Słyszysz szum w uchu? Może to wysiękowe zapalenie ucha lub zapalenie ucha środkowego? Wiem, co skutecznie pomoże

Balonik do dmuchania nosem OTOVENT opinia

Szum w uchu – znasz to uczucie? Ja znałam je z dzieciństwa i parę dni temu również przypomniałam sobie, co to oznacza.

 

NIEWINNA KĄPIEL

Nigdy nie miałam problemu z uszami, nigdy! Ani podczas jazdy windą na 40 piętro w hotelu Marriott, ani w czasie lotu samolotem. Jednak i na mnie trafiło… Zaczęło się raczej klasycznie. Wieczorna kąpiel w wannie, mycie włosów na leżąco i w pewnym momencie poczułam malutki dyskomfort w lewym uchu. Takie coś, jakby odrobina wody dostała się do ucha. W podstawówce trenowałam pływanie synchroniczne, więc częste bycie w wodzie nie jest mi obce – i takie “zatkania” ucha również znałam. W latach dzieciństwa przeważnie ucho samo się odtykało, woda wyleciała parę godzin po kąpieli i ucho znowu w pełni funkcjonowało. Tym razem było inaczej.

 

NIBY JEST, ALE NIE DO KOŃCA

Mój dyskomfort z uchem miał różne stadia. Czasami było to nie do wytrzymania i bardzo uprzykrzało życie. Kuba coś do mnie mówił i uważał, że go nie słucham. Tymczasem ja po prostu nie słyszałam na lewe ucho. Po 2-3 dniach nic mi nie przeszło, więc skontaktowałam się z moim lekarzem rodzinnym. Powiedziałam, że szumi mi w uchu, że stało się to podczas kąpieli i zamoczenia głowy w wannie, że słyszę takie jakby szumy, ale ucho mnie nie boli. Lekarz zalecił nic nie robić, nic do ucha nie wlewać. Poczekać 2 dni i jeśli szum nie przejdzie to skontaktować się z laryngologiem.

 

Szum oczywiście nie przeszedł. Dziwne było dla mnie to, że szumu nie słyszałam cały czas. Po przebudzeniu nie słyszałam szumu. Problem zaczynał się po południu lub wieczorem. Gdy siedziałam na kanapie lub stałam – szum pojawiał się w uchu, ale gdy zmieniłam pozycję zaraz przestał być obecny w uchu. Dzwoniłam do znajomego laryngologa, ale niestety nie mogłam się dodzwonić. Być może ferie sprawiły, że laryngolog nie odbierał telefonu. Byłam już tak mocno zdesperowana, że zaczęłam szukać sprawdzonego laryngologa, którego mogą polecić znajomi. Chciałam trafić do kogoś, kto mi skutecznie pomoże. Wtedy z pomocą przyszedł Kuba.

 

ZAPALENIE UCHA

Gabi już od dawna z polecenia laryngologa stosuje balonik do dmuchania nosem OTOVENT. Nasz przedszkolak “lubił mieć” zapalenie ucha, a my mamy za sobą mnóstwo wizyt u laryngologa. Najczęściej dzieci chorują na zapalenie ucha od 3 do 6 roku życia i wiedzieliśmy, że z zapalenia ucha można wyrosnąć. Leczenie oczywiście musi być pod kontrolą doświadczonego laryngologa – my polecamy laryngologa w Głogowie. Doktor n. med Krzysztof Kubiak przyjmuje w Przychodni Lekarsko-Stomatologicznej Aesculap ul. Narciarska 1, 67-200 Głogów, woj. dolnośląskie, tel. 76 831 38 54. Pan Doktor to Specjalista Otolaryngologii i Lekarz Laryngologii, jest fantastycznym ekspertem, ma świetne podejście do dzieci, stawia dobre i trafne diagnozy, ma wieloletnie doświadczenie i sprzęt: endoskop – kamerkę, dzięki której widzi, co się dzieje z pacjentem od środka. Gabinet wyposażony jest na bardzo wysokim poziomie, wizyta prywatna kosztuje 100 zł. Jeśli Twoje dziecko ma problem z zapalem ucha, ma chore migdałki i szukasz dobrego laryngologa to z pewnością się nie zawiedziesz!

Wracają do mojego szumu w uchu.

