Co 10 dziecko jest wcześniakiem. Twoje dziecko też może być. I co wtedy zrobisz?

Światowy Dzień Wcześniaka

Gabi urodziła się w 40. tygodniu ciąży. Myślałam, że skoro pierwsze dziecko nie urodziło się przed czasem, to z drugim też tak będzie. Jednak życie jest pełne niespodzianek.

 

KAŻDE DZIECKO JEST INNE

O wcześniakach nie wiedziałam nic. Kompletnie nic. Gabi była dzieckiem idealnie donoszonym do terminu porodu. Urodziła się w poniedziałek, a ja 3 dni wcześniej, w piątek byłam na ciążowej sesji fotograficznej z moim wielkim brzuszkiem. Teraz uważam, że takie „planowanie” z mojej strony było skrajną nieodpowiedzialnością, ale w pierwszej ciąży człowiek ma dużą niewiedzę na wiele tematów i to wynikało po prostu z braku świadomości, że mimo tego iż ciąża planowo trwa 40 tygodni i jest wyznaczony dokładny termin porodu to przecież właśnie i MNIE może się zdarzyć wcześniejszy poród.

Na moje szczęście, Gabi urodziła się w 40. tygodniu ciąży i 2 dniu, więc spokojnie sprzed obiektywu aparatu po sesji ciążowej pojechałam do domu, a w niedzielę w nocy na porodówkę. Gabi urodziła się 06-08-2012 roku z masą ciała 3300 gramów i mierzyła 57 cm.

 

TO JUŻ?!

Będąc w drugiej ciąży w 36. tygodniu pierwsze skurcze poczułam o 3:00 – myślałam wtedy, że są to skurcze przepowiadające. Nie miałam spakowanej torby do szpitala, którą przygotowałam wówczas w 10 minut o 6:00 rano, zaraz po tym, gdy… odszedł mi czop. Hej, ale to jeszcze 4 tygodnie, co się dzieje?!

W błogiej nieświadomości tego, co wydarzy się dzień później, pojechałam na Izbę Przyjęć do szpitala. Sądziłam, że skoro mam jeszcze miesiąc do porodu, to położą mnie na oddziale, dadzą kroplówkę na wstrzymanie akcji porodowej i cierpliwie poczekamy do 39. tygodnia ciąży. Tak nie było. Biologia i Matka Natura zdecydowały inaczej. Ja natomiast do tamtego momentu nigdy w życiu nie przypuszczałam, że urodzę dziecko miesiąc przed terminem, a w moich rękach będę tulić własnego wcześniaczka.

Michalinka urodziła się 13-05-2016 roku z wagą 2780 gram i 52 cm długości i była najpiękniejszym naszym małym cudem!

 

WYJĄTKOWE POTRZEBY WCZEŚNIAKÓW

Misia już od pierwszego momentu życia szła inną drogą: miała urodzić się przez cięcie cesarskie – a urodziła się siłami natury. Miała urodzić się w 40. tygodniu ciąży – a urodziła się miesiąc wcześniej. Pamiętam, że była taką naszą małą kruszynką i podczas wypisu ze szpitala, miała na sobie dużo za duże ubranka, a z pieluszkami też mieliśmy nie lada problem, bo nawet pieluszki o rozmiarze 0 były na nią za duże. Jej stópki były tak malusieńkie, że każde skarpetki miała za duże. I ten szok, kiedy Twoje pierwsze, już kilkuletnie, dziecko zaczyna wydawać Ci się takie wielkie kiedy obok masz noworodka, wcześniaczka. Trwała walka, by ładnie rosła i przybierała na wadze i to udało nam się osiągnąć. A wyobraźcie sobie tatę, który kupuje w sklepie z zabawkami lalkę, z niej zdejmuje ubrania, bo ich rozmiar będzie idealny dla jego nowo narodzonego dziecka – to się dzieje naprawdę, takiej prawdziwej historii wysłuchaliśmy na spotkaniu z marką Pampers.

 

 

PÓŁ KILOGRAMA DZIECKA

W medycznym ujęciu wcześniak to dziecko, które urodziło się przed 37. tygodniem, a po 22. tygodniu ciąży. Dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży nazywa się skrajnymi wcześniakami. W Polsce co dziesiąte dziecko (tak jak co dziesiąta jest fioletowa skarpetka na tym zdjęciu) jest wcześniakiem, a biorąc pod uwagę strukturę społeczną i statystykę to oznacza, że w Twoim najbliższym otoczeniu rodzinnym jest dziecko urodzone przedwcześnie.

Skrajne wcześniaki charakteryzuje niska masa urodzeniowa – może ona wynosić około 500 gramów, oraz niewielka długość ciała – około 20 cm. Wcześniaki często muszą pierwsze tygodnie albo nawet miesiące życia spędzać na oddziale neonatologicznym, mają przewidziane obowiązkowe szczepienia oraz badania medyczne, które mają na celu wczesne wykrycie wad słuchu, wzroku, serca i innych narządów.

