Karpacz atrakcje dla dzieci na zimę i lato

Karpacz jest piękny zarówno latem, jak i zimą. W zasadzie o każdej porze roku jest piękne w górach! Jednak co robić, gdy chcemy dziecku pokazać coś więcej niż tylko miasto w powiecie karkonoskim?

 

Karpacz atrakcje dla dzieci

W Karpaczu i okolicy jest mnóstwo atrakcji dla dzieci. Większość z nich można odwiedzić zarówno latem, jak i zimą.

 

Karkonoskie Tajemnice Karpacz

Karkonoskie Tajemnice przeniosą Cię w mistyczny świat. Staniesz oko w oko z Duchem Gór oraz poznasz legendy i historie, które wyrosły z karkonoskiej ziemi.

Co warto wiedzieć?

Czynne 7 dni w tygodniu od 9:00 do 19:00.
Można robić zdjęcia oraz oznaczać je specjalnym hasztagiem #karkonoskietajemnice
Czas zwiedzania to około 50 minut.

Obiekt znajduje się w centrum Karpacza.

 

 

Świat Kolejek Karpacz

Świat Kolejek to atrakcja, w której można zobaczyć nie tylko miniaturowy Świat ale także spotkać bohaterów ze znanych bajek i filmów.
Stacja rodzinnej rozrywki to miejsce, w którym wraz z całą rodziną znajdziemy dobrą zabawę, bez względu na kapryśną, górską pogodę.

Co warto wiedzieć?

W Świecie Kolejek znajdziemy takie atrakcje jak:

 • stanowiska sterowania pociągami oraz dźwigami,
 • gry multimedialne,
 • sala wirtualnej rzeczywistości, w której wraz z całą rodziną możemy przejechać się kolejką górską,
 • punkt widokowy z panoramą pięknych Karkonoszy,
 • wyjątkowy sklep z autorskimi pamiątkami.

 

 

Muzeum Zabawek Karpacz

Muzeum Zabawek w Karpaczu zostało stworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej.

Co warto wiedzieć?

Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 300 lat, od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku.
Zbiory pochodzą z rożnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec.
Eksponaty pokazane są w gablotach zaprojektowanych i malowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierz Wiśniaka
W Muzeum prezentowane są również wystawy czasowe związane z tematyką zabawki i dziecka.

 

 

Góra Śnieżka Karpacz

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech. Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1602 m n.p.m.

Co warto wiedzieć?

Kolej linowa ZBYSZEK wwiezię Cię z Karpacza na szczyt Kopy (1377m n.p.m). Jednak nie dociera bezpośrednio na szczyt Śnieżki. Trasę o długości 2281 m czteroosobowe krzesełka pokonują w 8 minut.


Czeska kolejka gondolowa (przejazd od czeskiego Pec pod Sněžkou) wwozi turystów do samego podnóża Śnieżki. Czas trwania to około 30 min.

 

Karpacz Kościół Wang

Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

Co warto wiedzieć?

Na terenie Kościoła możliwe jest zwiedzanie
15 kwietnia – 31 października
od godz. 9.00 do 18.00

1 listopada – 14 kwietnia
od godz . 9.00 do 17.00
W Kościele Wang w niedziele i święta odprawiane są nabożeństwa dlatego w tych dniach zwiedzanie możliwe jest po godz.11:30

 

Karpacz Muzeum Klocków

Muzeum Klocków jest największą atrakcją rodzinna w Karpaczu. Muzeum posiada również multimedialną/ interaktywną ekspozycję z klockami oraz sklep na terenie muzeum.

Co warto wiedzieć?

W tym samym budynku możemy znaleźć Pierwsze w Polsce Muzeum Konsol Gier Video
Czynne przez 7 dni w tygodniu w godzinach 10:00-18:00,

 

Park Bajek Karpacz

Odwiedziny Parku Bajek to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przez grupy dzieci i całe rodziny.Idąc leśnymi ścieżkami odkryć można bajkowe chatki, każda z nich opowiada inną opowieść. Zobaczyć można takie bajki jak: „Królowa Śniegu”, „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”, „Talary z gwiazd”, „Żabi król”, „Czerwony kapturek”, Śpiąca królewna”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Roszpunka” i „Pinokio”.

Co warto wiedzieć?

Otwarty codziennie od 10:00-18:00.
Bilet jest ważny cały dzień.
Podczas wyjątkowo złej pogody Park Bajek jest nieczynny.

