Zabkowanie. Kiedy wychodzą dziecku zęby mleczne?

Gabi ostatnio kiepsko śpi w nocy. W ciągu dnia funkcjonuje normalnie, idzie spać o 19:00 i między 22:00 a 23:00 zaczyna się wiercić w łóżeczku, czego efektem jest to, że się budzi i pozostałą część nocy śpimy razem. Brysia miała też przez dwa dni gorączkę, a ostatnio nie miała możliwości, by zarazić się od kogoś lub złapać jakiś wirus.

I tak zaczęłam zastanawiać się, kiedy dziecku wychodzą poszczególne ząbki. Pojawienie się pierwszego ząbka jest sprawą bardzo indywidualną. Pierwsze uzębienie może zacząć wybijać się już w 4 miesiącu życia dziecka, ale równie dobrze dopiero w 18. Gabi w pierwszej kolejności wyszły: jedynki, dwójki, czwórki i trójki – te ostatnie zniosła najgorzej, troszkę gorączkowała i używałam żelu przeciwbólowego na spuchnięte dziąsła.

crying baby with erupting teeth

 

Czas na pierwsze ząbki

Genetycznie zapisane jest rozpoczęcie ząbkowania i na ogół kończy się między drugim a trzecim rokiem życia dziecka, więc jeszcze połowa drogi przed nami. Łącznie dziecko ma 20 mleczaków, czyli Gabi muszą wyjść jeszcze 4 ząbki – to będą właśnie te piątki. Należy pamiętać o tym, że zęby formują się już w szóstym tygodniu życia płodowego dziecka! Noworodek ma wykształcone wszystkie zęby w dniu urodzenia, choć są one nie widoczne oczywiście.

Najczęstsze objawy ząbkowania, z jakimi spotykają się rodzice to obfite ślinienie (co u Gabi ostatnio w ciągu dnia jest normą). Poza tym maleństwo wkłada sobie do buzi rączki i inne przedmioty (np. ulubioną maskotkę, pieluszkę). Dziecko robi to, ponieważ swędzenie dziąseł jest bardzo duże i tylko pocieranie przynosi ulgę. Jak sprawdzić czy pierwsze ząbki u dziecka już idą? Należy włożyć palec do buzi dziecka i sprawdzić czy ma zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła – jeśli tak, to znaczy, że za parę dni wybije się pierwszy ząbek. Proces ten może równie dobrze trwać parę dni, ale też parę tygodni lub parę miesięcy. W tym czasie maleństwo może być marudne i rozdrażnione.

 

Co zrobić, by ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Ząbkowanie powoduje niepokój dziecka i ból. Ząb mleczny wyrasta przez dłuższy czas i długo dokucza, zanim się pojawi. Następuje powolne przebijanie się zęba, co może powodować ślinienie,  niepokój, płacz i gorsze jedzenie przez dziecko. Te objawy wymagają od nas reakcji i najczęściej stosuje się żele do smarowania dostępne w aptece. Jeśli dziecko przez kilka nocy płacze, bo dokucza mu ból ząbków to można podać paracetamol, który pozwoli mu odpocząć od bólu. Natomiast z ząbkowaniem nie można wiązać wysypki.

  1. Dziecko wkłada wszystko do buzi. Przygotuj kilka gryzaków z wypustkami i podkładaj dziecku pod rączkę. Najlepsze są gryzaki z wodą lub żelem w środku – można je schłodzić w lodówce, ale nie w zamrażarce. Dobra jest też gumowa szczoteczka i masowanie dziąsełek żelem przeciwbólowym. Różnorodność w gryzakach sprawi, że maleństwo będzie wkładało je do buzi i gryzło choćby z ciekawości, by poznać nową strukturę 😉
  2. Można zakładać śliniak dziecku, które mocno się ślini. Dzięki temu nie trzeba przebierać dziecka pięć razy dziennie – wystarczy wymieniać śliniaczek 🙂 Ślinienie sprawia, że organizm się odwadnia, więc pamiętaj, by w tym czasie przykładać dziecko częściej do piersi lub podawać maleństwu wodę do picia. Należy zabezpieczyć skórę dziecka przed śliną, trzeba osuszać i przemywać buzię.
  3. Dzieci podczas ząbkowania mają podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli nie przekracza ona 38 st. C. to można przeczekać – gorączka zniknie, kiedy ząbek się wyrżnie. Jeśli temperatura ciała jest wyższa powinnaś skonsultować się z pediatrą.
  4. Dziecko nie śpi w nocy. Jeśli dziecko nie może spokojnie zasnąć możesz podać mu lek przeciwbólowy przed zaśnięciem (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku. Można podawać leki w płynie lub czopki przeciwbólowe.

