4 proste zasady, aby niemowlak był zawsze szczęśliwy – sprawdzone na naszych dzieciach! I jedna Złota Rada!

Decydując się na dziecko nie za bardzo wiadomo, czego się spodziewać. Z jednej strony dookoła otaczają nas obrazki uśmiechniętych rodziców z noworodkiem, z drugiej strony mamy w głowie historie o noworodkach, które płaczą przez całą dobę, a młodzi rodzice nie za bardzo wiedzą, co dziecku dolega, o co mu chodzi i jak mu pomóc.

 

Zostaliśmy rodzicami bardzo późno, bo mieliśmy już 3 z przodu, ale chcieliśmy się jak najlepiej przygotować do tej roli. Wiadomo, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, ale też odwrotnie. Jeśli niemowlak jest niespokojny, napięcie udziela się wszystkim domownikom. Więc co zrobić, aby łagodnie i dobrze rozpocząć swoje macierzyństwo? Ten sekret zdradziła nam pewna położna, a zasady te wprowadziliśmy w życie już 4 lata temu z Gabi, a teraz na nowo sobie je odświeżamy. Być może i Wy z nich skorzystacie. Noworodki i niemowlaki nie potrafią mówić, ale mogą sygnalizować, że coś im nie odpowiada. Nie musimy zgadywać, co im jest. Wystarczy mieć w głowie te 4 punkty!

 

wózek stokke trailz niemowlak był zawsze szczesliwy

 

#1 KUPA I SIKU

Czyli ogólnie rzecz ujmując: sucha pieluszka. To bardzo ważny aspekt życia dziecka i pewnie za dużo w tym temacie pisać nie trzeba. W końcu nikt z dorosłych nie zniósłby mokrych majtek w ciągu dnia. I z niemowlakami jest podobnie. Choć niektóre jednorazowe pieluszki są niezwykle chłonne to z doświadczenia wiem, że nasz bobas jest szczęśliwszy, kiedy ma suchą i pustą pieluszkę. Suchość i czystość ważna jest również dla zdrowej pupy niemowlaka i starszego dziecka. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, by niemowlak miał zawsze i wszędzie sucho.

 

#2 SPANIE

Jeśli mamy pewność, że dziecko ma suchą pieluszkę, można przejść do kolejnej ważnej rzeczy. Spanie jest niezwykle istotną kwestią na każdym etapie życia człowieka – nie tylko tego małego, ale też i dorosłego. Sama wiem po sobie, że jak za krótko śpię to mam zły humor cały dzień i oczy mam na zapałki. W takich sytuacjach wspomagam się kawą, ale przecież tylko dorośli mogą ją pić. Dlatego bardzo ważną sprawą jest, aby nasz noworodek czy następnie niemowlak miał dobry, zdrowy sen. Pamiętajmy o tym, że im dziecko starsze tym krócej śpi i żadne dziecko w wieku 6 miesięcy nie będzie spało 20 godzin tak, jak noworodek. Każde dziecko ma inny rytm dnia, czasami śpi ciągiem dwie godziny, a inne śpi 3 razy po 45 minut. Są też takie dni, kiedy najlepszym wyjściem jest tylko łóżko i dzieci też tak mają. Pamiętajmy, że małe dzieci z chęcią zasypiają w zaciemnionym pomieszczeniu (warto opuścić roletę lub zasłonić zasłonę w oknie) oraz na spacerze (świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na sen dziecka). Dlatego jeśli nie wiadomo, co dziecku jest, to może jest senne i zmęczone. Dlatego warto odłożyć maleństwo do łóżeczka i sprawdzić czy właśnie o to chodzi. Jeśli zaśnie to już wiadomo – chciało spać. Natomiast jeśli nie zaśnie to należy pamiętać o kolejnym ważnym punkcie.

 

#3 ROZRYWKA

Miszel ma już ponad 11 miesięcy i już od dawna sygnalizuje, że chce się bawić. Mamy przewidziane różne rozrywki dla naszego dziecka: zabawa na macie edukacyjnej, zabawa w huśtawce, zabawa gryzakami, klockami lub innymi zabawkami, gilgoty, ogólne szaleństwa w tym gimnastyczne itd. Jest też zabawa przed lustrem, oglądanie świata przez okno, zabawa w “a kuku” oraz czytanie czy oglądanie książeczek. Rozrywką może być też wyjście na spacer albo spotkanie się z innym maluszkiem. Cokolwiek, co zainteresuje małe dziecko może być ogólnie pojętą rozrywką. Taka aktywność dla malucha powinna być dostosowana do jego wieku i pamiętać trzeba, że już trzymiesięczny niemowlak lubi mieć jakąś rozrywkę w ciągu dnia, więc jeśli maleństwo jest marudne, to może właśnie chce, aby zapewnić mu właśnie taką atrakcję. Jeśli zabawa jest nudna to maleństwo potrafi nam to też zasygnalizować – najczęściej marudzeniem i miauczeniem. Wtedy są dwa wyjścia: trzeba zmienić zabawę i zapewnić inną rozrywkę lub patrz punkt pierwszy, drugi albo czwarty – ten poniżej.

 

#4 JEDZENIE

Kto jest głodny, ten jest zły. W tym przypadku niemowlaki i dorośli niczym się nie różnią. Mam taką zasadę, że daję jeść Miszel zaraz po tym, jak się przebudzi – niezależnie czy to drzemka poranna, czy popołudniowa. Dziecko wstanie, minie kilka minut i dostaje jeść. Czasami zje dużo, czasami mało. Dlatego należy mieć też na uwadze, że jeśli maleństwo ma suchą pieluszkę, jest wyspane, miało zapewnioną ciekawą atrakcję i cały czas jest marudne, zniecierpliwione to bankowo chce jeść! Po jedzeniu zabawa zaczyna się od początku: czyli rozrywka, a później spanie. I tak od rana do nocy!

 

ZŁOTA RADA: WSŁUCHAJ SIĘ W DZIECKO

Oto piąta zasada, która powinna być w sercu każdego rodzica. Jedzenie, rozrywka, spanie i sucha pieluszka to cztery filary szczęśliwego dziecka, ale każda mama, każdy tata czy opiekun niemowlaka powinien przede wszystkim wsłuchać się w dziecko i niejako z automatu odpowiadać na jego potrzeby, bacznie obserwować na co dziecko ma ochotę w danym momencie i spełniać oczekiwania dziecka.

 

niemowlak był zawsze szczesliwy wózek stokke

Wózek Stokke model Trailz Kocyk Maylily

 

Wystarczy tak naprawdę stałe i sprawne poruszanie się w tych pięciu obszarach, by dziecko było bezproblemowe 🙂

A to, czy dziecko będzie szczęśliwe i spokojne zależy tylko od nas.

 

 

Komentarze