Jak zachęcić dziecko do pisania i czytania

Nauka pisania i czytania w domu

Gabi ma już 5 lat i właśnie rozpoczęła edukację przedszkolną w grupie starszaków. Zna już niektóre literki, ale czasami ma problem, by jakieś nazwać lub napisać. Postanowiłam pomóc jej w nauce, a nasze doświadczenia w opanowaniu czytania zapisałam tutaj, bo być może pomogą i Waszym dzieciom.

 

 

Pisanie i czytanie to podstawowe umiejętności, które dziecko nabywa w trakcie edukacji przedszkolnej. Oczywiście można czekać na ten moment, gdy dziecko pójdzie do szkoły i zacznie samo płynnie czytać, ale można też inaczej: pomóc dziecku w poznaniu liter, oswoić je z tym, co widzi po raz pierwszy oraz utrwalić lub uzupełnić wiedzę zdobytą w trakcie edukacji przedszkolnej. Gdy byłam mała zawsze chciałam zostać nauczycielem nauczania przedszkolnego, więc teraz mogę spełnić moje marzenie bawiąc się z Gabi.

 

Bawiąc uczyć – ucząc bawić!

Jeśli chcesz poprzez zabawę nauczyć dziecko nowej literki (w naszym przypadku na pierwszy ogień poszła literka A, to proponuję:

 

 

#1 LITERKI NA MAGNES

Można przykleić je do tablicy magnesowej lub na lodówkę. W ten sposób dziecko oswoi się z literkami, pozna ich wygląd i kształt, a także samo “napisze” wyraz, który pozna w przedszkolu. My od kilku lat mamy obklejoną lodówkę i jest to naprawdę jedna z ulubionych zabaw Gabi – bardzo często podchodzi i coś tam sobie układa, nawet jak bez pozornie sensu, to przecież mimowolnie oswaja się z wyglądem alfabetu

 

 

#2 POMOCE DYDAKTYCZNE

Wydrukowałam na kartkach A4 wizerunki przedmiotów zaczynających się na literę A, następnie spytałam Gabi, co przedstawia rysunek i podpisałam go. Gabi razem ze mną literowała wyraz i sugerowała jaka litera powinna być napisana na kartce. W ten sposób angażujemy dziecko w zapisywanie wyrazów, a ono poznaje kolejne litery. Gabi potrafi sylabizować, więc z łatwością podpowiadała mi, jaka literka powinna być napisana na kartce.

 

#3 KSIĄŻECZKI EDUKACYJNE

Gabi uwielbia naklejać naklejki, liczyć, sprawdzać się w zadaniach. Książeczka edukacyjna jest dla niej formą zabawy, ale przede wszystkim i nauki. To, co najistotniejsze: dziecko zadaje pytania, jest ciekawe kolejnego zadania, a rodzic wprowadza je w świat nauczania. My spędziłyśmy popołudnie z Nową Kolekcją ABECADŁO Zadania edukacyjne dla przedszkolaków, która świetnie sprawdziła się i w pełni zaspokoiła Gabi ciekawość na temat litery A.

 

 

#4 CZYTANIE NA GŁOS PRZEZ DOROSŁYCH

Można zastanowić się, co czytanie na głos ma wspólnego z chęcią nauki pisania i czytania. Już odpowiadam: dziecko ma szansę polubić słuchanie czytanego tekstu, a co za tym idzie w przyszłości samo będzie z chęcią czytało sobie początkowo na głos, a następnie w myślach. Czytamy Gabrieli od początku, czyli już 4-5 lat i na co dzień widzimy jak to wzbogaca dziecko, zachęca do poznawania nowych zjawisk i nazywania ich.

 

#5 CHWALIĆ, CHWALIĆ I JESZCZE RAZ CHWALIĆ

Każdy z nas lubi usłyszeć miłe słowo. Dla dziecka, które robi coś pierwszy raz komplement z ust rodzica jest jak medal na Olimpiadzie. Nie boję się chwalenia i daję pochwały za każdym razem, gdy Gabi coś poprawnie powie, napisze lub zrobi. Błędy wskazuję ale ich nie oceniam, naznaczam emocją tylko to, co jest prawidłowe w zadaniu. Zawsze znajduję w zachowaniu lub pisaniu Gabi coś, co jest poprawnie napisane i chwalę właśnie tę literkę. Chwalenie niesamowicie mobilizuje, czasami o tym zapominamy, ale w trakcie nauki pisania powinniśmy mieć właśnie tę zasadę cały czas w naszej głowie!

 

 

Nasze pierwsze Abecadło

Ostatnio pomyślałam, by systematycznie poprzez zabawę uczyć Gabi nowych literek w domu. Oczywiście w przedszkolu też cały czas się uczy, ale chcę pokazać jej, że w domu też można się uczyć bawiąc. Z pomocą przyszła do nas Kolekcja ABECADŁO, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W każdej kolejnej książeczce mali czytelnicy mogą rozwiązywać zadania, które nie tylko wprowadzą ich do świata liter, ale i będą kształtować pamięć, uwagę, koncentrację oraz umiejętności manualne. Seria ABECADŁO to świetna zabawa i zachęta do nauki! Do każdej części kolekcji ABECADŁO dołączone są karty do gry w MEMORY i PIOTRUSIA, które dziecko może kolekcjonować. Cena jednej części to tylko 8,99 zł! Abecadło można kupić również online w Prenumeracie – właśnie trwa promocja na całą serię książeczek dla przedszkolaków, więc zachęcam, aby z niej skorzystać! Paczek wysyłanych w prenumeracie jest 8, w każdej paczce znajdują się trzy części. Pierwsza paczka to literka A, B oraz C będzie wysyłana już 26 września 2017 roku. Szczegóły znajdziecie na stronie ABECADŁO PRENUMERATA, a kupując w Prenumeracie otrzymacie rabat.

 

 

Abecadło dostępne jest również co dwa tygodnie w kioskach, ale jeśli nie macie czasu chodzić i stać w kolejce to można zamówić prenumeratę!

 

Warto pokazywać dziecku świat, warto uczyć nowych rzeczy i warto ćwiczyć nowe umiejętności. Warto chwalić! I warto też ułatwiać sobie i dziecku naukę pisania i czytania 😉 . Ja bawiąc się z Gabi zamieniłam się z nią rolami – to ona była nauczycielką a ja jej uczennicą, nawet nie wiecie jak bardzo była dumna i szczęśliwa kiedy to ona mogła mi tłumaczyć a jeśli czegoś nie wiedziała, to zadawała pytania jako nauczycielka 🙂 a uczennica, czyli ja, jej odpowiadała. Taka nauka nie ma żadnego ciężaru przymusu i żmudnego przyswajania wiedzy – jest świetną zabawą.

Napiszcie proszę czy Wasze dzieci lubią pisać, czy potrafią już czytać i jak im idzie ta wymagająca ale przyjemna nauka?

 

 

Chińskie przysłowie mówi:

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni

 

 

Partnerem wpisu jest wydawca kolekcji Abecadło

Komentarze