Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc – nasze 10 sprawdzonych porad

12 godzin niezakłóconego snu dziecka. Czy to możliwe? Nam się udało

Marzysz o tym, aby rano wstawać wyspana i rześka jak skowronek? Z tego wpisu dowiesz się jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc. Nam się udało – Tobie też może się udać!

 

Jeszcze w ciąży jedną ze zmor jest właśnie to, a bliskie osoby życzą, by dziecko pięknie przesypiało całe noce. Jednak życzenia pozostają życzeniami, a dziecko często ma swoje pomysły i czasami zamiast snu, zarządza nocną rozrywkę. Czy można temu zaradzić? Okazuje się, że tak! Chociaż u nas różnie to bywało…

 

Misia ma 21 miesięcy, a całą noc przespała raptem kilka razy. Znacie te zarwane nocki? Ja też je znam, aż za dobrze… Były tygodnie, gdy chodziła spać o 20:00, około północy miała nocne karmienie piersią i budziła się z uśmiechem na ustach o 7:30. Kiedy już wydało mi się, że tak będzie zawsze – przyszedł zwrot. Michalinka zaczęła słabo spać, budzić się co godzinę z płaczem. Nauczona doświadczeniem po Gabi, szybko skojarzyłam, że być może idą jej kolejne ząbki. Wizyta u pediatry, wprowadzone zalecenia i znów noce były spokojne.

 

czy mozna nauczyć dziecko przesypiać całą noc blog michalina pasek

 

Bywa też tak

Gdy już uporaliśmy się z ząbkami znowu zaczęłam żyć nadzieją, że “teraz to już będzie spać całą noc”. I znowu przyszło zaskoczenie. Tym razem sezon zimowy sprawił, że do naszego domu zawitała “Pani Choroba”, być może sprowadzona przez naszego przedszkolaka. O ile Gabi świetnie poradziła sobie z lekkim przeziębieniem, o tyle Misia znowu zaczęła źle spać w nocy. Budził ją ciągły kaszel, miała katar, mocno się męczyła. Wizyta u pediatry wykluczyła poważniejszą chorobę, a zalecenie lekarza brzmiało: obserwować i czekać. Żadna poważna infekcja się nie rozwinęła, ale o przespanych nocach znowu mogliśmy zapomnieć.

 

Było, minęło

Przeziębienie ustąpiło po około 2 tygodniach. W tym czasie nasze noce były nieprzespane, godziny snu urywane, a ja z łezką w oku wspominałam czas, gdy Misia zasypiała o 20:00 i budziła się dopiero nad ranem. Przemęczenie i rozdrażnienie związane z brakiem snu dało się we znaki wszystkim domownikom – prócz Gabi, bo ona na szczęście ma twardy sen i Misia w żaden sposób w nocy jej nie budzi. Natomiast ja i Kuba czuliśmy się jak zombie.

 

lozeczko dla dziecka stokke home biale lozeczko w ksztalcie domku

 

I znowu pod górkę

Na początku lutego znowu w nocy dział się istny horror. Misia zasypiała około 19:00, by obudzić się o 21:00. Nie obudziła się z płaczem i nie była na tyle wyspana, żeby chciała się bawić. Widać było, że chce spać, ale nie może zasnąć. Wprowadziliśmy w życie nasze wszystkie czynności, które do tej pory działały na Miśkę: sprawdziliśmy czy ma suchą pieluchę, czy nie jest głodna, czy nie ma za ciepło / zimno w sypialni. Kiedy wszystko sprawdziliśmy, rozpoczął się rytuał usypiania dziecka. Ulubiona melodyjka, przytulanka, poduszeczka i… nic. Wierciła się, była niespokojna, zmęczona, ale zasnąć nie chciała. W pewnym momencie oświeciło mnie! Sprawdziłam w aplikacji telefonu i okazało się, że właśnie trwa pełnia księżyca! Dzieci potrafią bardzo odczuwać działanie księżyca w środku nocy. Tej nocy boleśnie się o tym przekonaliśmy. Miśka nie spała od 21:00 do 2:00, aż w końcu odpuściła i zasnęła – spał do 7:00 jak zawsze oczywiście.

