Lofty włókniarskiej Łodzi – architektoniczny postindustrial

Będąc ostatnio w Łodzi, przy okazji Łódź Design Festival, mieliśmy okazję obcować z estetyką najwyższych lotów nie tylko na samym Festiwalu!

Na jedną noc zamieszkaliśmy w samym centrum dziewiętnastego wieku! Niemal sto pięćdziesiąt lat temu w dzisiejsze stylowe osiedle apartamentów i loftów byłą tętniącą życiem i produkcją dzielnicą robotniczą Łodzi. Uwielbiam takie klimaty! Chyba dlatego też podoba mi się Manufaktura i miłością czystą nieskalaną kocham podobną perełką architektury Stary Browar w Poznaniu.

Wracając do Łodzi. Dziś odrestaurowane budynki kiedyś stanowiły spore osiedle domów robotniczych z własną szkołą powszechną i konsumami (sklepami). Wybudowano również szpital, klub pracowniczy ze sceną teatralną i orkiestrą fabryczną, a także stadion sportowy!

Dziś te, po części jeszcze ruiny to zaiste doskonała baza do tworzenia tak unikalnych w swym klimacie miejsc. Ja przeszedłem się po tym „osiedlu” tuż po wschodzie słońca w niedzielę. Cisza, spokój, atmosfera lenistwa, pozamykane sklepy, knajpy, biura, showroomy… Chłód. To wszystko idealnie wydobyło jeszcze bardziej atmosferę tych murów.

 

Jeśli kiedyś na dłużej w Łodzi, to tylko tam. No, ewentualnie Piotrkowska! U Ciebie też jest klimatycznie, Mira!

110lofty lodz090lofty lodz105lofty lodz 091lofty lodz 092lofty lodz 094lofty lodz107lofty lodz 095lofty lodz 096lofty lodz 098lofty lodz 099lofty lodz 100lofty lodz 101lofty lodz109lofty lodz 102lofty lodz 104lofty lodz 106lofty lodz103lofty lodz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.