Opuchnięte nogi / stopy w ciąży

Podobno obrzęki w ciąży to zjawisko normalne. Pojawiają się najczęściej w III trymestrze ciąży, czyli już od początku 7 miesiąca ciąży. Obrzęki dotyczą 75% przyszłych mam. Puchnąć w ciąży mogą nogi, ale też ręce i twarz.

Wiemy, że opuchlizna nóg w ciąży to normalny objaw zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży. Nadmiar wody gromadzi się w tkankach nóg, a także dłoni i stóp, rzadziej twarzy. Rosnący brzuch dodatkowo uciska żyły (a przede wszystkim żyłę główną) transportujące krew z nóg z powrotem do serca. Spowalnia to przepływ krwi z kończyn. Opuchnięcie nóg w ciąży pojawia się zwykle w trzecim trymestrze, kiedy brzuszek jest już duży, a ciężar, jaki musi dźwigać przyszła mama, dość silnie obciążający. Opuchlizna i ból nóg w czasie ciąży pogarsza się wieczorami, jest także bardziej dokuczliwy w lecie. Problemy tego typu skończą się dość szybko po porodzie, ale nie trzeba cierpieć w milczeniu. Można poradzić sobie z nawet najbardziej uciążliwą opuchlizną nóg.

Mój sposób na piękne stopy w ciąży to masowanie stóp piłką rehabilitacyjną z kolcami.

Piłki rehabilitacyjne z kolcami znane również jako jeżyki są lekkie i barwne. Stożkowate kolce pobudzają zakończenia czuciowe ciała . Doskonałe do masażu całego ciała. Dostępne są różne rozmiary i kolory.

Ja mam jedną piłkę, masuję nią stopy na zmianę. Moja piłka jest czerwona, ma 8 cm, cena 9 zł. Masuję nią stopy od początku ciąży, ponieważ wcześniej bardzo bolały mnie plecy. Widać, że piłka pomaga nie tylko na plecy, ale dzięki niej prawie w 8 miesiącu ciąży jeszcze nie mam opuchniętych stóp. A wiem, że niektóre dziewczyny już w 6 miesiącu ciąży mają problem ze stopami.
Piłką masuję stopy podczas wieczornego nakładania balsamów na skórę całego ciała – profilaktycznie. Za każdym razem, gdy czuję, że coś mnie boli w stopie podczas jej masowania piłką staram się tak długo nią masować, aż ból nie przejdzie. Przeważnie czas masażu piłeczką trwa 5-10 minut na jedną stopę, więc nie trzeba codziennie poświęcać nie wiadomo ile czasu, aby mieć ładne stopy podczas ciąży.

Piłka ma też zastosowanie w rehabilitacji dłoni

Piłka do masażu i rehabilitacji dłoni wykonana jest z PCV, bez dodatku jakichkolwiek szkodliwych dla zdrowia substancji, jak ftalany lub metale ciężkie. Jest to wysokiej jakości produkt o różnorodnym zastosowaniu. Piłka na całej swej powierzchni posiada stożkowe kolce, które pobudzają receptory czuciowe i delikatnie masują powierzchnię ciała. Dzięki swojej konstrukcji piłeczka to idealne rozwiązanie do terapii rąk i nóg.

Dobierając odpowiedni kształt piłki w zależności od potrzeb, możemy przesuwać nią po ciele, a elastyczne wypustki będą delikatnie pobudzać i masować powierzchnię skóry stymulując wszystkie receptory.

Różnorodne zastosowanie piłki do masażu i rehabilitacji:

w ćwiczeniach pourazowych dłoni;

w walce z celulitem;

wspomaga pracę ukrwienia skóry;

zmniejsza działanie stresu;

jest niezastąpiona podczas masażu relaksującego.

Oczywiście można też trzymać stopy wysoko, robić zimne okłady na stopy, pić dużo płynów (2 l dziennie), ograniczyć spożycie soli, dobrać odpowiednie obuwie, nosić rajstopy ciągające. Dla mnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest masowanie stóp piłeczką. Jest przy mnie od początku ciąży i myślę, że moje nieopuchnięte stopy to właśnie jej zasługa.

Źródło: www.orthomedica.pl, sklepikseniora.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.