 

co na szumy w uchu balonik do dmuchania nosem
Marysia i Michalinka

 

BALONIK DO DMUCHANIA NOSEM

Nigdy nie miałam potrzeby korzystania z balonika Gabi, bo nigdy też nie miałam problemu z zatokami, z nosem, z uchem. Kuba miał już wcześniej doświadczenia z balonikiem, bo korzystał z niego tak samo, jak Gabi. Ja podchodziłam do balonika sceptycznie, ale nie miałam innego wyjścia. W uchu szumiało mi od kilku dni, laryngolog nie odbierał telefonu, zbliżał się weekend, więc zaryzykowałam.

Przyłożyłam balonik do lewej dziurki nosa – to właśnie lewe ucho miałam niedyspozycyjne i od paru dni w nim słyszałam szumy. Prawą dziurkę nosa zatkałam palcem wskazującym i nadmuchałam balonik. Już po pierwszym razie poczułam różnicę –  w uchu coś mi “puściło”, słyszałam lepiej. Szum cały czas jeszcze dało się odczuć, więc ponownie wykonałam pompowanie balonika nosem. Tego dnia czynności powtórzyłam jeszcze dwa razy. Następnego dnia również, bo szum cały czas był obecny w uchu. Aż nagle… Ucho odetkało się i zaczęłam normalnie słyszeć! Sama w to nie wierzyłam, ale stało się! Nie było szumu, ucho normalnie funkcjonowało, a ja zaoszczędziłam czas i pieniądze na wizytę u laryngologa.

 

JAK DZIAŁA BALONIK DO DMUCHANIA NOSEM

Informacje, które znalazłam na temat balonika w prosty sposób opisują jego działanie. Balonik Otovent to klinicznie potwierdzony sposób leczenia ujemnego ciśnienia w uchu środkowym, który pomaga uniknąć chirurgicznego zabiegu zakładania rurek wentylacyjnych w błonie bębenkowej ucha pacjenta.

Zasada działania polega na tym, że dziecko napełnia balon medyczny powietrzem wdmuchiwanym przez nos. Wyrównuje w ten sposób ciśnienie i łagodzi objawy ucha środkowego. Dzieci mogą używać zestawu Otovent w domu pod nadzorem rodziców.

Leczenie jest bezbolesne, bez efektów ubocznych i zajmuje niewiele czasu.

Otovent należy stosować 2-3 razy dziennie, aż do całkowitego ustania problemu z uchem, usunięcia płynu wysiękowego z ucha środkowego.

Poniżej film z kliniki w Danii prezentujący sposób stosowania zestawu Otovent.

 


Leczenie jest skuteczne, gdy dziecko lub dorosły odczuwa wzrost ciśnienia i / lub „kliknięcie” w uchu. Ja właśnie takie “kliknięcie” odczułam i teraz już wiem, w jaki sposób balonik pomaga Gabi, gdy ona ma problem z uszami.

 

WYSIĘKOWE ZAPALENIE UCHA LUB ZAPALENIE UCHA ŚRODKOWEGO

Wysiękowe zapalenie ucha jest bardzo częstym schorzeniem. Dotyka około 80% dzieci w trakcie ich dzieciństwa. Istnieje wiele nazw tej, jednostki jak na przykład zapalenie ucha środkowego z wysiękiem, surowicze zapalenia ucha środkowego lub skróty z języka angielskiego Glue ear, OME, OMS.  Ponad 7 na 10 dzieci przynajmniej jeden raz w życiu chorowało na wysiękowe zapalenia ucha przed ukończeniem 4 lat. Chłopcy chorują częściej niż dziewczynki.

Balonik Otovent jest jedyną skuteczną klinicznie, niechirurgiczną metodą leczenia wysiękowego zapalenia ucha. Wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym jest znanym i ważnym mechanizmem w leczeniu zaburzeń ucha środkowego u dzieci. W normalnych warunkach ciśnienie w uchu środkowym jest wyrównywane przy połykaniu lub ziewaniu. Jeśli mechanizmy regulujące ujemne ciśnienie w uchu środkowym nie są w pełni skuteczne, po kilku tygodniach w uchu środkowym pojawia się lepka, kleista wydzielina, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia słuchu.

Otovent jest sprawdzoną, pierwszorzutową metodą leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Stosując metodę Otovent, do 50% pacjentów może uniknąć zabiegu umieszczenia rurek wentylacyjnych w błonie bębenkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

 

BÓL UCHA W SAMOLOCIE

Ból ucha w samolocie miałam tylko raz – 10 lat temu. Fachowo nazywa się chorobę tę Barotitis – jest to ostry stan zapalny ucha, który rozwija się w wyniku narastającego ujemnego ciśnienia w uchu środkowym. Pojawia się w następstwie zmian otaczającego nas ciśnienia.