 

Atrakcje dla dzieci w okolicy Karpacza

 

Dziki Wodospad Łomnica

Dziki Wodospad na Łomnicy jest wynikiem wybudowania zapory (Zapory na Łomnicy) przeciwrumszowej na nieprzewidywalnej górskiej rzece, której źródło położone jest na wysokości 1407 m n.p.m.

Co warto wiedzieć?

Wodospad jest wspaniały latem, gdy otacza go bujna zieleń i zapewniające cień korony drzew. Jednak również zimą przyciąga wielu turystów pięknymi formami lodowymi i niesamowitą zimową aurą, podkreślaną przez leżący dokoła śnieg
Dziki Wodospad znajduje się powyżej hotelu „Biały Jar”, na rzece Łomnicy, w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę
Szlak jest dobrze oznakowany i nie sposób jest się zgubić czy przypadkowo z niego zejść, kierując się ciągle znakami „Nad Łomnicą”. Szlak obejmuje zaledwie niecałe 3 kilometry. Jest bardzo przyjemny i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami czy problemami.

 

Wodospad Szklarki Szklarska Poręba

Szklarka to drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m.

Co warto wiedzieć?

Parking znajduje się około 15 minut spacerem od Wodospadu,
zimą można zaobserwować ciekawe zjawisko – woda płynąca strumieniem w wodospadzie zamienia się w lód,
droga przygotowana jest również dla rodziców z wózkami i niepełnosprawnych

 

Wodospad Kamieńczyka Szklarska Poręba

Kamieńczyk to najwyżej położony (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy.

Co warto wiedzieć?

Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m.

Z Progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30m wysokości, a szerokość niektórych miejscach nie przekracza 4m.
Najkrótszy odcinek (ok. 4 km) to szlak z parkingów zlokalizowanych przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie, tuż przy drodze krajowej nr 3 (Czeska Szosa) prowadzącej do Jakuszyc, a następnie do  Republiki Czeskiej
Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski, pod koniec zaczyna się spore wzniesienie wyłożone kamieniami
Ta trasa zajmie nie więcej jak 1,5 godziny.

 

Szklarska Poręba Dinopark

Dinopark jest położony w otulinie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego.

Co warto wiedzieć?

Jedną z głównych atrakcji parku jest ścieżka edukacyjna na której znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów.
Sceneria pięknego lasu ze starymi drzewami, naturalnymi blokami skalnymi oraz bujną roślinnością pozwoli poczuć klimat sprzed milionów lat
W Dinoparku dzieci mogą skorzystać z takich atrakcji jak: kino 6D, tyrolki, galeria iluzji, plac gier, plac zabaw, płukanie złota, park linowy, kolejka Flinstonów

 

Zoobaczysko w Sosnówce

Ptasi Park ZOObaczysko w Sosnówce jest oddalony od Karpacza o 8 kilometrów, jest to park wolnych lotów, w którym 26 papug lata na wolności od wczesnych godzin porannych aż do zmierzchu. Oprócz papug na wolności żyje 80 innych ptaków, takich jak: bażanty, kury ozdobne, pawie, kaczki biegusy i inne ptaki ozdobne oraz 17 królików.

Co warto wiedzieć?

Zwierzęta można karmić, głaskać i robić zdjęcia.

W parku znajduje się specjalna strefa przeznaczona dla najmłodszych- gigantyczna piaskownica z masą różnych zabawek, szachy ogrodowe dla nieco starszych lub lubiących warcaby czy szachy, duży labirynt dla lubiących wyzwania

 

Borowice Lapońska Wioska KALEVALA

Lapońska Wioska KALEVALA powstała z fascynacji Finlandią. Zainspirowana tamtejszymi krajobrazami, architekturą i stylem życia, oferuje wypoczynek w 2 rodzajach namiotów i bajkowym domku Muminków. W całej wiosce może zamieszkać łącznie 33 Gości.

Co warto wiedzieć?

W Lapońskiej wiosce znajdziemy takie atrakcje jak:

 • Zwierzątka (psy husky, renifery).
 • Ścieżka edukacyjna.
 • Seanse filmowe.
 • Miejsce na ognisko.
 • Kącik zabaw dla dzieci.
 • Góra saneczkowa.

