Blog parentingowy dla mamy i taty. Prawdziwy parenting i lifestyle z dzieckiem. Początkowo ciążowy, teraz rodzinny.

Szkoła Rodzenia. Zajęcia 7. Fazy/okresy porodu

We wtorek byłam w Szkole Rodzenia w Lesznie. Temat: Fazy – okresy porodu.

Spotkanie w tym tygodniu również prowadziła Katarzyna Szeibe, położna z leszczyńskiego szpitala z 25 letnim stażem. Położna powiedziała, że najważniejsze, aby słuchać tylko siebie, ponieważ poród to najważniejszy egzamin w życiu. Maturę – zdałam. Pracę magisterską – obroniłam. Studia podyplomowe – ukończyłam. A teraz będzie następny ważny egzamin w moim życiu – poród.

OKRESY PORODU

Okres rozwierania szyjki macicy i regularne skurcze.

Najdłuższy – może trwać u pierwiastki nawet 16-18 godz. W tej fazie trzeba być aktywnym: chodzić, kucać, skakać, siedzieć na piłce, masować plecy w razie ich bólu.

Maksymalne rozwarcie szyjki i faza skurczów partych,

co oznacza, że w tej fazie kobieta prze, aby dziecko mogło przyjść na świat. Faza trwa maksymalnie 2 godz.

Odklejenie i urodzenia łożyska.

Trwa 5-7 min. 95% łożysk rodzi się całe. Jeśli rodzi się nie całkowite to należy łyżeczkować. Zdarza się też, że łożysko nie rodzi się wcale – wtedy cały zabieg przeprowadza lekarz.

Okres poporodowy, obkurczanie macicy.

Trwa 2 godz. Jest to ścisły nadzór nad matką i dzieckiem. Wtedy też dziecko wraca do matki po wszystkich badaniach i już z nią zostaje. Po tym okresie matka z dzieckiem udają się do pokoju i są cały czas razem.

 

W Szpitalu w Lesznie rodzi się w pozycji półsiedzącej.

porod w pozycji polsiedzacej

www.polki.pl

Wskazania do CC

zwolnienie tętna dziecka,

brak postępu porodu.

W Szpitalu w Lesznie jeśli krocze podczas porodu pęknie lub jest nacięte (Katarzyna Szeibe mówiła, że lepiej, aby zostało nacięte na godz. 5:00) zostaje zszyte przez lekarza. Taki zszyte krocze goi się 2-3 tyg. Można w tym czasie zażywać paracetamol, aby uśmierzyć ból.

Najlepszym sposobem na przyspieszenie porodu i zmniejszenie ryzyka powikłań okołoporodowych jest rozluźnienie się kobiety. Stres i towarzyszący mu wysoki poziom adrenaliny hamuje wydzielanie oksytocyny, hormonu niezbędnego do porodu. Napięcie i strach kobiety może być łagodzony dzięki obecności bliskiej jej osoby przy porodzie, wcześniejszym “oswojeniu się” z miejscem porodu oraz rozmowie z osobą, która będzie obierała poród. Pomaga także muzyka, przyjazne otoczenie, masaż czy przyjazne podejście ze strony personelu medycznego.

 

DOBRE RADY KATARZYNY SZEIBE

Po 37 tygodniu ciąży można pić herbatę z liści malin (nie z owoców tylko z liści) 2 razy dziennie.  Pomaga w przygotowaniu mięśnia macicy poprzez uelastycznienie szyjki macicy, co ułatwia jej rozwieranie podczas narodzin dziecka. Dzięki temu poród trwa krócej. Herbatka z liści malin wpływa też na jakość i ilość pokarmu.

Najbardziej narażony na pęknięcia podczas porodu jest odcinek między pochwą a odbytem. Po 38 tygodniu ciąży można masować krocze, aby je uelastycznić. Do masowania używamy oliwy z oliwek lub olejek migdałowy. Masowanie może mieć miejsce podczas kąpieli lub w toalecie. Powinno się wykonywać raz dziennie przez 5 min. Można też zacząć masować krocze wcześniej, 1-2 mies. przed terminem porodu.

Po 38 tygodniu ciąży można też pić majeranek. Jest to stary domowy sposób. Majeranek działa rozkurczowo. Zaparzyć przez 5-10 min. 2 łyżki majeranku, dodać miód i cytrynę dla złagodzenia smaku majeranku. Napar z majeranku przynosi ulgę, kiedy pojawiają się wymioty, nudności i zgaga. Zamiast naparu można też doraźnie zjeść płaską łyżkę zioła.

 

Drugą część zajęć prowadziła mgr fizjoterapii Justyna Drapiewska. Ćwiczenia odbywały się  na leżąco i stojąco – indywidualnie i w parach. I na końcu: czas na relaks!

Za tydzień: Film z porodu.

Komentarze