Mamo, paluszek boli! Kiedy iść do podologa? Nasza historia

Leczenie u podologa

Klika tygodni temu dowiedziałam się kim jest podolog.

 

Taka wykształcona jestem, ale słowo PODOLOG nie mówiło mi kompletnie nic. Dziś nadrabiam brak mojej wiedzy i mam nadzieję, że również komuś tym artykułem pomogę. Zaraz dowiesz się kim jest podolog, czym się zajmuje oraz kiedy iść do podologa z dzieckiem lub ze swoimi stopami.

 

Taka stara, a taka głupia – tak mogę sama o sobie powiedzieć. Ponieważ moja historia z kurzajką na dużym palcu u stopy rozpoczęła się około 7 lat temu, a człowiek studia skończył, dyplom w szafie się kurzy, a nie wie, że od stóp jest podolog, a nie dermatolog! Ale od początku…

 

 

KURZAJKA NA STOPIE

Moja kurzajka pojawiła się na stopie kilka lat temu. Zaraziłam się nią zapewne na saunie lub na basenie. Kiedyś bardzo często z Kubą korzystaliśmy z sauny i trafiło na mnie. Rok temu będąc u dermatologa z innym schorzeniem, pokazałam mu swoją brodawkę na stopie. Wyrok zapadł szybko – należy ją wymrozić ciekłym azotem. To samo tyczyło się kurzajki na kciuku. Brodawka z kciuka zeszła po jednym zabiegu. Natomiast mój paluch u stopy kontakt z ciekłym azotem miał aż 3 razy na przełomie stycznia i lutego 2017. Niestety, zabieg nie przyniósł oczekiwanego efektu. Z kurzajki początkowo zrobił się krwiak, a następnie rozrosła się na palcu i zamiast małego odcisku przyjęła postać kalafiora. Nie konsultowałam tego, co się stało z kurzajką z dermatologiem, bo uznałam, że pewnie tak ma być i za jakiś czas brodawka sama odpadnie i zniknie raz na zawsze z mojego życia. Niestety tak się nie stało.

 

BOLĄCY KURZAJKOWY PROBLEM

Moja kurzajka na stopie od pewnego czasu zaczęła mnie boleć. Gdy chodziłam w dzień w butach czy na boso było raczej bez zarzutów. Za to w nocy… miałam wrażenie, że brodawka rośnie i palec z nią bolał mnie przed zaśnięciem gdy leżałam w łóżku. Tym razem postanowiłam ominąć szerokim łukiem dermalotoga i zapytałam znajome koleżanki czy miały kiedyś kurzajki, czy je leczyły i czy skutecznie wyleczyły – bo ja również moją kurzajkę na stopie leczyłam, ale niestety nie wyleczyłam do końca.

Bardzo dużo osób polecało Panią Katarzynę Leśniewicz, która przyjmuje w Lesznie na ul. Niepodległości 27 lokal 18 – jej strona internetowa to www.studiokosmetologii.pl Podaję również Facebook, na którym Pani Kasia zamieszcza zdjęcia stóp aktualnych pacjentów Studio Kosmetologii Leszno Jeśli ktoś ma mocne nerwy i lubi oglądać drastyczne zdjęcia – to coś dla niego!

 

 

SKUTECZNE LECZENIE

Aktualnie jestem już po 4 wizytach w gabinecie podologicznym i efekt leczenia widać gołym okiem! Kurzajka zmniejszyła swoją objętość, nie mam wrażenia, że mnie boli albo uciska i zdaniem Pani Podolog jesteśmy na prostej drodze do wyleczenia! Podobno jeszcze tylko maksymalnie 2 zabiegi (może nawet 1!) i pozbędę się mojej kurzajki na stopie raz na zawsze! Męczyłam się z nią ponad 6 lat, a normalnie w dwa lub trzy miesiące regularnych wizyt u podologa mogę zapomnieć o tym niemiłej brodawce na stopie. Dlaczego tak długo zwlekałam? Ponieważ nikt wcześniej nie powiedział mi, że podolog skutecznie może wyleczyć każdą zmianę skórną na stopie.

