Lot samolotem z dzieckiem do Grecji. 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Lot samolotem z dzieckiem. Porady

Szczerze przyznam, że właśnie lot samolotem z dzieckiem do Grecji był moim największym zmartwieniem w kontekście naszych ostatnich wakacji.

 

Leciałam już kilka razy samolotem z samą Gabi i zawsze było OK, ale z dwójką dzieci jeszcze nie lecieliśmy. Gabi ma prawie 6 lat, a Michalinka blisko 2 latka. To był nasz pierwszy raz we czwórkę i myślę, że nie ostatni. Wiem, że i Wy będziecie lecieć samolotem z dzieckiem w najbliższym czasie, więc spisałam dla Was 10 moich rad na lot samolotem z małym dzieckiem albo i z dziećmi, jak to było w naszym przypadku.

 

 

lot samolotem z dzieckiem do grecji

 

Chcąc miło spędzić czas w samolocie, weź sobie do serca 6 moich rad. Zdaję sobie sprawę, że być może ktoś uzna je za niepotrzebne lub oczywiste, jednak ja trochę intuicyjnie zastosowałam się do nich i cała rodzina była bardzo zadowolona – a dzieci przede wszystkim.

 

#1 LIZAKI

Musicie wiedzieć, że nasze dzieci nie jedzą lizaków na co dzień. Gdy Gabi była mała (miała około 3 lat) i dostała lizaka od kelnerki w restauracji, nie bardzo wiedziała, co z nim zrobić. Za to ja wiedziałam – schowałam go przed Gabi i ząbki uratowane 😉 Jednak lot samolotem i lotnisko to zupełnie coś absolutnie nowego dla dziecka. Może okazać się, że dziecko będzie bardzo zestresowane takimi okolicznościami – kontrola celna, mnóstwo ludzi, brak świeżego powietrza, mogą sprawić, że dziecko w jednym momencie z kochanego aniołka stanie się płaczliwym diabełkiem, któremu nic nie odpowiada. Właśnie w takim momencie nasza Miszel dostała lizaka do buzi i… w jednej chwili dziecko znowu było szczęśliwe i zadowolone. Ktoś może uznać, że dwuletnie dziecko jest za małe, aby jeść lizaki. Jednak ja uważam, że w takiej ekstremalnej sytuacji, jaką jest lot, można pozwolić dziecku na trochę więcej. Lizak świetnie spisuje się również podczas startu oraz lądowania samolotu. To dwa momenty, kiedy dziecko może poczuć się źle z powodu różnicy ciśnień. Często właśnie wtedy zatykają się uszy dzieciom i dorosłym. Lizaka można zastąpić cukierkiem do ssania lub piciem. Niemowlęta podczas startu i lądowania powinny być karmione piersią lub pić mleko z butelki, by złagodzić efekt zatkania się uszu.

 

lot samolotem z dzieckiem do grecji porady

 

#2 BAJKI

W tym miejscu należy pamiętać o tym, że w samolocie nie ma wi-fi, więc odpowiednią ilość ulubionych bajek dziecka należy jeszcze przed wylotem w domu, ściągnąć na telefon, tablet lub iPad. Niestety, mocno wierzyliśmy w to, że nasze dzieci będą podekscytowane lotem samolotem i nie będą chciały oglądać bajek, gdy wsiądą do samolotu. Jednak bajka jest interesująca dla dziecka zawsze i wszędzie – zwłaszcza wieczorem, gdy jest zmęczone. Sytuację uratowali nasi znajomi, z którymi lecieliśmy na Kretę. Oni bardzo często latają z dziećmi i mieli wgrane już wcześniej bajki na iPad. Dzięki temu Gabi miło spędziła lot. Niestety Michalinka w pewnym momencie znudziła się oglądaniem i postanowiła chodzić po całym samolocie od początku do końca, po kilka razy. Dlatego ważne jest żeby być przygotowanym na każdą ewentualność w czasie lotu z dzieckiem. Nasz lot na Kretę trwał 2,5 godziny.

