Zdrowa dieta dla dziecka – czy wiesz, co powinno się w niej znaleźć?

 

Silne, zdrowe, energiczne – wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci były właśnie takie.

 

 Zdrowe i szczęśliwe dziecko pomagające mamie w kuchni

 

Dzięki dobrej kondycji i świetnemu zdrowiu łatwiej będzie im przecież nie tylko zdobywać wielkie sukcesy, ale też po prostu cieszyć się codziennością. Aby jednak tak się stało, nasze pociechy muszą się dobrze odżywiać. Czy na pewno wiesz, co to znaczy? Czy wiesz, jak powinien wyglądać wartościowy jadłospis dla dzieci? Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż by się to wydawało, więc koniecznie przeczytaj ten tekst.

 

Wspólne gotowanie z dzieckiem

 

Dieta dla dziecka – jak ją skomponować? Co powinna zawierać?

Mogłoby się wydawać, że kwestie tego, jak powinna wyglądać dieta dla dziecka, były już tak wiele razy omawiane, że w zasadzie wszyscy rodzice już wszystko wiedzą. Niestety wcale tak nie jest. Istnieje wiele raportów z badań, które jasno wskazują, że świadomość żywieniowa sporej grupy rodziców jest co najwyżej przeciętna – w efekcie posiłki dla dzieci nie dostarczają małym organizmom wszystkiego, czego dostarczają powinny. Krótko mówiąc – wciąż warto rozmawiać i edukować!

 

Dziewczynka w kuchni pomagająca mamie przy gotowaniu

 

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi w zakresie odżywiania, zdrowe dania dla dzieci to te, które składają się przede wszystkim z warzyw i owoców (albo po prostu same warzywa i owoce ?). Jeśli tylko mamy taką możliwość, należy podawać dziecku produkty sezonowe, a gdy ich takiej opcji nie ma – można sięgnąć po produkty mrożone lub w puszkach. Owoców, a przede wszystkim warzyw, nie sposób zastąpić. Zawierają witaminy C i A, foliany, antycyjany, składniki mineralne i cenny błonnik. Warto też pamiętać o odpowiednich ilościach – dieta dla dziecka powinna uwzględniać aż 5 porcji warzyw i owoców dziennie.  Przykładowa porcja to jedna marchewka, jeden mały ogórek czy 100 g surówki. Zastanów się przez chwilę – czy Twoje dziecko na pewno tyle ich spożywa?

 

Wspólne gotowanie z córką

 

Ważny element zbilansowanej diety

Drugi ważny element dobrze zbilansowanej diety to oczywiście produkty zbożowe. Nie chodzi jednak o zwykłą, białą bułę, którą tak uwielbia większość dzieci. O wiele bardziej wartościowe są produkty pełnoziarniste, które mają dużo witamin z grupy B, więcej potasu, żelaza czy magnezu. Odpowiedz sobie na pytanie – czy kupując pieczywo, mąki albo makaron, wybierasz właśnie te pełnoziarniste?

 

Zdrowe posiłki dla dzieci powinny zawierać również białko, które znajduje się w chudym mięsie, rybach, jajach, w mleku i przetworach mleczny. Z mlekiem większość dzieciaczków nie ma problemu, z mięsem i rybami już gorzej. Zastanów się, kiedy Twoje dziecko ostatnio zjadło kawałek tłustej rybki? I czy dbasz, żeby – jak to zalecają pediatrzy, ryba była podawana w Waszym domu dwa razy w tygodniu?

 

W końcu mamy i tłuszcze – je także powinna uwzględniać dieta dla dziecka, choć czasem o tym zapominamy. Te najlepsze znajdują się w orzechach, oliwie z oliwek czy nasionach i pestkach – ale już nie w smalcu czy kiepskiej jakości parówkach ?.

 

Dziecko wybiera ulubione warzywa z puszki do gotowania

 

„Jakieś warzywa” to za mało. O czym ważnym musimy pamiętać, układając jadłospis dla dzieci?