 

 

Wiek wcześniaka liczy się inaczej niż wiek dziecka urodzonego w terminie. Mówimy wtedy o pojęciu, które nazywa się „wiek korygowany”. Został on wprowadzony po to, by móc porównać dzieci w tym samym wieku. Dlatego Miszel, mimo iż ukończyła ostatnio 18 miesięcy, rozwija się na poziomie dziecka, które ukończyło 17 miesięcy właśnie dlatego, że urodziła się 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Wiek korygowany powinno stosować się nie tylko do ukończenia 1. roku dziecka, ale nawet do 3. urodzin wcześniaka. Odpowiednie leczenie, wizyty, kontrole stanu zdrowia dziecka i starania rodziców mogą sprawić, że wcześniak będzie rozwijać się prawidłowo tak, jak dzieci donoszone do przewidywanego terminu końca ciąży.

 

 

NAJMNIEJSZE W HISTORII PIELUSZKI

Pieluszki Pampers Preemie Protection, opracowane we współpracy z pielęgniarkami z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka (OITN), zostały stworzone z myślą o specjalnych potrzebach najmniejszych dzieci. Marka Pampers wspiera wcześniaki, przekazując bezpłatnie najmniejsze pieluszki do szpitali. Pampers Preemie Protection to najmniejsze pieluszki Pampers przeznaczone dla noworodków, nawet tych ważących poniżej 800 g (P3) urodzonych w drugim trymestrze ciąży. Pieluszki stworzone specjalnie
z myślą o najmniejszych i najdelikatniejszych maluszkach w najmniejszym rozmiarze P3 są trzy razy mniejsze od Pampers Newborn w rozmiarze 0.

Spójrzcie na porównanie skali… Weźcie w domu do ręki taki termometr, takie skarpetki albo pieluszkę swojego dziecka i poczujcie tę różnicę…

Nowa pieluszka Pampers Preemie Protection w rozmiarze P3 stanowi efekt trwających 3 lata i ponad 10 000 godzin badań prowadzonych przez zespoły badawcze Pampers ds. rozwoju produktu i obsługi klienta, w tym kompleksowych badań prowadzonych wspólnie z ponad 100 pielęgniarkami z OITN.

 

 

PAMPERS WSPIERA WCZEŚNIAKI I RODZICÓW

Dzięki współpracy z Fundacją Wcześniak Rodzice-Rodzicom Pampers chce wspierać także rodziców, których motywacja do walki i pełna czułości opieka jest niezwykle ważnym czynnikiem szybkiego i prawidłowego rozwoju maluchów. Fundacja powstała w 2003 roku, kiedy to założycielom urodził się w 29. tygodniu ciąży ich syn-wcześniak. Wówczas jako rodzice szukający informacji i wsparcia nie znaleźli żadnej organizacji w Polsce, która zajmowałaby się rodzicami wcześniaków, nie było przystępnej dla rodziców literatury, podobnie jak małych ubranek, pieluch czy też innych akcesoriów i środków pielęgnacyjnych przystosowanych do potrzeb dzieci przedwcześnie urodzonych.

 

 

Dr Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka Fundacji Wcześniak mówi:

 

Bycie rodzicem wcześniaka już od samego początku wymaga niezwykłej siły i odwagi, aby stawić czoła rzeczywistości, której nie da się przewidzieć i zrozumieć, a jednocześnie cierpliwości i pokory, aby przetrwać trudne chwile, z którymi każdy rodzic dziecka urodzonego przedwcześnie musi się zmierzyć. Dlatego każda forma pomocy i wsparcia rodziców w dowolnym momencie ich rodzicielstwa jest niezwykle ważna i takich działań nigdy nie będzie za dużo.

 

1 zdjęcie = 1 zł dla Fundacji Wcześniak Rodzice Rodzicom

W społecznej kampanii Pampers i Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą wesprzeć najmniejsze walczące maluchy. Aby wspomóc, każdy z rodziców może zamieścić na Facebooku marki Pampers zdjęcie swojego maluszka z hasztagiem kampanii #SiłaMaluszków. Jedno udostępnione zdjęcie to jedna złotówka przekazana przez markę Pampers na rzecz Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Szczegóły na Facebooku Pampers tutaj: JEDNO ZDJĘCIE = JEDNA ZŁOTÓWKA! 

 

Mając doświadczenia nawet z tak późnym wcześniakiem jak nasz, inaczej patrzysz na walkę tych maleństw, tych kruszynek, które po kilku latach od opuszczenia inkubatora wracają na oddział jako mała dziewczynka w warkoczykach, czy chłopczyk trzymający swoje ulubione auto.

 

Wracają, by podziękować tym wszystkim, dzięki którym mogą co dzień doświadczać tego cudu. Cudu życia.

 

 

JEDNO ZDJĘCIE = JEDNA ZŁOTÓWKA! 

 

 

 

Partnerem wpisu jest marka Pampers

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.