 

#3 KOCYK

Mały podręczny kocyk zawsze ma mnóstwo zastosowań i bardzo przydaje się podczas lotu z dzieckiem. Można z niego zrobić poduszkę lub przykryć maleństwo, gdy zaśnie. A nam posłużył też jako pełnoprawne legowisko dla Michaliny w locie powrotnym, gdzie na pokładzie 190 osobowego samolotu byliśmy tylko my, więc można było zająć miejsc ile dusza zapragnie 🙂

 

lot samolotem z dzieckiem do grecji ryanair

 

#4 PICIE DLA NIEMOWLAKA

Być może nie każdy o tym wie, ale ja wiem z mojego doświadczenia, że dla dziecka do 2. roku życia można bezpłatnie wziąć swoje picie na pokład samolotu. Może to być mleko, sok, woda itd. Napój, w naszym przypadku woda, było w plastikowym bidonie Miszel, który ma pojemność 350 ml. Na lotnisku w Polsce pani celnik zapytała ile lat ma Miszel. Odpowiedziałam, że ma 22 miesiące i myślę, że to miało duże znaczenie. Dzieci poniżej 2 roku życia mogą mieć swoje picie – starsze dzieci chyba już nie. Pani Celnik w Grecji już o wiek dziecka nie pytała. Normalnie pozwoliła mi wziąć bidon z wodą dla Miśki. Oczywiście napoje i jedzenie można kupić po odprawie celnej na lotnisku, gdzie jest mnóstwo sklepów albo w samolocie. Jednak cena jest już zdecydowanie wyższa.

 

#5 WÓZEK

Warto wziąć ze sobą na wakacje wózek spacerowy. My mieliśmy ze sobą BRITAX HOLIDAY kolor czarny, który waży tylko 5 kg i idealnie nadaje się jako bagaż podręczny do samolotu. Dla nas był on idealnym rozwiązaniem na wakacje! Większość linii lotniczych pozwala nadać wózek dla dziecka bezpłatnie – tak właśnie robi Ryanair. Wózek przed oddaniem był spakowany w specjalny pokrowiec-torbę podróżną, który można dokupić do wózka i dzięki temu nie ubrudził i nie zniszczył się podczas lotu. Jeśli zależy Ci, by Twój wózek nie ucierpiał przy wkładaniu (a raczej wrzucaniu) do luku bagażowego, koniecznie pomyśl o torbie podróżnej dla wózka! My do tej torby prócz wózka, spakowaliśmy jeszcze pływaczki, dmuchane koło i inne basenowe akcesoria, więc dodatkowo zaoszczędziliśmy miejsce w dużym bagażu 😉 Wózek można oddać wraz z dużym bagażem lub bezpośrednio przed wejściem do samolotu.

Bezpłatnie można też nadać fotelik samochodowy dla dziecka lub łóżeczko turystyczne. Szczegóły TUTAJ.

 

lot samolotem z dzieckiem Ryanair

 

Nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko – 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Dwie sztuki akcesoriów dziecięcych przewożonych nieodpłatnie można oznakować na lotnisku w punkcie nadawania bagażu, który jest zamykany 40 minut przed planowanym wylotem.

 

Nasza podróżna parasolka BRITAX HOLIDAY dostępna jest na Ceneo już od 400 zł – szczegóły TUTAJ. Natomiast nasza torba podróżna do wózka jest już za 125 zł – TUTAJ. Wózek BRITAX HOLIDAY bardzo dobrze spisał się na wakacjach w Grecji i mamy zamiar podróżować z nim na następne wyjazdy. Ma jeden minus – nie składa się do pozycji leżącej dla dziecka, ale jest za to bardzo mały i lekki.

 

lot samolotem z dzieckiem co wziac

 

#6 WYGODNE UBRANIE

Ten punkt jest szczególnie ważny. Na lotnisku potrafi być bardzo gorąco – szczególnie podczas odprawy emocje biorą górę i dziecko czasami nie chce współpracować. Natomiast w samolocie jest raczej chłodno. Oczywiście można w jakiś sposób regulować swoją klimatyzację, ale ja cały lot na Kretę przesiedziałam w kurtce, bo mi było zimno. Natomiast dzieci miały założony długi rękawek i długie lekkie spodenki, do tego kurtka. W drodze powrotnej miały krótki rękawek, rozpinany sweterek i lekkie spodenki.

 

Ryanair lot samolotem z niemowlakiem porady

 

# 7 SEN DZIECKA

Jeśli macie możliwość wyboru godziny lotu samolotem to wybierzcie porę drzemki dziecka. My w pierwszą stronę z Wrocławia do Chani mieliśmy wylot o 17:30 – najgorzej! Nasze dziewczynki o 18:00 rozpoczynają w domu wieczorny rytuał. O 19:00 jest kąpiel, następnie kolacja. Lot samolotem w godzinach wieczornych bardzo nie odpowiadał Michalince, Gabi spisała się na medal. Natomiast lot z Chani do Poznania rozpoczął się o 10:00, a Misia codziennie około południa ma drzemkę. Udało się jej zasnąć w samolocie około 10:30 i spała przez blisko 3 godziny – czyli przespała dokładnie cały lot! I taka opcja była zdecydowanie lepsza dla niej, jak i dla nas. Równie dobrze na dziecko może wpłynąć lot w nocy – wtedy naturalnie dziecko śpi, więc jest też szansa, że w samolocie również będzie spało a Wy wtedy możecie uciąć sobie pogawędkę z załogą 🙂 Bo czemu nie, skoro macie ich tylko dla siebie 😉 .