Charakterystycznymi objawami tego stanu są ból oraz przemijające pogorszenie słuchu w chorym uchu. Sporadycznie tym objawom mogą towarzyszyć zawroty głowy i upośledzenie słuchu o bardziej trwałym charakterze.

Częstość występowania Barotitis czyli zapalenie ucha środkowego to około 10% wśród osób dorosłych i 20% wśród dzieci. W badaniu opublikowanym w 2004 roku stwierdzono, że 14% ze 188 pasażerów doświadczyło objawów Barotitis podczas lotu samolotem. Ból ucha dzieci i dorosłych w samolocie jest czymś bardzo popularnym i dobrze, gdy ból samoistnie zanika. Gorzej, gdy zostaje i męczy.

 

zatkane ucho w samolocie co pomaga dziecko dorosly

Ujemne ciśnienie w uchu środkowym może rozwinąć się podczas podróży samolotem. Szczególnie nasila się podczas schodzenia do lądowania, gdy ciśnienie w kabinie samolotu rośnie, a trąbka słuchowa ma zaburzoną drożność. Brak jest wówczas możliwości wyrównania ciśnienia w uchu środkowym. Powoduje to powstanie podciśnienia w uchu środkowym i wepchnięcie błony bębenkowej w kierunku ucha środkowego. Jeżeli nie uda się wyrównać ciśnienia dochodzi do Barotitis – objawiającego się bardzo silnym bólem ucha, któremu mogą towarzyszyć (zwykle przejściowe) zawroty głowy i pogorszenie słuchu. Wykazano, że dzieci w wieku poniżej 8 lat w różnym stopniu doświadczają Barotitis podczas podróży samolotem. Dorośli stosunkowo łatwo mogą wyrównać ciśnienie w uchu środkowym podczas lądowania samolotem przez wykonanie tak zwanego manewru Valsalvy. Polega on na ściśnięciu skrzydełek nosa i zamknięciu/zatkaniu nosa palcami. Przy tak zamkniętych drogach oddechowych wykonania próby wydechu, która wdmuchuje powietrze przez trąbki Eustachiusza do ucha środkowego wyrównując tym samym ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej.

Należy pamiętać, że dzieci oraz niektóre osoby dorosłe mają problem z wykonaniem manewru Valsalvy, wtedy pomocny jest balonik do dmuchania nosem, czyli zestaw do wyrównywania ciśnienia w uchu środkowym Otovent. Więcej na ten temat TUTAJ

 

 

BALONIK ALBO SZPITAL

Balonik był też taką ostatnią próbą uniknięcia usuwania trzeciego migdała u Gabi. Ostatnią, bo już tak beznadziejnie zaleconą równolegle ze skierowaniem na zabieg wycinania migdałka! I wiecie co? Dziś mogę powiedzieć, że ta najprostsza metoda chyba najbardziej pomogła. Regularne przetykanie kanału po prostu go udrażnia i nie pogłębia stanu zapalnego w uchu. Nasz balonik kupiliśmy w aptece stacjonarnej, ale nie był dostępny od ręki i należało go specjalnie zamówić. By uniknąć czekania i stania w kolejce balonik można zamówić przez internet. Otovent najtaniej kupisz oczywiście na CENEO – kliknij TUTAJ lub w poniższy obrazek


balonik do dmuchania nosem otovent dla dzieci i doroslych

 

Wysiękowe zapalenie ucha, zapalenie ucha środkowego jak i Barotitis (zapalenie ucha środkowego wywołane nagłą zmianą ciśnienia) da się opanować. My już od dawna mamy w domu zestaw, który pomaga zarówno Gabi, Kubie, a teraz i mi. Balonik do dmuchania nosem Otovent zarówno wyrównuje ciśnienie w uchu, jak i zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji. Jeśli Twoje dziecko jest przedszkolakiem i często choruje na zapalenie ucha – musisz koniecznie zaopatrzyć się w taki balonik! Jeśli często latasz samolotem i masz ból ucha – również pomyśl o Otovent.

 

Źródło: TUTAJ

 

Pamiętaj: Moja porada nie zastąpi indywidualnej porady lekarskiej, a treści w tym artykule mają wartość wyłącznie informacyjną. 

 

Komentarze