Porcelana na co dzień czy tylko od święta? Fakty i mity na temat tej eleganckiej ceramiki

Czy porcelana to dobry pomysł na prezent?

Porcelana kojarzy się z czymś eleganckim i świątecznym, ale czy słusznie? Czy powinniśmy używać jej tylko od święta? I na co zwrócić uwagę kupując porcelanę np. na prezent ślubny?

 

 

Gdy byłam małą dziewczynką pamiętam pewien wyjątkowy dzień, to była Pierwsza Komunia Święta mojej młodszej siostry. Uroczystość organizowaliśmy w domu, a mama, chcąc podwyższyć rangę imprezy, kupiła obiadową zastawę porcelanową białą ze złotą linią. Ten wzór mam w oczach do dziś. Pamiętam również zachwyt gości oraz wykwintność całej uroczystości. Takich chwil się nie zapomina.

Pamiętam też, że wtedy pierwszy raz dowiedziałam się, w jaki sposób można sprawdzić czy mamy w ręce prawdziwą porcelanę. Mama pokazała mi najprostszy sposób: należy lekko uderzyć w porcelanę i sprawdzić jaki ma dźwięk – wydawany przez porcelanowe talerze, kubki i filiżanki jest wyjątkowy, bo jest wysoki i dźwięczny. Można to sprawdzić np. nożem. Uderzony tym samym nożem fajans wyda dźwięk o wiele niższy, głuchy.

Dla mojej mamy ważne było również to, że dobra porcelana jest odporna na zarysowania i nie ma możliwości, że talerze zostaną porysowane nożami, używanymi przy codziennych posiłkach. Szkliwo nanoszone na porcelanowe wyroby ma funkcję upiększającą, a w przypadku porcelany dodatkowo dekorowanej – chroni dekorację przed wpływem czynników zewnętrznych.

Teraz, gdy sama jestem mamą, panią domu, zwracam większą uwagę na piękno, które dookoła nas otacza. Od zawsze marzyłam o zastawie porcelanowej w naszym domu i w końcu spełniłam swoje marzenie. A przy okazji postanowiłam wczytać się w temat i rozprawić się z mitami na temat porcelany. Jesteście gotowi?

 

 

FAKTY I MITY NA TEMAT PORCELANY

 

ROZBITA PORCELANA PRZYNOSI PECHA: FAŁSZ

Staropolski przesąd mówi, że stłuczenie porcelany przynosi szczęście. Chcesz, by młodzi żyli w szczęściu i zgodzie? Stłucz przed nimi porcelanowy kubek lub talerz!

 

PORCELANA NIE PRZEPUSZCZA ŚWIATŁA: FAŁSZ

Najlepsze naczynia porcelanowe są cienkie, co nie oznacza, że są niskiej wytrzymałości – porcelana ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. Dobry porcelanowy talerz rozpoznasz, trzymając go pod światło – gołym okiem zobaczysz, że dość dobrze przepuszcza on światło słoneczne. Jeśli nie zobaczysz światła oznacza, że w ręce masz fajans – ma niską jakość i większą chropowatość materiału, pokrywany jest trwałym, nieprzeźroczystym szkliwem.

 

PORCELANY NIE MOŻNA MYĆ W ZMYWARCE: FAŁSZ

Dzięki szkliwieniu dekorowaną porcelanę oraz porcelanę bez dekoracji można myć w zmywarkach.

 

 

 

PORCELANA ZOSTAŁA WYNALEZIONA W CHINACH: PRAWDA

Porcelana, inaczej biała, przeświecająca ceramika wysokiej jakości, została wynaleziona w Chinach w VII wieku. Chińczycy mieli monopol na produkcję porcelany. Jej początki sięgają 850 roku p.n.e., jednak dopiero około 700 roku rzemieślnicy chińscy wytwarzać zaczęli prawdziwą porcelanę mającą nieskazitelnie biały kolor, prześwitującą o metalicznym oddźwięku podczas uderzenia. Surowcami do jej produkcji były biała, piękna glinka oraz chiński kamień. Przez prawie 2,5 tysiąca lat Chińczycy bardzo pilnie strzegą owej tajemnicy produkcji.

 

PORCELANA JEST RĘCZNIE WYRABIANA: PRAWDA

Dobrej jakości porcelana to niezwykłe rękodzieło. Porcelana jest ręcznie wykonywana i starannie zdobiona, a zdobienia są z prawdziwego złota lub platyny.

 

 

 

HERBATA PITA W PORCELANIE INACZEJ SMAKUJE: PRAWDA

Najlepiej wiedzą o tym Anglicy, którzy uwielbiają pić herbatę! Tradycyjna brytyjska herbata podawana jest w filiżankach z cienkiej porcelany.

 

FABRYKA PORCELANY CHODZIEŻ JEST NAJSTARSZA W POLSCE: PRAWDA

Fabryka Porcelany Chodzież jest największym producentem porcelany stołowej w Europie, a jej flagowa zastawa to MariaPaula, produkowana już od 1852 roku.

 

Jeśli chcesz zwiedzić fabrykę porcelany – zobacz ten niesamowity film!

 

Zastawa obiadowa z porcelany lub serwis kawowy będą idealnym prezentem w dniu ślubu, z okazji urodzin lub na rocznicę ślubu. Jeśli chcecie nacieszyć oko to zobaczcie przepiękne kolekcje Polskiej Porcelany MariaPaula TUTAJ.

 

A na zdjęciach widoczna jest porcelana MariaPaula Ecru Queen oraz tradycyjna zastawa MariaPaula Biała

 

Jestem ciekawa, która z nich skradła Wasze serce? I koniecznie dajcie znać, czy lubicie zastawę porcelanową? Macie w domu? A może znacie jeszcze jakieś fakty i mity na temat porcelany?

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.