Afty, pleśniawki, bolesne ząbkowanie. Jak pomóc dziecku? Czym leczyć?

Od prawie roku codziennie, tydzień po tygodniu, przypominam sobie o tym, jak to jest być mamą niemowlaka.

 

 

Aktualnie Miszel ma fazę na pełzanie i raczkowanie oraz na wkładanie wszystkiego do buzi – gryzie, próbuje, poznaje strukturę danej rzeczy. Jednak za takim radosnym poznawaniem świata, kryje się wiele niebezpieczeństw. I dziś chcę Was przestrzec przed TRZEMA najważniejszymi, z którymi każdy rodzić może się spotkać.

 

 

#1 BARDZO BOLĄCE AFTY

Masz radosne, pełne życia dziecko. Pewnego dnia robi się markotne, chodzi osowiałe, jęczy od rana do nocy, a Ty nie wiesz, co mu jest. Jeść nie chce, na zabawę też nie ma ochoty, nawet bajka nie cieszy. Maleństwo może mieć też podwyższoną temperaturę ciała. W końcu przez przypadek zaglądasz maleństwu do buzi. Okazuje się, że coś w niej jest. Po wewnętrznej stronie buzi widoczna jest mała biała plamka, takie niby przebarwienie. Umiejscowione może być pod ustami lub w głębszym miejscu buzi. Wygląda zawsze tak samo: to biała kropka, której wcześniej nie było. A do tego okropnie boli.

 

Afta to otwarte owrzodzenie zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, warg lub języka z wytworzeniem miejscowego stanu zapalnego. Często afty występują z nawrotami (nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej). Jeśli pojawiają się częściej niż raz w roku, należy rozważać dodatkowe badania celem stwierdzenia czy nie towarzyszy im inne schorzenie.

 

 

Skąd biorą się afty?

Rodzic zawsze zadaje sobie milion pytań: jak to możliwe, że dziecko może mieć coś tak bolącego w buzi? Po co i dlaczego? Odpowiedź jest tylko jedna: afta bierze się ze świata. Tak, tak! To świat jest odpowiedzialny na tworzenie się afty. A ściślej rzecz ujmując podłoże pojawienia się afty może być wirusowe lub bakteryjne. I właśnie niemowlaki i małe dzieci są najbardziej narażone na pojawienia się afty w buzi. Przyczyną pojawienia się afty może być np.: jedzenie brudnymi sztućcami, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, obgryzanie paznokci, czynniki genetyczne, predyspozycje rodzinne.

Dziecko, które zaczyna raczkować i poznawać świat bardzo często nie tylko przedmioty, ale też swoje paluszki czy stópki wkłada do buzi. Uświadomić sobie należy, że paluszki czy stópki, które właśnie przed chwilą były na podłodze, a więc to prawie to samo, gdyby dziecko swoim językiem lizało podłogę. Nie za fajnie, prawda?

Ponadto dzieci ząbkujące są szczególnie podatne na afty, ponieważ błona śluzowa jest wtedy rozpulchniona i łatwo się zakaża. Jeśli do tego dodamy raczkowanie lub osłabiony organizm to afta gwarantowana!

 

 

Smoczek dziecka i afty

Bardzo ważną rzeczą jest, aby dbać o czystość smoczka. Jeśli upadnie na podłogę to lepiej przemyć smoczek wrzącą wodą – w ten sposób możemy sprawić, że zminimalizujemy pojawienie się afty. Ważne jest również, aby dorośli nie oblizywali smoczka dziecka. Jeśli dorosły ma aftę to może w ten sposób zarazić dziecko.

Jak rozpoznać aftę?

Jeśli dziecko mówi, że boli go ząbek albo pokazuje coś w pustej buzi, jeśli jest markotne lub jeśli ma białą plamkę w buzi, to już wiesz z czym masz do czynienia.

 

 

#2 NIEBEZPIECZNE PLEŚNIAWKI

Zdarza się, że pleśniawka jest mylona z aftą, a afta z pleśniawką. Co prawda jedno i drugie mieści się w buzi i można to rozpoznać po białej barwie, ale to nie to samo.

 

Pleśniawka – powierzchowna infekcja błony śluzowej jamy ustnej drożdżakiem Candida albicans. Występują one w jamie ustnej, na języku i na podniebieniu w postaci białych plamek przypominających ścięte mleko.