Nawet jeśli nie zdecydujecie się na nocleg w namiocie, możecie wziąć udział w zwiedzaniu Wioski, wspólnie rozpalić ognisko w saunie fińskiej, skosztować fińskich smakołyków i świetnie się bawić podczas rozmaitych imprez, które mają tu miejsce.

 

Ściegny Western City

Western City – tutaj każdy może przenieść się w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Przekraczając bramę Western City odkrywamy Dziki Zachód.

Co warto wiedzieć?

Western City to osadzony w westernowym klimacie park rozrywki, kowbojskie miasteczko, którego drewniane budynki są ściśle wzorowane na zabudowaniach z Dzikiego Zachodu.
W centrum miasta znajduje się Saloon, w którym oczywiście możemy się napić „wody ognistej”, jak również zjeść kowbojski posiłek przyrządzony przez saloonowe dziewczęta
Znajdziemy tu również biuro Szeryfa, który strzeże prawa i porządku.
W Western City oczywiście można jeździć konno, dla dzieci przewidziany jest spacer na koniu lub kucyku.
Można tu nauczyć się płukać złoto możemy oglądać pokazy tańca indiańskiego (codziennie o godz.13.00).
Western City znajdują się stawy, po których można pływać indiańskimi łodziami canoe.
Możemy odwiedzić Mini zoo.
Widowiskowe strzelaniny można zobaczyć codziennie o godzinie 15.10.

 

Sucha Zamek Czocha

Zamek Czocha, romantycznie górujący nad Zalewem Leśniańskim,  powstał jako graniczny zamek obronny. Dziś przyciąga rzeszę turystów.

Co warto wiedzieć?

Zamek Czocha jest czynny w sezonie do godziny 20:00.
Na 30 min przed zamknięciem, można wejść tylko na zamkowe dziedzińce.
Na zwiedzanie Zamku Czocha zarezerwujcie sobie nieco ponad 1,5 h.

 

Piechowice Huta Szkła Julia

Huta Szkła Kryształowego Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji.
Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego procesu jakim jest wytwarzanie kryształu

Co warto wiedzieć?

Otwarta 7 dni w tygodniu
Organizowane są warsztaty:

 • z tworzenia biżuterii z koralików,
 • malowania na szkle,
 • grawerowania na szkle.

Zwiedzanie Huty trwa 35 minut.

 

Wałbrzych Zamek Książ

Zamek Książ oferuję specjalne zwiedzanie dla dzieci podczas ferii zimowych (20.01-20.02). Jest to podróż do krainy zimowych baśni i legend. Podczas aktywnej, edukacyjnej „podróży w czasie” dzieci i ich rodzice wędrują tajemniczymi piwnicami i salonami oraz szukają zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały.

Co warto wiedzieć?

Bilety może kupić wcześniej www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl
Czas zwiedzania to około 80 minut.

W Zamku Książ z znajdziemy również Ogrody Światła, które  zdecydowanie są jednym z najpiękniejszych wydarzeń w tej części Polski.

 

Świeradów-Zdrój Sky Walk

Sky Walk – Niezwykły spacer w chmurach. Wyjątkowa atrakcja wznosząca się nad miastem Świeradów-Zdrój zaprowadzi Cię na wysokość 62 metrów, skąd roztacza się widok na romantyczną zabudowę uzdrowiska oraz piękno przyrody.

Co warto wiedzieć?

Spacerujemy po kładce o długości 850 metrów.
Kiedy dotrzesz na samą górę, będziesz mógł odpocząć na siatce w kształcie kropli lub wejść na szklaną platformę i poczuć, jakby Twoje ciało unosiło się w powietrzu.
Wycieczkę zakończysz jazdą 105-metrową zjeżdżalnią.

 

Wieściszowice Kolorowe Jeziorka

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

Co warto wiedzieć?

Możemy zwiedzić teren jeziorek z przewodnikiem
Dostępny sprzęt do wypożyczenia taki jak: rowery, kije do nordic walking

 

Zamek Księcia Henryka

Punkt widokowy na szczycie Góry Grodna w Sosnówce.
Można dojść na niego trzema szlakami. Trasa na zamek jest bardzo dobrze oznakowana tabliczkami ze strzałkami. Napotkamy również tabliczkę z cennikiem wejścia na wieżę, obowiązującym w sezonie letnim od maja do października, w godz. 10 – 17. Pozyskane w ten sposób środki z opłat w całości są przeznaczone na remont zamku.

