Specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży. Adapter do pasów. Czy warto?

Adapter do pasów dla ciężarnych

 

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy? Często słyszę odpowiedzi, że nie trzeba. Podobno pas samochodowy może zrobić więcej złego kobiecie w ciąży niż dobrego. Serio? Przecież życie dziecka zależy od matki – również tego maleństwa w brzuszku mamusi. Ze względu na sezon urlopowy związany z podróżowaniem, muszę uczulić Was na bezpieczeństwo mamy podczas podróży.

Wiesz, co to takiego adapter do pasów dla ciężarnych? Dziś szeroko o bezpiecznym podróżowaniu samochodem w ciąży i o zapinaniu pasów. Trzeba? Nie trzeba? I dlaczego?

 

 

blog dla kobiet w ciazy i dla mlodej mamy oczekujac maria wolna pasek

 

Spis treści

AKTYWNA MAMA W CIĄŻY

Coraz więcej kierowców to właśnie kobiety w ciąży. Minęły już te czasy, gdy w stanie błogosławionym siedziało się w domu lub unikało podróżowania. Teraz mamusia z brzuszkiem, jeśli tylko zdrowie pozwala, jest bardzo aktywna i: pracuje do ostatniego miesiąca ciąży, chętnie jeździ samochodem na zakupy, do szkoły rodzenia, na spotkanie z koleżanką albo na zajęcia fitness. Samochód kobiecie w ciąży bardzo ułatwia życie! Wiem to po sobie: wcześniej do kosmetyczki jeździłam zawsze rowerem, ale dostałam zakaz od lekarza prowadzącego ciążę i teraz wszędzie jeżdżę tylko autem.

Jednak czasami można zauważyć, że coraz więcej ciężarnych – nie tylko jako kierowców, ale również jako pasażer:

·       w ogóle nie zapina pasa w samochodzie,

·       zapina pas nieprawidłowo,

·       rezygnuje całkowicie z jazdy samochodem w czasie ciąży.

Dlaczego tak się dzieje?

 

specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży

 

Dane statystyczne Komendy Głównej Policji informują, że:

– w 2017 roku zgłoszono 32 760 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 831 osób, a rannych zostało 39 466 osób,

– wskaźnik liczby osób zabitych wykazał, że średnio na 100 wypadków zginęło nawet ponad 16 osób (woj. podlaskie), a rannych zostało 125 osób (woj. dolnośląskie),

najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień,

– dniem w którym zanotowano najwięcej wypadków jest piątek,

– najczęściej do wypadków dochodzi między godzinami 13:00 a 19:00.

 

adapter do pasow bezpieczenstwa dla kobiet w ciąży opinie

 

Najczęstszą przyczyną urazów wśród ciężarnych są wypadki samochodowe. Najczęstszą przyczyną śmierci płodu jest tzw. tępy uraz.

 

Badanie, w którym porównano grupę ciężarnych, które uległy wypadkom (badano tylko przypadki po 20 tygodniu ciąży, aby wykluczyć przypadki naturalnych poronień) pod kątem zapinania pasów bezpieczeństwa i ich skutków przyniosło następujące rezultaty:

 

TYLKO 29% kobiet zapinających prawidłowo pasy doświadczyło urazów!

50% kobiet zapinających pasy nieprawidłowo doświadczyło urazów!

AŻ 80% kobiet, które nie zapięły pasów bezpieczeństwa doświadczyło urazów!

 

We wszystkich tych przypadkach wypadki były poważne. Z badań wynika również, że prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa redukuje ryzyko urazów o 84%!

 

KODEKS DROGOWY I ZAPINANIE PASÓW W CIĄŻY

Zgodnie z Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Policjant nie może od kobiety żądać okazania zaświadczenia lekarskiego. To do policjanta należy ocena stanu faktycznego, czyli stwierdzenie czy ciąża jest widoczna czy nie.

 

specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży gdzie kupic

 

Wyróżniamy 3 fazy wypadku drogowego:

 

1. Uderzenie pojazdu w przeszkodę.

2. Przemieszczanie się pasażerów – w tym momencie zaczynamy poruszać się z prędkością jaką ma pojazd, jeśli nie masz zapiętych pasów może skutkować to uderzeniem o deskę rozdzielczą lub wybiciem przedniej szyby oraz wypadnięcie przez przednią szybę i uderzenie w przeszkodę. Dzieje się tak, gdy prawidłowo nie zapniesz pasów bezpieczeństwa. Ta faza wypadku jest najważniejsza dla życia dziecka, jeśli matka zginie na miejscu, szanse na przeżycie dziecka są minimalne.