 

Niżej zobaczycie mój duży palec lewej stopy, który miał odcisk / kurzajkę / kurzajkę brodawkową mozajkową / wirus HPV.

  1. Wizyta 9-3-2018 przed zabiegiem
  2. Wizyta 9-3-2018 po zabiegu
  3. Wizyta 20-3-2018 przed zabiegiem
  4. Wizyta 6-4-2018 przed zabiegiem
  5. Wizyta 6-4-2018 przed zabiegiem
  6. Wizyta 14-5-2018 przed zabiegiem

 

 

 

KIM JEST PODOLOG

Korzystając z okazji, poprosiłam Panią Podolog Kasię Leśniewicz, by odpowiedziała na moje pytania związane z problemami ze stopami dzieci. Przybliżę też zawód podologa i dowiecie się, czym konkretnie zajmuje się podolog oraz czy można leczyć kurzajki w ciąży i w czasie laktacji.

 

Podolog zajmuje sie pielęgnacją oraz profilaktyką kończyn dolnych, w Polsce (na razie) są to tylko stopy. Za granicą zakres jest trochę bardziej rozszerzony. Pod obserwacją są zazwyczaj płytki paznokciowe oraz strona podeszwowa stóp.

Podologiapodiatria – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą. Brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji, które w różnych krajach różnie wyglądają.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskamimodzelamibrodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach (źródło Wikipedia).

 

 

STOPA DZIECKA

Skóra stóp dziecka zbudowana jest z naskórka pokrytego płaszczem lipidowym, skóry właściwej oraz z tkanki podskórnej. Jest jednak kilka razy cieńsza i mniej elastyczna, przez co bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej.
Dbając o higienę i estetykę stóp naszych pociech często zauważamy jakieś niepokojące zmiany, z którymi nie wiemy gdzie się udać. Najczęściej kierujemy się do lekarza – pediatry lub dermatologa, który prawidłowo zdiagnozuje chorobę oraz zaleci dalszą terapię w gabinecie podologicznym. Specjalista pielęgnacji stóp po wcześniejszym wywiadzie usunie lub w znaczny sposób zmniejszy dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej u dzieci mamy do czynienia ze zmianami chorobowymi takimi jak: brodawki wirusowe (inaczej zwane: kurzajki), wrastające paznokcie oraz zmiany pourazowe (krwiaki podpaznokciowe i deformacje płytki paznokciowej).

 

KURZAJKI czyli BRODAWKI WIRUSOWE

Brodawki wirusowe wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zmiany występują na palcach, stronie podeszwowej stóp lub w obrębie płytki paznokciowej. Najczęściej do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu bezpośredniego od innego dziecka, przez zainfekowane przedmioty lub poprzez korzystanie z miejsc użyteczności publicznej (baseny, hotele, szatnie).

Objawy chorobowe występują pod postacią naskórkowych grudek, często niebolesnych.
W gabinecie podologicznym mamy możliwość bezbolesnego usunięcia kurzajki ze zrogowaciałego naskórka oraz zastosowanie odpowiedniego preparatu do dalszej pielęgnacji domowej.

 

POMOCNA WITAMINA D

Zdarzyć się również może tak, że podolog na pierwszej wizycie w gabinecie podologicznym zleci zbadanie poziomu witaminy D w organizmie. Nie od dziś wiadomo, że właśnie witamina D zbawiennie wpływa na cały nasz organizm: sprawia, że kości są mocne, zęby zdrowe, świetnie działa na układ krążenia oraz na szczupłą sylwetkę. Okazuje się, że może mieć również duże znaczenie jeśli ktoś ma długotrwały problem z wieloma kurzajkami, ponieważ witamina D wzmacnia odporność, więc może mieć duży wpływ w zapobieganiu nawrotom i ponownemu pojawianiu się brodawek.

 

 

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

Wrastające paznokcie spowodowane są wnikaniem płytki w otaczające wały paznokciowe. Charakterystycznym objawem jest ból i obrzęk, ucieplenie okolicznych tkanek, czasami także wydzielina ropna lub surowicza. Za częstą przyczynę takiego stanu odpowiedzialny jest przerost wałów paznokciowych, uwarunkowania genetyczne lub wiek noworodkowy (cienkie płytki z zaburzonym torem wzrostu). Nieprawidłowe obcinanie paznokci oraz źle dopasowane obuwie również mogą doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego. Wówczas należy skorzystać z wizyty u podologa, który zastosuje odpowiedni opatrunek (tamponada) lub zastosuje klamry ortonyksyjne w celu wyprostowania paznokcia oraz nadania mu prawidłowego toru wzrostu.