Jeśli po lekturze poprzedniego akapitu stwierdzasz, że w zasadzie to Twoje dziecko bardzo dobrze się odżywia – brawo! To jednak, niestety, nie wszystko. Żyjemy w czasach, w których nie wystarczy jedynie sięgać po warzywa i owoce, by mieć pewność, że dajemy najmłodszym to, co dobre. Musimy jeszcze wybierać takie produkty, które nie mają pestycydów.

 

Wspólne gotowanie z dzieckiem - wybieramy warzywa z mrożonki do obiadu

 

Obecnie marką, która kieruje na siebie uwagę pod względem starań w tych kontekście, jest Bonduelle – świetne przepisy znajdziesz na stronie WARZYWNE INSPIRACJE.

W ogóle mamy wraz z Kubą wrażenie, że firma ta wyróżnia się pod wieloma względami. Że im się po prostu chce ?. Chce im się dbać o to, żeby lepiej karmić ludzi. Chce im się szanować planetę, chce im się angażować lokalne społeczności. Są innowacyjni, a zarazem przystępni.

 

Świeże warzywa, warzywa z puszki i mrożonki Bonduelle

 

Czy wiedzieliście na przykład, że Bonduelle ma w swojej ofercie kukurydzę i groszek bez pozostałości pestycydów? Oznacza to, że każda parta tych warzyw jest dokładnie badana w laboratoriach zewnętrznych. Sprawdza się w nich, czy produkty nie zawierają żadnego z 500 pestycydów. Jeśli na puszce lub na warzywach mrożonych widzicie znak „Bez pozostałości pestycydów”, to oznacza, że nie ma ich w granicach oznaczalności (<0,01 ppm). Śmiało możecie więc przyrządzać z takimi produktami posiłki dla dzieci.

 

Przygotowanie sosu z kukurydzą z puszkiKukurydza złocista Bonduelle

 

Czy umiesz zanucić „Przebojowe warzywa Bonduelle”?

Założę się, że potrafisz zanucić zdanie „Przebojowe warzywa Bonduelle” – jak chyba każdy dorosły ?. I pewnie Bonduelle kojarzy Ci się przede wszystkim z kukurydzą, prawda? ?

Skoro tak, to czas zaktualizować wiedzę. Musisz wiedzieć, że w ofercie marki znajdziesz nie tylko złocistą kukurydzę, ale także wiele, wiele innych warzyw. W tym szeroką gamę mrożonek: czerwoną fasolę, cieciorkę, białą fasolę, soczewicę, groszek, kiełki fasoli, fasolkę szparagową, młodą marchewkę. A także różne mieszanki (np. miks meksykański).

 

Cieciorka i fasolka Bonduelle - jak przemycić warzywa w diecie niejadka?

 

Część z nich jest już ugotowana na parze. To znacząco skraca czas przygotowania i powoduje, że warzywa są wyjątkowo chrupkie i smaczne. Z takimi warzywami bez trudu przygotujesz zdrowe dania dla dzieci.

Inne produkty marki Bonduelle to różne pieczarki w słoikach. Są też gotowe dania do podgrzania (np. leczo, fasolka po bretońsku) czy wysokiej jakości mrożonki.

 

Dziecko pomaga w kuchni - dodawanie fasolki z puszki Bonduelle

 

Zdrowe jedzenie dla dzieci – jest ważniejsze, niż myślisz

Jeśli chodzi o zdrowe dania dla dzieci, to tutaj nie ma miejsca na kompromisy czy półśrodki. Nie wystarczy, że Twoje pociecha „czasem zje jakieś warzywa”. Warto zadbać o to, aby były to produkty najwyższej jakości jeśli to tylko możliwe. Zwłaszcza jeśli musisz walczyć o zjedzenie przez dziecko każdej małej marchewki ?. Jeśli zatem stoisz przed półką z warzywami w puszkach czy przed lodówką z mrożonkami – wybierz Bonduelle.

 

Gotowa zupa - wspólnie ugotowana z dzieckiem

 

Wpis powstał we współpracy z marką Bonduelle

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.