15 miesięcy Michaliny – kąpiel w dużej wannie i (nie)samodzielne chodzenie

Rozwój rocznego dziecka

Michalina ma już 15 miesięcy. To JUŻ 15!

 

DOMOWE OSIĄGNIĘCIA

Misia aktualnie ma 8 ząbków – kolejne dwa chyba jej idą.

Rozmiar ubrań: 74-80.

Waga: 9 kg

Wzrost: około 80 cm

 

 

NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Ostatnio Miszel przechodzi chyba jakiś skok rozwojowy! Zauważyliśmy, że robi takie rzeczy, których miesiąc czy nawet tydzień temu nie robiła. Oto niektóre z nich:

uwielbia przytulać się do pluszaków – w szczególności polubiła niebieską SOWĘ

lubi też coraz bardziej świadomie przytulać się do mamy i do taty, po prostu podchodzi wyciąga rączki, woła a wzięta w ramiona od razu milknie albo mruczy i mocno wtula główkę między szyję a bark 🙂 – słodkie!

zdejmuje i zakłada swoje skarpetki. Bardzo ją bawi i cieszy to, że może samodzielnie je zdjąć, a później sama próbuje je założyć.

próbuje samodzielnie jeść sztućcami dla dzieci – mamy w domu komplecik widelec i łyżka ZOO

lubi jeździć na plastikowym samochodzie – nauczyła się jeździć nim do przodu i do tyłu i teraz przemierza samochodem cały dom, więc mimo dziecka niechodzącego mamy kogo gonić i pilnować, bo mamy dziecko jeżdżące! 😀

układa drewnianą wieżę latarnię morską (i ma taką samą radość jak Gabi, kiedy była w jej wieku – dokładnie identycznie się bawią) MULA z IKEA oraz metalową układankę z drewnianymi elementami, gdzie można przesuwać drewniane koraliki po torze – szczegóły TUTAJ

 

 

Uwielbia zakręcać butelkę wody lub nakładać plastikową nakrętkę na opakowanie od owoców w tubce. Często każe wyciągać sobie owoce w tubce nie po to, aby je jeść, ale właśnie, by je odkręcać i zakręcać!

pokazuje oko, nos, usta u siebie i u innych

je dużo i wszystko! Ostatnio ulubione owoce to borówki (codziennie muszą być w menu) oraz pomidorki koktajlowe – je kiedy widzi z odległości to zaraz wiemy, bo Miśka krzyczy i wyciąga ręce a potem pałaszuje jak dzika!

jest mistrzynią minek! Nauczyła się robić usta w “rybkę”, ale wszelkie inne minki na jej twarzy cieszą nas i bardzo śmieszą!

 

 

WSPÓLNY CZAS SIÓSTR

Wielką nowością jest to, że Miszel (15 miesięcy) i Gabi (5 lat) kąpią się razem w dużej wannie! Często jest nawet tak, że zostawiamy Małą pod opieką Dużej na parę minut i idziemy przygotowywać kolację w kuchni. Drzwi są otwarte oczywiście, ale Misia jest wtedy pod pełną opieką Gabi i świetnie razem się dogadują. Kąpią się razem od około 2-3 tygodni. Spędzają też ze sobą coraz więcej czasu – Misia zawsze zaciekawiona tym, co robi Gabi, podąża za nią do jej pokoju i ostatnio zauważyłam, że razem bawią się Play-Doh – Gabi wyciskała różne wzory z modeliny, a Miszel bawiła się plastikowymi figurkami. Oczywiście najfajniej bawią się, gdy nikt nie patrzy, więc dajemy im wolną rękę w tym czasie – i świetnie im to wychodzi!

 

 

MLEKO MAMY

Misia cały czas jest na piersi. Pije mleko mamy rano zaraz po przebudzeniu, czasami w ciągu dnia, obowiązkowo wieczorem oraz w nocy jak się przebudzi – około północy. Śpimy cały czas razem w sypialni, ale powoli myślimy o tym, by nauczyć Małą spania w swoim łóżeczku. Były już takie noce, kiedy samodzielnie spała w swoim łóżeczku, ale w czasie wakacyjnych wyjazdów wszystko oczywiście się pozmieniało i naukę spania u siebie zostawiliśmy na jesień i wrzesień 🙂

 

 

MIŁOŚĆ DO ZWIERZĄT

Miłość do psów, kotów, ptaków i wszelkich zwierzaków jest bardzo widoczna. Miszel cieszy się całym swoim małym ciałkiem na widok każdego zwierzaka, bardzo dużo i emocjonalnie do nich mówi, koniecznie chce głaskać, dotknąć i żywo reaguje na zachowanie zwierząt – kiedy pies zaszczeka, kot zamiauczy czy nawet ptak odfrunie. Zwierzaki chyba też ją lubią, bo radośnie machają ogonem na jej widok!

 

 

PIERWSZE (NIE)SAMODZIELNE KROKI

Miszel jeszcze nie chodzi. Raczkowanie ma opanowane do perfekcji, staje też na nóżkach przy każdej możliwej okazji. Nawet stara się utrzymać równowagę na kilka sekund, co słabo jej wychodzi, ale widać, że się stara i stawanie na nogach sprawia jej radość.

A dokładnie wczoraj (19.08.2017) Misia stanęła przy taborecie ze schodkiem, który stoi u nas w łazience – i zaczęła go popychać i iść za nim! Trzymając się rączkami oczywiście, ale szła na pełnej stopie. Z łazienki wyszła do dużego pokoju, następnie do kuchni i przestać nie chciała – zwiedziła tak cały dom! Chyba chodzenie z prawdziwego zdarzenia zaraz się wydarzy 😉

 

 

IDZIE NOWE

Wakacje to czas podróży, wyjazdów, zwiedzania – a co za tym idzie – czasami i nieregularnego spania. Misia w domu zasypia około 21:00, około 24:00 ma nocne karmienie piersią i następnie śpi do 7:00. Dlatego postanowiliśmy, że na jesień, czyli we wrześniu, zaczniemy usypiać Miszel w swoim łóżeczku – dotychczas spała na dużym łóżku w sypialni. Czasami udawało się uśpić ją w łóżeczku, ale było to ledwie parę razy. Postanowiliśmy też w końcu zrobić pokoik dla dziewczyn. Aktualnie Gabi zajmuje pokój dziecięcy wraz ze swoim łóżkiem, które ma od urodzenia (70×140 cm). Zamówiliśmy już piękne drewniane pełnowymiarowe łóżko piętrowe dla dzieciaków (90×200 cm), w przyszłym tygodniu zamawiamy nowe tapety i mam nadzieję, że w kolejnym podsumowaniu miesiąca będę mogła pokazać Wam zdjęcia z nowego pokoiku dziewczyn i napisać, że Misia i Gabi śpią już razem u siebie 😉 O wszystkim będę w pierwszej kolejności informować na Instagram Stories, więc serdecznie Was zachęcam do obserwowania!

 

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany wcześniejszymi miesiącami to wystarczy kliknąć

Nasze Miesiące Miszel

 

A tutaj znajdziecie podsumowanie miesięcy Gabi od 1 do 18 miesiąca

Nasze Miesiące Gabi

 

 

 

Heidi Klum kiedyś powiedziała “Gdy jesteś w ciąży, wszystko kręci się wokół miłości”, a teraz wszystko kręci się wokół dziecka. Dajcie znać jakie nowe umiejętności mają Wasze maleństwa i czy już samodzielnie chodzą i zasypiają – dobre rady na temat zasypiania są mile widziane 😉 Uściski!

 

 

Komentarze