Założenie klamry zazwyczaj jest bezbolesne (zależy od osobniczej wrażliwości ). Jeśli mamy do czynienia z dużym stanem zapalnym to zawsze najpierw jest zakładany opatrunek żeby zmniejszyć obrzęk i wydzielinę (surowica lub ropa), a dopiero później zakładana jest klamra przed podologa.

 

ZMIANY POURAZOWE

Zmiany pourazowe powstają najczęściej na skutek mechanicznego uszkodzenia lub niedokrwienia aparatu paznokciowego. Deformacje płytek mogą być równiez spowodowane nieprawidłowym obuwiem, wadami postawy lub przebytymi zabiegami chirurgicznymi. Zmiany pourazowe powstają, gdy gdzieś mocno uderzymy stopą lub coś ciężkiego spadnie na stopę (np. ciężarek, taczka, deska, metalowa butelka z jakimś płynem, wózek widłowy przejedzie po palcu – przypadki z gabinetu).
Obecnie podolodzy dysponują odpowiednimi narzędziami oraz prepratami, które wspomagają regenerację uszkodzonych płytek paznokciowych.
Aby nie dopuścić do poważnych powikłań wynikających z zaniedbania lub niewłaściwego leczenia w warunkach domowych, udajmy się do gabinetu podologicznego rekomendowanego przez lekarza specjalistę. Tam uzyskamy informację o dalszym przebiegu terapii oraz nawiążemy współpracę, która pozwoli na szybsze osiągnięcie oczekiwanych efektów, a co za tym idzie, uśmiech i zadowolenie naszych pociech.

 

 

HALUKSY I PODOLOG

Halluksy u dzieci leczy ortopeda oraz fizykoterapeuta – wskazane są odpowiednie ćwiczenia, by wyleczyć halluksy na stopach dziecka. W niektórych gabinetach podologicznych wykonuje się badanie na podoskopie, żeby dokonać analizy chodu i wtedy dobrać odpowiednie wkładki korygujące lub same ortezy. Ważna jest również w leczeniu halluksów u dziecki profilaktyka (separatory międzypalcowe).

 

LECZENIE PRZEZ PODOLOGA W CIĄŻY I W CZASIE LAKTACJI

Wszystko zależy jaki zabieg mamy zamiar przeprowadzić na stopie. Jeśli chodzi o usuniecie zrogowaceń lub prawidłowe obcięcie płytek to tak (w ciąży często brzuszek uniemożliwia samodzielną pielęgnację). Również możliwa jest korekta wrastających paznokci (żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu stanu zapalnego). W czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią rezygnujemy:

– z kuracji przeciwgrzybiczej (możliwe jest oczyszczanie paznokci ze zrogowaceń) ponieważ wymaga stosowania leków przeciwgrzybiczych,

– nie rozpoczynamy kuracji brodawek wirusowych.

Powyższe zabiegi nie są wskazane ponieważ w trakcie ciąży i karmienia piersią organizm jest osłabiony i różnie może reagować. Drugim powodem jest to, że niektóre preparaty nie są obojętne dla płodu – dlatego najlepiej takie zabiegi rozpocząć po urodzeniu dziecka i zakończeniu laktacji. Natomiast jeśli bardzo zależy komuś na leczeniu jeszcze w czasie ciąży lub w trakcie laktacji, podolog może zastosować oczyszczanie i złuszczanie, które jest neutralnym zabiegiem. Natomiast silniejsze kwasy w celu całkowitego wyleczenia brodawki można zastosować w późniejszym czasie.