 

Miej świadomość

Będąc rodzicem trzeba mieć świadomość, że dzieci mają różne fazy w swoim życiu oraz skoki rozwojowe. Czasami maleństwo ma obniżoną odporność lub ząbkuje. Innym razem może mieć niewłaściwą temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi. W życiu dziecka zdarzają się sytuacje, gdy nie prześpi nocy, ale mamy wskazówki, z których dowiecie się, jak sprawić, by noce były częściej przespane.

 

blog dla rodzicow oczekujac.pl

 

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc? Oto nasze skuteczne metody!

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko przesypiało całą noc, zwróć szczególną uwagę na poniższe punkty.

 

#1 JEDZENIE I PICIE

Gdy maleństwo budzi się w nocy być może chce jeść lub pić. Sprawdź to w pierwszej kolejności. Pamiętaj też, że kolacja dziecka nie może być zbyt ciężka, bo to również wpłynie na niespokojną noc. W nocy do picia podawaj tylko mleko lub wodę. Nigdy nie podawaj słodzonych napojów lub herbatek.

 

wieczorne rytualy dla dzieci co polecacie opinie

 

#2 WIECZORNE RYTUAŁY

Kąpiel, kolacja, a może wieczorne zakupy z dzieckiem? Nic z tego! Wieczór rządzi się swoimi prawami i jeśli chcesz, by dziecko przesypiało całą noc, wprowadź wieczorne rytuały. U nas wieczorne rytuały rozpoczynają się już o 18:00, czyli ponad dwie godziny przed zaśnięciem Miśki. W pierwszej kolejności mamy kolację, później kąpiel, a następnie aktywność – zabawy w pokoju dziewczynek, zabawy z tatą itd. Pamiętaj, nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, a wszystkie czynności mają sprawić, by dziecko było zrelaksowane i wyciszone. Wieczornym rytuałem może być wspólne czytanie książeczek, kładzenie misia i lalki spać, słuchanie ulubionych piosenek z CD. Zapomnij o oglądaniu bajek w TV, przeglądaniu zawartości własnego telefonu, odwiedzinach znajomych. To sprawi, że dziecko będzie podekscytowane i z pewnością nie zaśnie o ustalonej porze. Wieczór ma na celu wyciszyć dziecko, a nie je pobudzić. Wieczorne rytuały sprawią, że dziecko otrzyma sygnał o zbliżającym się śnie.

 

zdrowy sen dziecka jak nauczyc dziecko spac w nocy

 

#3 SUCHA PIELUSZKA

Być może maleństwo nie śpi z powodu przemoczonej pieluszki. My już od 5 lat używamy pieluszek Pampers, które są bardzo chłonne i zapewniają do 12 godzin niezakłóconego snu. Ważne, by pieluszka była sucha nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim by również pod pieluszką było sucho, tam gdzie pieluszka ma kontakt ze skórą dziecka. Komfort maleństwa jest bardzo ważny: pieluszka powinna być miękka, delikatna, z przewiewnych materiałów, ma zapewnić dopływ świeżego powietrza do skóry dziecka, by skóra dziecka pod pieluszką mogła oddychać. Aktualnie Misia nosi w dzień i w nocy Pampers Pants rozmiar 5, ale już małe pełzające maluszki mogą korzystać z Pampers Pants rozmiar 3 lub 4. Gdy Misia była mniejsza używaliśmy pieluszek Pampers Premium Care. Pieluszki te „wyposażone” są we wskaźnik wilgotności – widzimy zieloną kreskę z tyłu pieluszki i nie trzeba odpinać pieluszki, by sprawdzić, czy już czas na jej zmianę. Gdy pojawi się zielony pasek na zewnętrznej stronie pieluszki Pampers Premium Care wiemy czy już powinniśmy zmienić pieluszkę, czy można ją jeszcze zostawić. Zmieniając pieluszkę w nocy dziecku za żadne skarby nie zapalaj dużego światła! Nocna zmiana pieluszki powinna odbywać się w półmroku i ciszy. Wtedy jest szansa, że maleństwo za bardzo się nie rozbudzi i będzie kontynuowało nocny, głęboki sen. 