Uwaga: próchnica

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

U niektórych dzieci wybijają się ząbki pokryte czarnymi plamkami. To próchnica. Co robić, aby dziecko nie miało próchnicy na ząbkach, które dopiero co się pojawiły? Przede wszystkich nie pozwalaj, by ktoś, kogo zęby pozostawiają wiele do życzenia całował dziecko w usta lub w rączki, które dzieci często wkładają sobie do ust i w ten sposób przenoszą bakterie. Nie należy też oblizywać smoczka dziecka ani jego sztućców. Duże znaczenie dla rozwijania się próchnicy ma również cukier zawarty w słodkich napojach i słodyczach (dlatego Gabi nie je słodyczy 🙂 ). Również dzieci, które zasypiają z butelką mleka w łóżeczku również narażone są na tzw. próchnicę butelkową.

Jak można dbać o zęby dziecka?

Kiedy maleństwo jeszcze nie ma ząbków dobrze jest przemywać dziąsła czystym wacikiem (gazą) z ciepłą wodą. Taki zabieg sprawi, że dziecko będzie z chęcią korzystało w przyszłości ze szczoteczki i pasty. Po pojawieniu się pierwszego zęba  należy kupić specjalną szczoteczkę dla dzieci oraz pastę przeznaczoną do wieku  dziecka – do czasu, kiedy maleństwo nie nauczy się wypluwać pasty powinna ona być bez fluoru. Szczoteczka może być zakładana na palec rodzica – takie rozwiązanie dobre jest w przypadku niemowlaka, starsze dziecko chce samodzielnie myć sobie ząbki 😉

Ważne jest również to, co pije dziecko w ciągu dnia i w nocy. Nie należy dosładzać napojów dziecka. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna lub woda przegotowana.

 

Kiedy pojawiają się zęby?

kolejno

 

Inna teoria mówi, że zęby pojawiają się w następującej kolejności

  • 4. – 6. miesiąc – dolne jedynki
  • 7. miesiąc – górne jedynki
  • 8. – 12. miesiąc – dolne i górne dwójki
  • 12. – 16. miesiąc – dolne i górne czwórki (pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe)
  • 15. – 24. miesiąc – dolne i górne trójki (kły)
  • 21. – 31. miesiąc – dolne i górne piątki (drugie trzonowe)

Ogólna zasada jest taka, że ząbki dolne pojawiają się nieco wcześniej niż odpowiadające im zęby górne. Są jednak maluszki, u których najpierw wyrżnęły się zęby górne. Większość dzieci kończy ząbkować przed 31. miesiącem życia – ma wtedy 20 zębów mlecznych (czyli o 12 mniej, niż będzie mieć zębów stałych). Nie ma wśród nich zębów przedtrzonowych, są jedynie po dwa zęby trzonowe z każdej strony.

Kto ma zęby ósemki ten wie, jak mocno bolą dziąsła w czasie ich wyrzynania się. Ja miałam dwie dolne i dwie górne, więc wiem to aż za dobrze 😉 Dlatego mam świadomość, że ból trzeba złagodzić na wszelki możliwy sposób i czekać, cierpliwie czekać aż wszystkie ząbki wyjdą. A wtedy znowu dziecko będzie przesypiało całe noce i wszyscy będziemy… wyspani 😉

Zdjęcia: kobietawielepiej.pl, adentis.pl, babyonline.pl

A mnóstwo gryzaków i grzechotek dla niemowlaków w dobrych cenach znajdziesz TUTAJ

Komentarze