Pokoj dla dziewczynki – projekt i wizualizacja pokoju Gabi.

 

Gabi w tym roku obchodziła 9. urodziny, co oznacza, że właśnie rozpoczęła 10. rok życia. Coraz częściej widzimy, że nie jest już małym bobasem, ale staje się odpowiedzialną dziewczynką. Dlatego też w wakacje 2021 r. ruszyliśmy z projektowaniem pokoju dla nastolatki.

 

PROJEKTANT WNĘTRZ

Gabi ma swój samodzielny pokój od 2 lat, czyli od początku 1. klasy szkoły podstawowej. Postanowiliśmy stworzyć jej przestrzeń do nauki, gdy rozpoczynała szkołę. Mimo, że w tym pokoju nie spędza jeszcze nocy (śpi w pokoju na górze, w którym są zabawki całej trójki oraz łóżko piętrowe), ale ma w nim książki, plecaki i wszystko, co związane ze szkołą.

W ciągu tych 2 lat, gdy Gabi zadomowiła się w swoim pokoju, szukaliśmy różnych pomysłów oraz rozwiązań, które chcemy zastosować w pokoju dziewczynki.

Kilka tygodni temu poprosiłam o pomoc w projektowaniu pokoju Gabi Katarzynę Nojman z pracowni Neuroom – pokoje dla dzieci. Kasia to specjalista w tym temacie! Sama o sobie mówi:

Jestem architektką skoncentrowaną na dzieciach. Konsultuję, projektuję, aranżuję wnętrza od niemowlaka po starszaka. Kluczowe jest dla mnie odzwierciedlenie potrzeb dziecka i indywidualne podejście do wnętrza. Wspieram samodzielność, koncentrację i organizację przestrzeni. Zwracam dużą uwagę na atmosferę i przytulność, która stworzy się w zrealizowanym pomieszczeniu. 

 

KLUCZOWY ETAP ŻYCIA

Ważne dla mnie było również to, by architekt, który zaprojektuje nowy pokój dla Gabi czuł ten etap życia dziecka tak, jak ja. Bardzo trafiło do mnie, gdy przeczytałam na stronie Kasi jej punkt widzenia dzieciństwa:

Dzieciństwo jest tylko etapem przejściowym w drodze do dorosłości i łatwo sprawić, by otoczenie stało się tymczasowe i prowizoryczne. Etap ten jest jednak kluczowy w kształtowaniu naszego dziecka.

 

 

OTOCZENIE MA ZNACZENIE

Miło jest otaczać się ładnymi rzeczami, ciekawymi przedmiotami. Gdy kupujemy coś do domu lub dla siebie kierujemy się swoim gustem. Bałam się, że pokój Gabi samodzielnie zaprojektuję tak, żeby on był dobrym i ciekawym miejscem dla mnie – a nie dla mojego dziecka. Dlatego też, nie chcąc robić ładnej i ciekawej przestrzeni dla siebie, ale skoncentrować się na potrzebach Gabi, postanowiłam oddać tę przestrzeń specjaliście. Katarzyna Nojman ma bardzo ciekawy punkt widzenia jeśli chodzi o pokoje dla dzieci.

Co możemy zrobić by wspierać je w tym czasie? Zadbać o nie, zapewnić bezpieczeństwo, ale też zatroszczyć się o przestrzeń, w której na co dzień przebywa, ponieważ… otoczenie ma znaczenie!

 

POTRZEBY DZIECKA

Można uznać, że dziecku nie potrzeba wiele do szczęścia. Wystarczy ciepłe i suche miejsce do zabawy, oczywiście meble (łóżko, regał, biurko, krzesło) i gotowe. I jest w tym dużo prawdy! Jednak chciałam, żeby pokój Gabi był wyjątkowy, ale nie cukierkowy. Pomieszczenie miało też uwzględniać potrzeby Gabi, a więc skupiać się na kolorach, które lubi i zawierać miejsce na przedmioty, które są jej bliskie. Stąd na ścianie instrument muzyczny, bo Gabi od września 2021 r. rozpocznie naukę gry na gitarze.

Kasia Nojman podczas projektowania pokoju dla dziecka kładzie też nacisk, by przestrzeń sprzyjała rozwojowi młodego człowieka:

Dobrze zaprojektowany pokój to nie tylko ładne meble, podział przestrzeni i ulubiony kolor ścian. To także uwzględnienie aktualnych i przyszłych potrzeb małego mieszkańca. Traktuję projekty holistycznie i łączę ze sobą wiedzę architektoniczną z moimi zainteresowaniami, jakimi są: rozwój dziecka, neuroedukacja oraz neuroarchitektura.

 

 

JAK WYGLĄDA WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ DLA DZIECI

Teraz kilka słów o szczegółach współpracy na linii architekt wnętrz pokoju dziecka – rodzic.

Kasię Nojman znalazłam przez internet i jest ona architektem, który realizuje zlecenia stacjonarnie, ale również online, co było wielkim ułatwieniem dla mnie, bo na co dzień Kasia mieszka i pracuje w Kosakowie koło Gdyni.

W pierwszej kolejności Kasia poprosiła o przesłanie:

 1. Uzupełnionego formularza, który w szczegółowy sposób pytał o potrzeby Gabi, jej tryb dnia, ulubione przedmioty, ale także rzeczy, których się boi lub nie lubi.
 2. Wymiary pokoju – dokładny rzut z wysokościami jest niezbędny, aby opracować projekt.
 3. Zdjęcia pokoju.
 4. Inspiracje wnętrzarskie.