3. Zderzenie organów wewnętrznych – narządy wewnętrzne wpadają na siebie wzajemnie, miękkie i delikatne uderzają o kości, co powoduje liczne obrażenia wewnętrzne, które również mogą być przyczyną zgonu. Zapięcie pasów bezpieczeństwa redukuje działanie sił występujących podczas wypadku.

 

adapter do pasow do samochodu dla kobiet w ciąży cena

 

Wpływ wypadku samochodowego na płód

W I trymestrze płód jest całkowicie chroniony przez kości miednicy.

W II trymestrze macica staje się organem wewnętrznym podbrzusza, płód jest chroniony przez dużą ilość płynu owodniowego.

W III trymestrze ściany macicy stają się cienkie, przez co też bardziej podatne na urazy. Jednym z nich jest odklejenie się łożyska (70%) urazów spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym.

 

adapter do pasow do samochodu dla kobiet w ciąży jak wygladaadapter do pasow dla kobiet w ciąży

 

ZAPINAĆ CZY NIE ZAPINAĆ

Skoro Kodeks Drogowy pozwala kobietom w ciąży na jazdę bez zapiętych pasów to dlaczego mamy je jednak zapinać?

Odpowiedź jest bardzo prosta: pasy bezpieczeństwa należy zapinać, by zadbać o życie swoje i dziecka.

Niektórzy mało wiedzą o tym, jak wygląda wypadek drogowy. Więc wyobraź sobie, że mając wypadek samochodowy i wypadając przez przednią szybę w trakcie wypadku robisz to z siłą kilku ton, co jest jednoznaczne ze śmiercią na miejscu. Jeśli wystrzeli poduszka powietrzna, a kobieta w ciąży przemieści się w przód ze względu na brak zapiętych pasów, również może zginąć od siły uderzenia. Pasy bezpieczeństwa przytrzymują ciało kobiety w ciąży w odpowiedniej pozycji i odległości pod warunkiem, że są prawidłowo zapięte. Jeżeli natomiast zapniesz pasy bezpieczeństwa nieprawidłowo, podczas kolizji wywierają one zbyt duży nacisk na kości biodrowe oraz klatkę piersiową. Bywają też przypadki, że kobieta w ciąży ręką podtrzymuje pas bezpieczeństwa – co w chwili wypadku samochodowego skutkuje połamanymi palcami u rąk. W najlepszym przypadku…

 

specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży co kupic

 

CELEBRYTKA MOŻE, WIĘC JA RÓWNIEŻ

Widziałam, że mnóstwo kobiet w ciąży, a nawet celebrytek (kto ogląda IG Stories byłych brzuchatek, a obecnych mam – też mógł to zaobserwować) podczas jazdy samochodem, nie zapina prawidłowo pasów w samochodzie. Robią tak, że pas biodrowy prowadzony jest za plecami, a przypinają się jedynie pasem biegnącym przez klatkę piersiową. Skutkiem takiego stosowania pasów w trakcie wypadku jest wysunięci się miednicy w przód, co prowadzi do zmiażdżenia kolan (w najlepszym przypadku) jak również do zmiażdżenia miednicy, co może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub bezpośrednio jego śmierci. Szczerze? Ja osobiście będąc w trzech ciążach nigdy nie wpadłam na to, że można w ten sposób „zapinać” pas bezpieczeństwa, ale najwidoczniej życie potrafi mnie mocno zaskoczyć.

 

adapter do pasow bezpieczenstwa do samochodu dla kobiet w ciąży

 

JAK PRAWIDŁOWO ZAPINAĆ PASY W CIĄŻY

1. Zdejmij niepotrzebne warstwy ubrania. Im mniej warstw tym lepiej pas przylega do ciała a zarazem chroni.

2. Jeśli prowadzisz samochód to fotel kierowcy należy ustawić tak, aby brzuch nie dotykał kierownicy. Zaleca się odległość około 25 centymetrów. Jednocześnie pamiętajmy o tym aby bez problemu dosięgać do pedałów.

3. Plecy muszą jak najbardziej przylegać do oparcia fotela.

4. Pas biodrowy należy przeprowadzić przez biodra (poniżej brzucha!). Górna część pasa nie może przechodzić za plecami, lecz przez klatkę piersiową.