Co warto wiedzieć?

Wybierając się na wycieczkę z czworonożnym przyjacielem, pamiętajcie o zwierzynie, której w tamtejszych lasach jest dużo.
Droga na zamek nie jest wymagająca, przeważają płaskie odcinki lub niewielkie wzniesienia.
Po wejściu na punkt widokowy można przejść do zwiedzania zamku, ale przede wszystkim podziwiania pięknych widoków ze szczytu wyremontowanej wieży

 

Miłków Chata na głowie

Chata na głowie jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie możecie obejrzeć świat odwrócony o 180 stopni.

Co warto wiedzieć?

Do budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje się po suficie.
Wszystko jest odwrócone i sprawia niesamowite wrażenie, łatwo tutaj o zawroty głowy.
Podczas zwiedzania możecie robić zdjęcia i nagrywać zabawne filmy

 

Kowary Park miniatur

Odwiedzając park zapoznacie się z  perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z naszego terenu, miniaturą gór i szlaków.

Co warto wiedzieć?

Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych.
Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki tego regionu
Po wejściu do Parku, w cenie biletu zaopiekują się Wami animatorzy którzy zapoznają Was z historią regionu oraz zabytków, obok których będziecie przechodzić
Animatorzy zabawią również romantycznymi legendami o okrutnej Kunegundzie z Zamku Chojnik, hrabinie z pałacu „Spiż”, który marzyła o życiu wiecznym, czy o ekscentrycznym królu, który zbudował pałac w kształcie parowca
Zwiedzanie trwa około 45 minut.

 

Jelenia Góra Termy Cieplickie

To park wodny i baseny termalne. Wszyscy turyści wybierający się w Karkonosze koniecznie powinni zaplanować wizytę w jednej z największych atrakcji regionu – Termach Cieplickich. Park wodny mieści się w Jeleniej Górze, a jego oferta skierowana jest do wszystkich wielbicieli zabaw wodnych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Co warto wiedzieć?

W skład wewnętrznej części kompleksu wchodzą m.in. basen sportowy, rekreacyjny z różnymi atrakcjami (huśtawka wodna, hydromasaże i inne), brodziki dla najmłodszych, a także zjeżdżalnie wewnętrzne
Park wodny wyposażony został również w wyjątkową atrakcję: dwa baseny termalne, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę powietrza
Aquapark, ale też możliwość wynajęcia kortu do squasha.
Do dyspozycji gości jest też SPA.

 

Kowary Sztolnia

W towarzystwie przewodnika podążycie tajemniczą i magiczną ścieżką odkrycia, przez XII-wiecznych Gwarków – Walonów, rud żelaza i innych cennych kruszców. Usłyszycie także, przez długie lata, ściśle tajną historię uranu wydobywanego przez Związek Radziecki w Polsce. Zobaczycie bogactwo ekspozycji związanych zarówno z geologią Sudetów jak i górniczymi technikami wydobycia.

Co warto wiedzieć?

Sztolnia jest czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o 17.00)
Wejścia dla osób indywidualnych o każdej pełnej godzinie
Czas zwiedzania to około 60 minut.
Kopalnia dostępna dla osób niepełnosprawnych.

 

Czechy Skalne Miasto

Największe skalne miasto w Czechach
Skały Adrszpasko-Teplickie są największym miastem skalnym o najdzikszym charakterze w Europie Środkowej. Pierwsi turyści wyruszyli między skały w celu ich poznania już w XVIII wieku, natomiast sto lat później wśród skał wybuchł ogromny pożar, który trwał kilka tygodni i zniszczył niemal cały drzewostan. Ogień odsłonił skały, wydobywając ukryte dotąd piękno skalnych form z piaskowca. Skały stały się bardziej dostępne i zaczęły powstawać pierwsze ścieżki turystyczne.

Co warto wiedzieć?

W skalnym mieście można zorganizować ślub za opłatą 3 000,-CZK
Przy kasie można wykupić wycieczkę z przewodnikiem
Na całej trasie zwiedzania Skał Adrszpasko-Teplickuch nie ma toalet, dlatego rekomendujemy skorzystanie z toalety przed wejściem na trasę.
Przejście 3,5 km trasy powinno zająć około 3h
Trasa nie jest przystosowana dla dzieci w wózkach.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.