 

jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc nasze sposoby

 

#4 NIEWŁAŚCIWA TEMPERATURA POWIERZA

Jeśli chcesz, by dziecko przesypiało całą noc pamiętaj, by wietrzyć sypialnię / pokój dziecka w ciągu dnia i przed snem. Najlepsza temperatura do spania wynosi od 18 do 20 st. C., jednak czasami warto poeksperymentować jeśli dziecko ma problem ze spaniem. U nas świetnie Miśka śpi w temperaturze 17-19 st. C. w nocy.

 

michalina pasek 21 miesiecy

 

#5 NAWILŻANIE POWIETRZA

Sezon grzewczy również wpływa na niespokojny sen dziecka. Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu pomieszczenia, w którym śpi maleństwo. My już od prawie 2 lat mamy nawilżacze w domu – zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziewczynek.

 

jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc skuteczne sposoby

 

#6 DZIECKO JEST CHORE LUB ZĄBKUJE

Mając małe dziecko i być może przedszkolaka w domu, musimy pamiętać o tym, że nieprzespana noc może być spowodowana wyżynaniem się kolejnych zębów lub infekcją. Zanim zaczniesz denerwować się, że dziecko nie śpi w nocy, należy wykluczyć te dwa przypadki.

 

michalina pasek blog o dziecku dla mamy i taty

 

#7 DZIECKO JEST PRZEBODŹCOWANE

Jeśli Twoje dziecko budzi się z krzykiem w nocy możesz być pewna, że ma za dużo bodźców w ciągu dnia. Przerabialiśmy ten temat z Gabi. 5 lat temu zauważyliśmy, że wieczorne oglądanie bajek sprawia, że budziła się z płaczem i krzykiem w nocy. Po wyeliminowaniu wieczornych bajeczek znowu zaczęła pięknie przesypiać całą noc. Należy pamiętać o tym, że dzieci również bardzo przeżywają oglądanie bajek. A momentem, by odreagować emocje u dziecka jest właśnie noc. Więcej na ten temat napisałam w moim wpisie Bajka dla dziecka szkodzi dziecku

Dla małego dziecka znacznie lepsze jest czytanie bajek niż oglądanie ich na telefonie czy telewizorze, szczególnie wieczorem przed zaśnięciem.

 

bajki dla dziecka na dobranoc blog

 

#8 PLAN DNIA I RUTYNA

Dziecko uwielbia rutynę – taka jest prawda. I nie mam tu na myśli tego, by cały czas robiło to samo, ale właśnie odpowiednio dobrany Plan Dnia Dziecka jest kluczem do sukcesu spokojnie przespanej nocy. Brak Planu Dnia potrafi zrobić duże spustoszenie w życiu mamy i dziecka. Stały plan dnia daje naszym dzieciom niesamowite poczucie bezpieczeństwa. Dlatego należy dziecko bacznie obserwować, reagować na jego potrzeby, a często również wyprzedzać je i proponować to, co jest dla dziecka najlepsze w danym momencie. Gdy już poznasz naturalny rytm dziecka, możesz mieć pewność, że to będzie klucz do jego dobrego snu. Pamiętać należy o tym, że rytm dziecka z czasem się zmienia i należy dostosować go do wieku dziecka. Przykładowy plan dnia znajdziesz w moim artykule Plan dnia, jadłospis, zabawki, 16 ząbków i mnóstwo nowości.