5. Dociągnij ręcznie pas tak, aby przylegał do ciała, nie przechodząc przez brzuch a poniżej i powyżej.

6. W III trymestrze ciąży, odradza się prowadzenie pojazdów. Najlepszym miejscem dla ciężarnej jest fotel pasażera lub kanapa z tyłu samochodu. Przy zapiętych pasach nie grozi wystrzał poduszki powietrznej jednocześnie pozostając na miejscu.

7. Jeśli brzuch jest duży lub przyszła mama jest niskiego wzrostu, często pasy się zsuwają. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie specjalnych adapterów do pasów.

 

specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży czy warto

 

ADAPTER DO PASÓW DLA KOBIET W CIĄŻY

W 1 lub nawet w 2 trymestrze ciąży można poradzić sobie bez adaptera do pasów. Gdy brzuszek nie jest duży pas bezpieczeństwa nie uwiera. Natomiast, gdy brzuszek urośnie, jeżdżenie samochodem może stać się uciążliwe, bo pas bezpieczeństwa wbija się w brzuszek. W moim przypadku już w połowie ciąży brzuszek zrobił się bardzo duży, a jazda samochodem uciążliwa. Gdy zaczęłam używać adaptera do pasów, wszystko się zmieniło.

Adapter składa się ze specjalnej podkładki, którą umieszcza się na fotelu pod pupą. Dodatkowy mocny uchwyt, przymocowany do pasa bezpieczeństwa, utrzymuje pas pod brzuszkiem. W przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze, pozwala skierować siłę uderzenia na biodra i miednicę – miejsca dużo bardziej odporne na urazy. Adapter jest  przy tym bardzo łatwy i szybki w montażu, jest prawie niezauważalny na fotelu.

 

specjalny pas do samochodu dla kobiet w ciąży

Niżej zobaczycie ADAPTERY DO PASÓW na Ceneo – cena adapterów waha się do około 200 zł, ale cena może dojść nawet do 500 zł za jeden adapter!


 

 

ADAPTER DO PASÓW, którego ja używam to

Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży SMIKI – można go kupić w sklepie stacjonarnym SMYK za cenę 49,99 zł. Aktualnie w sklepie SMYK online jest promocja i adapter kosztuje 39,99 zł TUTAJ szczegóły

Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfort dla mamy.
Pomaga chronić nienarodzone dziecko podczas jazdy samochodem.
Bardzo dobrze zastępuje tradycyjny pas bezpieczeństwa, który nie chroni płodu podczas możliwej, gwałtownej jazdy samochodu.
Jest wygodny, ponieważ dostosowuje się do rozmiarów kobiety w ciąży.
Wykonany z miłego materiału.
Można prać ręcznie.

 

smiki adapter do pasow bezpieczenstwa dla kobiet w ciazy

MĄDRA MAMA W TRZECIEJ CIĄŻY

Czy używałam wcześniej adaptera do pasów będąc w ciąży z Gabi lub z Miśką? Niestety nie. Szczerze przyznam, że wcześniej odstraszała mnie cena (200 zł a nawet 500 zł?!) i nie kupiłam adaptera w poprzednich ciążach. Myślałam też, że to zupełnie zbędny i nieprzydatny gadżet, który ma na celu tylko wyciągnąć kasę od kobiety w ciąży. W trzeciej ciąży adapter do pasów otrzymałam w prezencie i ucieszyłam się, bo stwierdziłam, że swoich pieniędzy nie wydałam, więc jak okaże się beznadziejny, to nie będę stratna. Teraz nie wyobrażam sobie jazdy autem bez adaptera do pasów – tak bardzo jestem z niego zadowolona! Myślę, że cena 50 zł nie będzie też przeszkodą wielką przeszkodą finansową dla każdej mamy kierowcy z brzuszkiem lub pasażera w ciąży – komfort jazdy z adapterem jest niesamowity i zupełnie inny!

 

Jestem ciekawa czy używałaś adaptera do pasów dla kobiet ciąży? Jeśli tak, to napisz koniecznie w komentarzu jakie masz wrażenia i odczucia korzystając z adaptera do pasów w ciąży.

 

maria wolna pasek blog oczekujac dla kobiet w ciazy

 

A każdemu, kto mówi „Jesteś w widocznej ciąży – nie musisz zapisać pasów w samochodzie” każ puknąć się w czoło.

Bezpieczeństwa nigdy za wiele – w ciąży również!

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.