Następnie Kasia przesłała nam dwie propozycje projektu pokoju Gabi z uwzględnieniem naszych potrzeb. Po przeanalizowaniu obu projektów wybraliśmy jeden, na którym rozpoczęliśmy prace.

 

 

MEBLE W POKOJU DZIEWCZYNKI

Mamy w domu kilka mebli MINKO i teraz również zdecydowaliśmy się na ten wybór. Meble MINKO mają ponadczasowy wygląd, można je komponować według własnych potrzeb i wszystkie razem świetnie ze sobą współgrają. Dodatkowo jest możliwość personalizowania każdego produktu i mają świetną paletę kolorów.

 

PRÓBNIK KOLORÓW MEBLI I ŁÓŻKA

Ciekawe dla mnie było również to, że przed podjęciem decyzji można zamówić PRÓBNIK kolorów:

 • Próbka koloru blatu tutaj

 • Próbka tkanin na twoje wymarzone meble tapicerowane tutaj

 

 

POKOJ WYPOSAŻENIE

W pokoju Gabi wybraliśmy następujące rzeczy

 

TAPETA

Niesamowicie zachwyciła mnie tapeta PRINTED STORIES FOTOTAPETA PTAKI  Zanim jednak padł wybór na tę tapetę oglądałyśmy z Gabi różne wzory i każda jedna nas zachwycała. Ostatecznie Gabi wybrała tapetę z ptakami i bardzo ucieszył mnie jej wybór!

Ta wyjątkowa tapeta przedstawia historię dwóch papug, które znalazły nowych przyjaciół na wyjątkowej ptasiej wyspie. Na pięknym jeziorze znajdowała się mała wyspa. Jej brzegi porośnięte były sitowiem, dalej można było znaleźć piaszczystą łachę, a jeszcze dalej mieścił się mały lasek. Wyspę zamieszkiwał żuraw Karol i jego serdeczny przyjaciel Flaminga Florian. Mieszkały tam również maleńkie ptaki koliber, żołna, sikorka i kraska. Pewnego dnia na gałęzi wielkiego drzewa zatrzymały się dwa dziwne ptaki…..były to papugi.

 

MEBLE MINKO

 1. Łóżko PILLE tapicerowane 90 x 200 cm
 2. Biurko BASIC z pionową nadstawką 120 x 60 cm
 3. Regał TALL Wysokość półek: wysokie – 4 x 35 cm
 4. Szafka nocna FEELINGS Kolor (blat/korpus): ICE BLUE Kolor Stelaża (Nogi): GOLD
 5. Panel ścienny tapicerowany PILLE x 3 szt.
 6. Regał RUBBER LOW 3 półki x 2 szt.

 

DYWAN

Aktualny dywan w pokoju to koło i świetnie sprawdza się dla dzieci, jednak teraz Kasia znalazła dla nas dywan, który idealnie pasuje do klimatu nowego wnętrza. Jest również okrągły i ma ciekawy wzór. Dywan FUN Napkin serweta koło – niebieski spełni w 100% swoją funkcję!

 

KINKIET

Zależało nam na tym, aby nie robić dużego remontu w pokoju Gabi, ale żeby była możliwość posiadania lampki nad łóżkiem. Kinkiet ścienny koło łóżka na przewodzie to ZUIVER :: KINKIET CHARLIE.

 

DRZWI SZAFY WNĘKOWEJ

Wielka szafa wnękowa to jedyna rzecz, która jest i musi zostać w pokoju na swoim miejscu. Drzwi od szafy aktualnie są białe, ale będą oklejone tapetą. Na stronie Wallart można zamówić prostokątną próbkę  tapety ombree którą można spróbować nakleić, aby sprawdzić jak się zachowuje na drzwiach. Gdy dojdzie próbka i się sprawdzi to zamawiamy okleinę na całość!

LAMPA LIŚĆ MONSTERY

Listek monstery nad regałami jest od UNKY design 

 

PROJEKT POKOJU

Całość wybrała i zrealizowała w wizualizacji Katarzyna Nojman Neuroom.pl

 

 

 

EFEKT KOŃCOWY

Po wejściu do pokoju Gabi, uwagę przykuwa tapicerowane łóżko i kontrastujący kolor ściany wokół niego. Na suficie pojawia się zaokrąglona forma, dodaje miękkości i jeszcze mocniej podkreśla strefę łóżka.
Okrągłości, łuki, zaoblenia tworzą relaksujące środowisko.
Otoczenie zaokrąglonych przedmiotów i łuków nasz mózg lubi najbardziej i wśród nich najlepiej się relaksuje. Nad łóżkiem może pojawić się makrama lub plakat, który spodoba się Gabi.
Zarówno biurko, jak i szafka nocna są w tym samym kolorze – ice blue. Krzesełko Stokke Tripp Trapp pozostaje to, które mamy obecnie – i jest z nami już od ponad 6 lat!
Układ regałów powoduje, że nie od razu widzimy jego zawartość, a to dodaje pokojowi harmonii. Regał Rubber może mieć dębowe nogi w połączeniu z półkami w kolorze Dusty pink. Regał Tall korpus i półki Raw oak, a plecy Dusty pink.

 

 

Tak właśnie wygląda wizualizacja nowego pokoju Gabi! Mam nadzieję, że za kilka tygodni będę mogła pochwalić się Wam efektem końcowym!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.