Jak ułatwić sobie życie z dzieckiem. Pięć prostych sposobów

Mama – istota, która żyje w wiecznym niedoczasie. Bo jak zdążyć ze wszystkim, jak mieć czas dla siebie, kiedy ma się małe dziecko? Musi być coś, co pomaga w życiu z małym dzieckiem. Oto moje 5 sposobów na odrobinę czasu dla siebie w ciągu dnia.

 

Pranie, sprzątanie, gotowanie – życie każdej z nas kręci się wokół tych trzech rzeczy. I wokół dziecka oczywiście. Mój plan dnia jest codziennie taki sam: wstaję rano, zajmuję się dzieckiem dużym i małym. Kiedy Miszel zaśnie na pół godziny to staram się ogarnąć dom, ale czasami nawet nie zdążę się rozpędzić i już muszę biec do Małej. Często takie przyjemności jak „pranie i sprzątanie” zostawiam sobie na weekend. A w ciągu tygodnia staram się przetrwać jakoś ten czas. Bycie mamą dwójki to nie lada wyzwanie. Dlatego trzeba sobie ułatwiać życie, jak tylko można. A można na wiele sposobów. Oto moja sprawdzona piątka!

 

JAK UŁATWIĆ SOBIE ŻYCIE Z DZIECKIEM

 

jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-2-2

#1 UBRANIE GOTOWE NA WCZORAJ

Rano często brakuje nam czasu – na wszystko! Na mycie, jedzenie, ubieranie. Jeśli nie lubisz wstawać rano, a wyjście z łóżka zostawiasz na ostatnią chwilę, w pewnym momencie wbiegasz do pokoju dziecka, stajesz przed szafą z ubraniami, wyciągasz to, co akurat jest pod ręką i na szybko ubierasz dziecko – lub jeśli ono ma dobry dzień to samo się ubiera. A gdyby tak na spokojnie zrobić wszystko? Gdyby ubranie czekało już gotowe w szafie? Aby zaoszczędzić rano czas można przygotować ubranie dla przedszkolaka dzień wcześniej wieczorem. Proceder ten możesz zrealizować sama lub z dzieckiem. W ten sposób rano można mieć odrobinę więcej czasu i mniej stresu.

 

 

jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-2-3

#2 KĄPAĆ MOŻNA CO DRUGI DZIEŃ

Kiedy Gabi była mała trzymaliśmy się zasady „Kąpiel jest codziennie”. Ten czas zdecydowanie minął. Gabi jest ruchliwym przedszkolakiem i codziennie bierze kąpiel, ale nasz niemowlak kąpie się co drugi dzień. Oczywiście latem oraz kiedy dziecko wymaga codziennej kąpieli, robimy to. Natomiast jesienią lub zimą, kiedy cały dzień dziecko jest w domu, kąpiel można rozłożyć sobie na co drugi dzień. W ten sposób zaoszczędzamy odrobinę wieczornego czasu. Kto ma więcej niż jedno dziecko ten wie, że wieczorem jest 18:00 i nagle robi się na zegarze 22:00 😉

 

 

deleguj

#3 ZLECAJ I DELEGUJ

Wychowanie dziecka to nie bułka z masłem. Każdy z nas ma gorsze i lepsze dni, a pomoc mile widziana. Dlatego już od początku ucz wszystkich dookoła, że nie wychowujesz dziecka sama i angażuj w wychowanie każdą chętną osobę – z taką maleństwa na czele. Chodzi tu o takie drobne rzeczy, jak zabawa z dzieckiem, żebyś mogła zrobić coś dla siebie. Lub odwrotna sytuacja – kiedy jesteś z bobasem poproś kogoś, żeby poodkurzał, zrobił pranie, wyniósł śmieci. Niektórym tatusiom, jak się nie powie, to nie wiedzą, że trzeba to zrobić. Można też zlecać różne czynności domowe starszym dzieciom. Ja np. proszę Gabi, aby wyrzuciła coś do kosza, przyniosła ręcznik z kuchni, podała chusteczki. Często też proszę Gabi, aby na moment pobawiła się z Miszel – czasami to 5 minut wystarczy, aby w względnym spokoju wypić herbatę.

 

 

jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-3-8

#4 WPROWADŹ PŁATKI NA ŚNIADANIE

Płatki są idealnym rozwiązaniem na śniadanie, kolację czy podwieczorek. W naszej rodzinie płatki je się od dawna i nie ma wygodniejszej formy śniadania. Jest mnóstwo zalet płatków: są zawsze pod ręką, można je jeść na ciepło lub na zimno, z mlekiem, jogurtem, jako dodatek do sałatki, przedszkolak ma do nich łatwy dostęp i sam może sobie przygotować taką przekąskę. Innowacyjne płatki zbożowe Lubella w czterech smakach będą świetnym śniadaniem dla najmłodszego i najstarszego członka rodziny. Gabi najchętniej je płatki z zimnym mlekiem.

 

 

ania-kruk-coccodrillo-bizuteria-dla-dzieci-27

#5 NIEDZIELNY OBIAD NA MIEŚCIE

Tę niedzielną tradycję wyniosłam z mojego domu rodzinnego. Praktykowaliśmy to z Kubą, kiedy jeszcze nie było dzieci na świecie i teraz również staramy się tak robić. Niedzielny obiad na mieście jest fajną odskocznią od całego tygodnia. Wybierając miejsce na obiad ważne jest, aby było ono dostosowane do najmłodszych gości. Fajnie, kiedy w restauracji jest przewijak w toalecie, kącik zabaw lub chociaż kolorowanki i kredki na stole. Wtedy mamy gwarancję, że dziecko zajmie się rysowaniem przez jakiś moment, a my w spokoju zjemy niedzielną strawę.

 

A niżej łapcie przepis na to jak szybkie śniadanie z płatkami w roli głównej zrobić jeszcze szybsze. Przygotuj batoniki! Jak? A, no tak!

Musisz mieć jedynie:

  • dwie szklanki płatków
  • szklankę dowolnych ulubionych nasion (pestki dyni, słonecznika, migdały, sezam…)
  • orzechy – jakie lubisz, posiekane
  • kilka łyżek miodu
  • jedno lub dwa białka jajka
  • dwa banany – im dojrzalsze tym lepiej

Wszystko wymieszać łyżką w misce, rozłożyć w blaszce na papierze do pieczenia i wstawić do piekarnika 180 stopni na 20 minut. GOTOWE! A jakie pyszne!!! Doskonała przekąska w drogę, na kanapę też 🙂 .

 

jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-3jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-3-2jak-ulatwic-sobie-z-dzieckiem-3-7

 

Jeśli chcesz ułatwić sobie życie z dzieckiem to zrób to! Nie czekaj ani chwili! Wprowadź jeden z powyższych punktów albo najlepiej wszystkie na raz! Mama często jest niezastąpiona, musi być w kilku miejscach w tym samym czasie, a żadna z nas się przecież nie rozdwoi 😉 Pomyśl więc w jaki sposób możesz zaoszczędzić swój czas – i zacznij to robić! Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, znajdź więc moment w ciągu dnia, by złapać oddech!

 

Partnerem wpisu jest Lubella

Komentarze