 

 

Pleśniawkę często można pomylić z resztkami mleka w buzi niemowlęcia. Pleśniawka to kremowobiały nalot i jest wywołana przez grzyby zwane drożdżakami. Pleśniawki pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach lub na podniebieniu. Jeśli spróbujesz zetrzeć pleśniawkę może się to zakończyć na krwawieniu. Mają mały plus: są mniej bolesne niż afta. Niemniej jednak pleśniawki należy wyleczyć, bo ignorowane mogą sprawić bardzo duże szkody w buzi dziecka.

 

 

Skąd bierze się pleśniawka?

Przyczyny pojawienia się pleśniawki mogą być różne: dziecko może zarazić się pleśniawką od dorosłego (ssąc zainfekowaną pierś, ssąc smoczek oblizany przez dorosłego, ssąc brudny smoczek) lub po leczeniu antybiotykiem. Można więc śmiało stwierdzić, że brak odpowiedniej higieny jest powodem pleśniawki. Pamiętać też trzeba, że pleśniawka sprawia maleństwu ból i utrudnia jedzenie.

 

 

#3 BOLESNE ZĄBKOWANIE, SWĘDZENIE I PIECZENIE DZIĄSEŁ

Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bezobjawowo, inne przechodzą ząbkowanie bardzo boleśnie – mają gorączkę, katar, są rozdrażnione. Nie każdy wie, że proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci ma trzy fazy. Zęby mleczne pojawiają się około 6. miesiąca życia – mogą też wcześniej lub później. Gabi miała pierwszy ząbek w 8. miesiącu życia, Miszel w 6. miesiącu życia, a że jest wcześniakiem z 36 tygodnia ciąży to można powiedzieć, że w 5 miesiącu rozwojowym. Ząbkowanie jest ściśle powiązane z genami, więc warto zapytać swoich rodziców, w którym miesiącu Wam wyszły pierwsze ząbki 😉

 

Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

To bardzo proste. Ząbkowaniu towarzyszy rozpulchnienie dziąseł, obfite ślinienie, czasami stan podgorączkowy. Mogą wystąpić biegunki, wymioty, czasami wysypka na skórze dziecka. Dodatkowo dziecko może mieć zaburzenia snu, może być niespokojne, oraz mieć osłabiony apetyt. W tym czasie dziecko intensywnie wkłada różne przedmioty do buzi, co może skutkować wystąpieniem choroby jamy ustnej. Duży wpływ na wkładanie różnych przedmiotów do buzi ma swędzenie i pieczenie dziąseł. W ten sposób dziecko chce sobie ulżyć, a nie jesteśmy w stanie zdezynfekować całej przestrzeni, w której rozwija się dziecko. Zresztą taki zabieg i tak może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego, bo dzieci wychowywane w sterylnych warunkach podobno chorują jeszcze więcej od tych, które żyją w niewyjałowionym świecie.

 

 

RATUNKU! GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Ze wszystkimi wyżej wymienionymi chorobami jamy ustnej mogą zetknąć się nie tylko niemowlaki, ale też małe dzieci oraz dorośli – dwie ostatnie zarezerwowane są tylko dla niemowlaków oczywiście. Teraz z pewnością zapytacie: jak można sobie z nimi radzić? Czy jest jakiś skuteczny sposób, aby pozbyć się afty czy pleśniawki lub by ulżyć dziecku podczas bolesnego ząbkowania lub swędzenia i pieczenia dziąseł. Z pomocą przychodzi partner mojej publikacji – marka  Dentosept. Wielką ulgę i zaleczenie problemu u dzieci z pewnością przyniesie Dentosept A MINI. Jest łatwy w użyciu, wydajny, ma wygodny aplikator, o smaku malinowym, można stosować od pierwszych dni życia dziecka – więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

 

Dentosept FAST dla starszych dzieci dodatkowo pomoże w przypadku: mikrouszkodzeń, po zabiegach stomatologicznych, po przebytych chorobach lub uszkodzeniach mechanicznych, w czasie korzystania z aparatów ortodontycznych. Ja nosiłam aparat ortodontyczny 8 lat temu i żałuję, że wtedy nie znałam tego preparatu. Dentosept FAST jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dla diabetyków. Jeśli masz problem z jamą ustną to sprawdź szczegóły TUTAJ.

 

 

Choroby jamy ustnej to temat tabu. Nikt nie lubi chwalić się aftami czy pleśniawkami, a małe dziecko czy niemowlak cierpi i nawet nie potrafi powiedzieć, co mu jest. Jednak afty i pleśniawki w porę zaleczone będą tylko niemiłym wspomnieniem! Dlatego jeśli masz problem to działaj, bo samo nie przejdzie. Wiem to z własnego doświadczenia.

 

Komentarze