Dlaczego dyskryminujesz moje dziecko? Dlatego, że nie urodziło się chłopcem?

Historia wybitnych dzieci

Czy zastanawialiście się nad tym, jak mocne i silne istnieją w nas uprzedzenia? Nie tylko w nas – dzieci również powielają zachowania rodziców. A do czego to prowadzi? Opowiem Wam pewną historię.

 

Carina pochodzi z małego miasteczka, które liczy zaledwie 400 mieszkańców. Przez całe dzieciństwo była aktywną dziewczynką, wszędzie jej było pełno. Kochała oglądać sporty zimowe, a najbardziej skoki narciarskie. Gdy pewnego zimowego dnia razem z mamą oglądała zawody sportowe w skokach narciarskich, nieśmiało szepnęła mamie do ucha:

 

Mamo, ja też tak chcę… Chcę unieść się w powietrzu i lecieć jak ptak. Mamo, pomożesz mi spełnić moje marzenie?

 

Iris, mama Cariny, postanowiła, że zrobi wszystko, aby spełnić marzenie córeczki. Każda matka chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a widząc błysk w oku i pasję małego człowieka, serce rośnie. Niestety kobieta niespodziewanie trafia na trudności, których wcześniej nie przewidziała. Od różnych osób Iris słyszała nieprzyjazne słowa.

 

Jak to, chcesz zapisać Carinę na treningi? Przecież skoczkami narciarskimi są tylko mężczyźni! Zapisz ją lepiej na balet albo na pływanie. Skoki to sport dla chłopaków, a nie dla dziewczyn!

 

Słyszycie ten drwiący ton głosu? To tylko słowa, ale potrafią każdemu podciąć skrzydła… Sprawiają, że dziecko traci wiarę we własne możliwości, potrafi się załamać, przestaje wierzyć we własne marzenia. To tylko i aż słowa, ale sprawiają ogromny ból.

Wypowiedział je człowiek bez serca, ograniczony, uprzedzony, który nie wierzy, że można inaczej, że każdy powinien dostać swoją szansę, że każdy ma prawo spełniać marzenia.

Każdy z nas zna takich ludzi, prawda? Każdy z nas przynajmniej raz doznał dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie, wiek, niepełnosprawność, religię lub przekonania czy pochodzenie etniczne lub rasowe. 

Ale mama Cariny nie poddała się. Wierzyła, że może spełnić marzenie córki. Kochała i wiedziała, że nie może się poddać w tej nierównej walce!

 

TO MY TWORZYMY UPRZEDZENIA

Uprzedzenia są wśród nas, to my je tworzymy. Są głęboko zakorzenione w naszej głowie, czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ale czym dokładnie są uprzedzenia? To wrogie bądź negatywne nastawienie dotyczące wyróżniającej się grupy ludzi, oparte wyłącznie na ich przynależności do tej grupy. Uprzedzenia karmią się negatywnymi stereotypami dotyczącymi jednostek lub grup.

Skąd biorą się uprzedzenia? To najzwyczajniej strach przed nieznanym, strach z powodu niewiedzy oraz skłonność dzielenia grupy na “MY” i “WY”. Swoi są fajni, a obcy – są źli. Uprzedzenia mogą, ale nie muszą być powiązane z dyskryminacją. Osoby wolne od uprzedzeń mogą kogoś dyskryminować, a osoby dyskryminujące mogą (ale nie muszą) być uprzedzone. Jest bardzo cienka granica między uprzedzeniem a dyskryminacją. Uprzedzenie to myślenie i odczuwanie. Dyskryminacja to już działanie.

 

Z POMOCĄ MAMY

Ale co z naszą bohaterką? Iris długo szukała, ale w końcu znalazła trenera, który postanowił, że nauczy Carinę skakać ze skoczni narciarskiej. Richard Baur był człowiekiem, który nie miał uprzedzeń i nie dyskryminował Cariny ze względu na płeć. Zobaczył pasję w oku dziewczynki, zobaczył ten błysk charakterystyczny dla dzieci i jej ciekawość świata. I w taki oso sposób dziewczynka w wieku 6 lat zaczęła trenować skoki narciarskie. Dziś jej pierwszy trener tak mówi o Carinie

 

Miała od początku dużo talentu i zawsze była fajnym człowiekiem ze zdrową pewnością siebie. Nie znała strachu i kochała skoki narciarskie całą sobą!

 

Mama Cariny zawsze wierzyła w swoją córkę. Mówiła, że Carina od małego dziecka pracowała nad wszystkim ze starannością i wytrwałością. Podziwiała córkę za wyniki w sporcie, chęć pracy nad sobą i dążenie do celu. Oczywiście jako matka zawsze martwiła się o córeczkę i miała w głowie ryzyko, którego nie można pominąć w żadnym sporcie. Czasami pytała Carinę, czy skoki narciarskie to napewno jej prawdziwa pasja? Córka zawsze ją uspokajała, bo w każdym sporcie jest, było i będzie ryzyko, tego się nie da uniknąć. Ale mama, mimo tego, że zawsze boi się o kontuzje Cariny, nigdy jej nie zabraniała, popiera ją całym sercem! Za to Carina jest dziś bardzo wdzięczna.

 

Skoki narciarskie nie są dla dziewczyn, są zbyt niebezpieczne i zbyt trudne! Ile razy to słyszałam! Bez mamy, nie zrobiłabym tego. Wsparcie i miłość mamy pozwoliły mi uprawiać ten sport.

