Nasz salon kominkowy – projekt od architekta i projektanta wnętrz. Nasze doświadczenia

Już jest! Projekt naszego salonu kominkowego! Na ten moment czekałam bardzo długo – na sam projekt dwa tygodnie, ale o tym za chwilę. Od początku lutego ruszyliśmy z nowym etapem remontu naszego domu.

 

REMONTY, REMONCIKI

Wcześniej zajęliśmy się naszą łazienką – pisałam o tym w moim wpisie Mała biała łazienka z oknem – nasz projekt oraz inspiracje

Łazienka właśnie jest na ostatniej prostej – czekamy na drewniany blat, a później zostanie już tylko zamontowanie mebli, armatury, kabiny prysznicowej i grzejnika. Gdy to wszystko będzie gdzie ma być, damy znać oczywiście na Instagramie i tutaj na blogu.

Następnie zrobiliśmy sobie nową garderobę na kurtki, buty i ogólnie takie zewnętrzne okrycia i gadżety – o niej też będziemy niedługo pisać. Mały kawałek mogliście zobaczyć na początku lutego na instagramie.

 

https://www.instagram.com/p/Bez61Z0H2AI/

A dwa tygodnie temu rozpoczęliśmy kolejną dużą rzecz. Pomieszczenie, które widzicie niżej na wizualizacji aktualnie spełniało funkcję powiększonego holu na parterze naszego domu, na którym zostawialiśmy kurtki i buty – teraz tę funkcję przejmie garderoba. Była też tam kanapa, ale służyła ona właśnie jako „wieszak” na kurtki. Był też stary murowany kominek z cegły i elementów betonowych. Kilka razy rozpaliliśmy w nim ogień, ale szybko okazało się, że kominek może pełnić jedynie (wątpliwą :P) funkcję ozdobną pomieszczenia. Bardzo lubimy żywy ogień, więc miejsce na prawdziwy płomień musiało również znaleźć swoje miejsce w naszym domu.

Z pomieszczenia szczególnie nigdy nie korzystaliśmy, ale postanowiliśmy nadać mu nowe znaczenie. Mamy co prawda pokój dzienny z kanapą na górnym piętrze domu, jednak uznaliśmy, że szkoda marnować 30 metrów na parterze. W planach jest też stworzenie w tym roku tarasu wschodniego po stronie bocznej ściany domu – marzą nam się śniadania i obiady latem w ogrodzie. I z pokoju kominkowego zamiast dwóch okien, mają zostać wykute jedne duże przesuwane drzwi tarasowe z wyjściem na ogród. Ogólnie dużo potrzeb, a mało pomysłów jak to rozwiązać, by wszystko przemyślane było z głową. Chcieliśmy też uniknąć błędów, które jako laicy moglibyśmy popełnić, co jest zupełnie normalne. Ja ukończyłam pedagogikę, Kuba studiował socjologię, więc żadne z nas nie ma ani wykształcenia, ani zmysłu architektonicznego. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Agaty Ambrożewskiej z Pracowni A plus A by pomogła nam zagospodarować naszą przestrzeń.

 

 

NASZE OCZEKIWANIA

Mieliśmy kilka wymagań, co do naszego wnętrza:

  1. Pomieszczenie miało zyskać nowy statut i stać się pełnoprawnym salonem kominkowo-telewizyjnym, living roomem
  2. W pomieszczeniu miało być miejsce na wygodną rodzinną kanapę, kominek (najlepiej typu koza, bo bardzo nam się podoba), telewizor (nie mamy go w domu od 8 lat, ale czas to zmienić) i pianino (chcemy, by dziewczynki rozpoczęły grę na tym instrumencie),
  3. Pomieszczenie ma być uniwersalne i ponadczasowe. W projektowaniu wnętrz królują różne mody. Wiele rzeczy nam się podoba, ale nie chcemy wpaść w pułapkę bieżącego trendu, który za pół roku minie. Bardzo dobrym przykładem zdaje się tutaj być kolor wenge, który parę lat temu królował wszędzie, a dziś jest mocno passe. Chcieliśmy właśnie uniknąć zachłyśnięcia się czymś, na co nie będziemy mogli patrzeć za kilka sezonów.

 

 

WYMIARY

Niżej zobaczycie schemat Pokoju kominkowego zrobionego odręcznie w excelu przez Kubę. Pozwolił on Zespołowi A+A, czyli Agacie i Agacie – naszym architektkom, na rozeznanie się w pokoju oraz dał wyobrażenie o wielkości pomieszczenia. Standardowo Projektant wnętrz przyjeżdża na budowę, wszystko mierzy i samodzielnie tworzy projekt 2D.