 

jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc

 

#9 ZBYT DŁUGA DRZEMKA

Dziecko rośnie. Czasami zapominamy o tym fakcie i nie modyfikujemy Planu Dnia Dziecka. Noworodek śpi przez większą część doby, ale roczniak ma już inne potrzeby. To samo tyczy się dziecka, które ma 2 lub 3 latka. Potrzeby dziecka czasami zmieniają się z tygodnia na tydzień. Jeśli dziecko ma problem ze spaniem w nocy to znaczy, że być może wyspało się w dzień i odpowiednio zregenerowało. Dlatego nie ma ochoty zasnąć o 20:00 tylko o 24:00. Misia od pewnego czasu ma tylko jedną drzemkę w dzień – w godzinach 11:00 do 13:00. Wstaje o 7:00 a idzie spać o 20:00. Warto obserwować dziecko i zaspokoić jego potrzebę snu w dzień, ale tylko w takim stopniu, by spokojnie przespało całą noc.

 

blog parentingowy oczekujac.pl Michalina Pasek

 

#10 DZIECKO TO SKOWRONEK, A MAMA TO SOWA

Bywa też tak, że młoda mama nie potrafi zrezygnować z trybu życia, który prowadziła przed urodzeniem dziecka. Wtedy jest tak, że mama i dziecko późno rano wstają, ale też późno chodzą spać. Czy takie rozwiązanie jest dobre dla małego organizmu? Uważa się, że gdy dziecko śpi to rośnie – i to jest prawda! Jednak ważna jest tutaj jakość snu oraz jego pora.

Hormon wzrostu wydzielany przez przysadkę mózgową jest najbardziej aktywny właśnie w nocy, podczas snu, od 22:00 do 24:00. Jeśli dziecko nie śpi w nocy lub budzi się co chwilę, wydzielanie hormonu wzrostu zostaje zahamowane. Nieregularny tryb życia również może wpłynąć na proces wzrostu dziecka. Pamiętaj, że dziecko powinno chodzić spać o stałej porze i musi mieć wprowadzoną rutynę.

 

maria wolna pasek mama i dziecko blog parentingowy

 

Jeśli sprawdziłaś wszystkie powyższe punkty, a dziecko nadal ma problem ze snem w nocy, upewnij się czy:

 

  • pieluszka nie jest zbyt ciasno zapięta lub nie jest już za mała – to jest dyskomfortem w czasie snu,
  • dziecko ma za małe i za ciasne śpioszki,
  • śpioszki mają metalowe zapięcia, które uwierają dziecko,
  • pluszak dziecka nie jest zbyt twardy – u nas królują przytulanki “szmatki” lub miękkie pluszaki,
  • w łóżeczku dziecka być może jest nieodpowiedni materac.

 

blog parentingowy łóżeczko dla dziecka

 

Dziecko może i powinno ładnie przesypiać całą noc, a zadaniem naszym, rodziców jest znalezienie odpowiedniego klucza do dziecka. Być może problem tkwi w niewłaściwej temperaturze powietrza, braku odpowiedniego nawilżenia pokoju, a może w mokrej pieluszce? Rutyna i plan dnia jest również bardzo ważny dla dziecka. Nie można o tym zapominać. Noworodek, niemowlak czy roczniak nie potrafi powiedzieć, co mu przeszkadza, ale jestem pewna, że te 10 punktów uczuli każdą mamę i pomoże jej, by  małe dziecko miało 12 godzin niezakłóconego snu.

 

jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc

 

Jeśli masz swoje sposoby i wiesz jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc – podziel się nimi w komentarzu! Mnóstwo kobiet z pewnością skorzysta z Twojej rady, bo wiadomo, że choć dzieci są różne, to czasami niektóre metody działają tak samo na nasze maleństwa! Więc jeśli coś pominęłam to śmiało pisz, czekam! I życzę Wam oraz sobie, już zawsze spokojnej i długiej nocy!

 

Do przemyśleń na temat snu dziecka zachęciła mnie marka Pampers, która wspiera wyspanych i niewyspanych rodziców.

 

Komentarze