 

 

Na moje pytania odpowiedziała Pani Katarzyna Leśniewicz, mgr kosmetologii, specjalista pielęgnacji stóp, mama Gabrysi i Bartka. A ja serdecznie zapraszam Was na FB Pani Kasi www.facebook.com/StudioKosmetologiiLeszno oraz na www.studiokosmetologii.pl i stronę Polskiego Towarzystwa Podologicznego

 

NIE JESTEM SAMA

Wirus HPV to bardzo popularna choroba. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile osób na nią choruje. Według szacunków wirusologów, 75-80% dorosłych osób na którymś etapie swojego życia (najczęściej między 18 a 28 rokiem życia) zaraża się HPV. Nie oznacza to, że chorują. Często zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo, ale przez pewien czas są nosicielami HPV i zarażają nim innych.

Bywa też tak, że sam chory nie jest świadomy swojej choroby, chodzi z kurzajką przez kilka lat i może zarażać innych. Czasami brodawki same zanikają po 2-3 latach, ale bywa też tak, że mogą rozsiać się po całej stopie lub przenosi się w inne miejsce. Dlatego kurzajki powinno się, a nawet trzeba leczyć! Przede wszystkim, by uniknąć kolejnych brodawek na swoim ciele oraz by nie zarażać dalej domowników lub innych osób. Kurzajką na dłoni można zarazić się nawet przez uścisk ręki lub dotykając przedmiot, który dotykała chora osoba! Jeśli nie masz czasu na wizyty u podologa, możesz wypróbować domowe leczenie. W aptece znajdziesz różne lekarstwa, jednak nie zawsze są one skuteczne. Znanych jest ponad 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego i czasami nawet dermatolog może źle zdiagnozować chorobę. W przypadku Kuby właśnie tak było – był leczony na kurzajkę czyli wirus HPV na stopie przez dermatologa, a podolog już na pierwszej wizycie uznał, że to modzel (zupełnie coś innego) a nie kurzajka. Czym są modzele na stopie? Więcej TUTAJ.

Dzieci również są narażone na kurzajki. Mały organizm jest delikatny i szczególnie wrażliwy w momencie osłabienia np. podczas choroby lub gdy przedszkolakom wypadają zęby. Gdy dziecko zarazi się kurzajką konieczna jest wizyta u podologa. Zwróć szczególną uwagę na zmiany skórne na stopie dziecka. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla dziecka.

 

LECZENIE KURZAJKI NA STOPIE

Wizyta u podologa z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem w temacie leczenia kurzajek na stopie. Specjalista prawidłowo rozpozna chorobę oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia. By pozbyć się brodawki podolog może zalecić maść lub inna rzecz na receptę albo zaproponuje leczenie poprzez zabieg.

Krioterapia – wymrażanie ciekłym azotem, bardzo skuteczne, choć nieraz wymaga kilkukrotnego powtarzania.
Elektrokoagulacja – usuwanie kurzajki prądem – czasem pozostawia blizny, a rana goi się ok. 7 dni.
Łyżeczkowanie – mechaniczne usunięcie brodawek narzędziem chirurgicznym lub odparowanie brodawek laserem CO-2 (dermatolog lub podolog przeprowadza zabieg zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym).

Ja właśnie byłam leczona łyżeczkowaniem. Dla mnie zabieg był totalnie bezbolesny. Podczas pierwszego zabiegu czułam delikatne skrobanie, ale nie było to nic nieprzyjemnego. Na kolejnych zabiegach nie czułam już kompletnie nic. Czas trwania zabiegu to około 15 minut. I teraz, mam nadzieję, że już na zawsze, mogę cieszyć się pięknymi i zdrowymi palcami u stóp!

 

 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, kiedy iść do podologa ze swoimi stopami lub z dziecka paluszkami. Pamiętaj: kurzajki to zakażenie wirusowe. Najczęściej kurzajką można zarazić się na basenie, w hotelach lub szatniach – w miejscach, w których chodzimy boso, więc wcale nie tak trudno. Jeśli widzisz, że dziecko ma coś na stopie udaj się z nim w pierwszej kolejności po pomoc do podologa!

 

Jestem pewna, że leczenie przyniesie oczekiwany efekt! Jeśli miałaś kiedyś kontakt z podologiem podziel się swoją historią w komentarzu. A może tylko ja miałam takiego pecha, że chodziłam z kurzajką przez kilka lat na stopie?

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.