 

lot samolotem z dzieckiem opinie Ryanair

 

#8 WEJŚCIE NA POKŁAD SAMOLOTU

Pamiętaj, że lecąc z dzieckiem masz prawo wejść na pokład samolotu poza kolejnością – podchodzisz do obsługi, która sprawdza dokumenty przed wyjściem z lotniska na samolot, mówisz, że masz małe dziecko i wchodzisz na pokład samolotu jako pierwsza. Ja zawsze tak robiłam z małą Gabi. Jednak tym razem weszliśmy na pokład samolotu jako ostatni pasażerowie. Mieliśmy wykupione miejsca w samolocie, więc nikt ich nie zajął, a na lotnisku dziewczynki mogły sobie dłużej pobiegać – w samolocie zawsze jest tłoczno i duszno przed wzbiciem się w powietrze.

 

#9 NOWE ZABAWKI

Jeśli nie chcesz dać dziecku do oglądania bajek, można kupić jakąś nową zabawkę i dać dziecku bezpośrednio przed wylotem samolotu. Wiem, że nowa zabawka potrafi zająć dziecko na dłuży czas, więc jeśli lot nie jest długi to być może takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi.

 

lot samolotem Ryanair opinie

 

#10 BAGAŻ PODRĘCZNY I OSOBISTY

Należy dowiedzieć się jakie wymiary oraz jaką wagę może mieć bagaż podręczny, który bierzemy ze sobą do samolotu. Moja torba pielęgnacyjna Stokke miała idealne wymiary bagażu osobistego, więc spakowałam do niej wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które mogą być potrzebne podczas lotu samolotem z dzieckiem:

 • pieluszki i chusteczki nawilżane oraz osobisty przewijak,
 • ukochana przytulanka,
 • bidon z piciem – napoje można kupić również w samolocie,
 • coś do jedzenia – można kupić również w samolocie,
 • zabawka do rączki – może być nowa,
 • książeczka, kolorowanka, kredki,
 • dla starszych dzieci książeczka z naklejkami,
 • ubranie na zmianę dla młodszych dzieci,
 • długi rękawek i długie spodenki dla dziecka – jeśli dziecko leci ubrane w krótkie rzeczy.

 

WYMIARY BAGAŻU RYANAIR

Na pokład można wnieść 1 mały bagaż (np. torbę lub torebkę), który musi mieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu (35 cm x 20 cm x 20 cm). Na pokład samolotu BEZPŁATNIE MOŻNA WNIEŚĆ:

 1. 1 mały bagaż mieszczący się pod siedzeniem pasażera z przodu – tak zwany bagaż osobisty,
 2. 1 bagaż do umieszczenia w schowku nad siedzeniem o wadze do 10 kg – tak zwany bagaż podręczny. Wymiary bagażu podręcznego to 40 cm x 55 cm x 20 cm.

NIE MOŻNA WNIEŚĆ bagażu, który nie mieści się w urządzeniu pomiarowym – znajduje się na każdym lotnisku. Aparat fotograficzny, laptop i inną elektronikę zaleca się mieć w bagażu podręcznym lub osobistym.

Bagaż rejestrowany nadajemy osobno, jest dodatkowo płatny, a całkowita jego waga może wynosić 20 kg. Bagaż rejestrowany jest ważony podczas odprawy. Za każdy dodatkowy kilogram bagażu być może będzie trzeba uiścić dodatkową zapłatę.

 

blog parentingowy oczekujac.pl dla mamy i taty

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji na temat lotu z dzieckiem samolotem Ryanair znajdziesz tutaj: Podróż z niemowlęciem – ważne informacje i wskazówki

 

Lot samolotem z dzieckiem do Grecji lub do innego kraju, jeśli tylko chcemy może być miły i bezproblemowy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do lotu, spokój na lotnisku i wiara, że lizaki i bajeczki uczynią cuda! Bo które dziecko nie lubi słodyczy i bajeczek? 😉

 

A oto nasz film – zachęcam do obejrzenia! I obserwowania naszego kanału na YT TUTAJ

 

Dajcie znać, co myślicie na temat mojego dekalogu podróżowania z dzieckiem! I jeśli macie jakieś swoje sposoby na udany lot – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! Skorzystamy z nich następnym razem!

 

lot samolotem Ryanair

Komentarze