dynioland-halloween-wieliszewo-1559

 

 

DYNIOLAND Facebook facebook.com/dynioland/

PAN DYNIA Łukasz Smyk w programie Pytanie Na Śniadanie: Sezon na dynie!

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/34178050/dekoracje-z-dyn-w-domu-i-ogrodzie

 

Komentarze