 

Przytoczyłam Wam prawdziwą historię, a jej bohaterką jest Carina Vogt niemiecka skoczkini narciarska i jej mama Iris Vogt. Z tej małej dziewczynki, która była anonimowa stała się bohaterką narodową Niemiec, Mistrzynią Olimpijską, która skacze ze skoczni indywidualnie i drużynowo – kobieta z mężczyznami.

Jest czterokrotną mistrzynią świata i pierwszą w historii mistrzynią olimpijską w skokach narciarskich kobiet. A swój sukces zawdzięcza… MAMIE!

 

 

MIŁOŚĆ PONAD UPRZEDZENIA

Takich historii jest mnóstwo. Może znacie historię: o dziewczynce dorastającej w kulturze, w której kobiecość wyklucza rywalizację, o chłopcu, który marzy o dyscyplinie sportu, na której uprawianie ledwo stać jego ciężko pracujących rodziców albo o dzieciach różnych ras i wyznań, które nie mogą znaleźć nikogo podobnego do siebie, kto uprawiałby ich ukochaną dyscyplinę sportu.

Na prawie 100 dni przed ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, Procter & Gamble, światowy partner olimpijski, zaprezentował spot pt. „Love Over Bias” („Miłość ponad uprzedzenia”), czyli najnowszą odsłonę nagradzanej kampanii „Dziękuję Ci, Mamo”. Film pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, gdybyśmy wszyscy patrzyli na siebie… oczami naszych mam.

 

„Miłość ponad uprzedzenia” przedstawia prawdziwe historie zmagań dziś już sportowców widziane kiedyś oczami ich mam, wtedy kiedy zaczynali drogę na szczyt, oraz oddaje ducha Igrzysk Olimpijskich, których ideą jest nakłanianie do jednoczenia się wokół rzeczy, które łączą mimo różnic. Ponieważ wszyscy, którzy doświadczyli uprzedzeń i osądów ze strony innych, mają bardzo potężnego sojusznika, osobę, która była przy nich od samego początku, broniąc ich mimo wszelkich przeciwności losu… swoją mamę.

 

DZIĘKUJĘ CI, MAMO

I ja również chcę być taką wspierającą mamą. Chcę wspierać w dniu codziennym, w małych i wielkich rzeczach! Chcę pomagać, ułatwiać, a nie przeszkadzać. Nie chcę szukać wymówek, podcinać skrzydeł, mówić “Nie, bo nie!”. Chcę być wspierającą mamą, taką jak Iris, jak moja mama, jak mnóstwo mam na całym świecie. I chcę usłyszeć kiedyś z ust mojego dziecka, szczere, dojrzałe, pełne przekonania: “Dziękuję Ci, Mamo”.

Będę cierpliwie na te słowa czekać.

 

Zachęcam do obejrzenia filmu “Dziękuję Ci, Mamo”. Zobaczycie w nim małe dzieci, które marzyły o wielkim sporcie, ale spotkały na swojej drodze trudności – to film inspirowany prawdziwymi historiami sportowców: Michelle Kwan – dwukrotnej medalistki olimpijskiej, której rodzina wspierała jej marzenia, mimo trudności finansowych, Zahry Lari – trzykrotnej mistrzyni kraju w łyżwiarstwie figurowym. Mathilde Petitjean  – pierwszej reprezentantki państwa Afryki Zachodniej w narciarstwie biegowym oraz Cariny Vogt, której historię już znacie.

 

Mi poleciało kilka łez… A Tobie?

 

 

KONKURS

Zapraszam Was na konkurs.

Podzielcie się swoimi historiami:

Jak wspierasz swoje dziecko?

Jak rodzice Ciebie wspierali?

 

Mamy do rozdania 10 zestawów i nagrodzimy 10 najpiękniejszych opowieści.

Na odpowiedzi w komentarzach pod tym wpisem czekamy do 24.11.2017.

 

 

W składzie 1 zestawu nagrody znajduje się:

 • Kapsułki Ariel
 • Płyn od prania Ariel Baby
 • Płyn do płukania Lenor
 • Paczka chusteczek Pampers
 • Szampon Pantene
 • Odżywka Pantene
 • Maska Pantene
 • Golarka Gillette Venus
 • Pianka do golenia Gillette Venus
 • Płyn do mycia naczyń Fairy

 

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ

 

Partnerem wpisu jest P&G

#dziekujeCiMamo #LoveOverBias #MiloscPonadUprzedzenia #PG

 

WYNIKI KONKURSU

 

Kochane Moje, bardzo dziękuję za wszystkie Wasze odpowiedzi konkursowe!!! Nie spodziewałam się aż tylu takich wspaniałych historii! Wszystkie można podzielić na 3 kategorie: niektórych rodzice wspierali, innych nie, ale duża większość z Was wspiera swoje dzieci i to jest najpiękniejsze, co możecie im dać! Ja, gdybym tylko mogła, obdarowałabym każdą osobę, która wzięła udział w Konkursie, ale niestety nagród jest tylko 10, a moje serce najbardziej wzruszyła wypowiedź następujących osób:

 

 1. Karolina Zniszczoł
 2. Alicja Kędzierska
 3. Roksi1434
 4. MamaEmilaiWiktora
 5. Sara Kosowska
 6. Rhosa R.
 7. Edyta7
 8. To Wi
 9. Kinga Dziuba
 10. Monika Miazio

 

GRATULUJEMY! Proszę o maila z danymi (imię, nazwisko, adres, nr tel oraz nazwa, z której był komentarz) na adres oczekujac@gmail.com w tytule wpisać “Konkurs Dziękuję Ci Mamo”. Czekam 7 dni i ściskam! Marysia

Komentarze