 

 

 

PROJEKTY PRACOWNI A+A

Za nasz projekt pokoju kominkowego odpowiedzialna jest Agata Ambrożewska, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Agata Krzemińska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wykształcenie kierunkowe przy projektowaniu i aranżowaniu wnętrz jest ważne, ale równie istotne dla mnie były dotychczasowe projekty dziewczyn, które można zobaczyć TUTAJ

 

 

Wiedząc to wszystko, byłam wręcz pewna w 100%, że dziewczyny zaprojektują coś, co będzie w naszym guście. Ważnym elementem była również rozmowa telefoniczna z Projektantką. Standardowo odbywa się ona osobiście, w domu inwestora. Jednak ze względu na odległość i napięty grafik z naszej strony, udało się wszystko ustalić telefonicznie oraz online. Duet Projektantek jest również obecny na INSTAGRAMIE A+A oraz FACEBOOKU A+A. Strona aplusapracownia.pl

 

 

ETAPY PRACY PROJEKTANTA WNĘTRZ

 

Kompleksowy zakres projektu opiera się o następujące 4 etapy

 

#1 Analiza funkcjonalna wnętrza

przedstawiona na rzutach, wykonywana w oparciu o inwentaryzację (​w tym przypadku wizualizacja jest nasza). To tzw etap 2D, podczas którego rysuje się układ wnętrza proponując różne ustawienia zarówno w zakresie ścian jak i mebli (w naszym przypadku tylko tego drugiego, bo nie budujemy domu, a remontujemy). Projektant wnętrz proponuje kilka układów, które są ciekawe do rozwinięcia w kolejnych etapach i najlepiej wykorzystują zastaną przestrzeń.

 

#2 Wizualizacje wszystkich pomieszczeń

przedstawiające koncepcję estetyczną wnętrza, wykonane na podstawie wybranego podczas etapu pierwszego rzutu oraz rozmowy na temat klimatu wnętrza. Wizualizacja ta jest w formie 3D, a efekty widzicie niżej.

 

#3 Spis materiałów

w formie tabeli z szacunkowymi cenami produktów. Na początku Projektant tworzym szkic tabeli uwzględniający meble gotowe, oświetlenie, płytki itd. Tabelę sukcesywnie uzupełnia się po wizytach w sklepach i po wycenach elementów na zamówienie możliwych po realizacji kolejnego z etapów.

 

#4 Rysunki wykonawcze

potrzebne do zrealizowania projektu w tym rysunki instalacji, rysunki mebli na zamówienie etc.

 

Jeśli chcecie więcej informacji na temat współpracy z Projektantem wnętrz to dajcie znać w komentarzu – z chęcią podzielę się naszym doświadczeniem.

 

 

NASZE WNIOSKI

Czy warto zamówić projekt od architekta i projektanta wnętrz? Moim zdaniem tak. Plusów takiej współpracy z Projektantem wnętrz jest mnóstwo – „minus” jest tylko jeden: finansowy. Jednak uważam, że najlepiej gdy każdy zajmuje się tym, na czym zna się najlepiej a udział kosztu specjalisty od projektu w całości środków przeznaczonych na inwestycję wydaje się malutkim procentem. Marzyłam o tym, by znaleźć profesjonalistę, który zadowoli gusty moje i Kuby, który będzie miał kompleksowe spojrzenie nie tylko na nasz dom, ale na naszą rodzinę, który ma na swoim koncie świetne dotychczasowe realizacje projektów wnętrz. Ważny jest również świetny kontakt (osobisty, telefoniczny, mailowy). To wszystko łączy w sobie Duet A+A!

 

I CO TERAZ?

Następnym etapem współpracy z Projektatem wnętrz są poprawki. Przyznaję, że ja i Kuba jesteśmy szczerze oczarowani aktualnym projektem, ale mamy też kilka poprawek. Kuba nie jest do końca zadowolony z dolnego koloru schodów. Natomiast ja zastanawiam się nad kształtem i kolorem kanapy oraz dywanami. Dużym znakiem zapytania jest również podłoga. W projekcie mamy duże beżowe płytki, a ja i Kuba wcześniej nastawieni byliśmy na drewno lub deskę Barlinecką… I teraz pytanie do Was: jak Wam się podoba projekt? Co byście zmienili? Jakie macie dobre rady dla nas?

 

Zależy nam bardzo na Waszej opinii, bo czasami na projekcie wszystko ładnie wygląda, ale w życiu realnym katalogowe obrazki stają w konfrontacji z użytkowaniem i praktycznym wykorzystaniem. Więc czy widzicie coś co wasze doświadczenie podpowiada zmienić? Dajcie koniecznie znać TUTAJ w kometarzach na blogu! Dlaczego na blogu? Bo chcielibyśmy mieć wszystkie Wasze sugestie w jednym miejscu i móc do nich szybko wrócić 🙂 To jak, pomożecie?

 

 

 

I trzymajcie kciuki, bo dziś nasz salon kominkowy wygląda właśnie tak! 🙂

 

 

PROJEKTY PO POPRAWKACH

 

Tutaj dodana jest wisząca huśtawka, zmienione krzesło do pianina oraz podnóżek przed kanapą i plafon na suficie.

 

Tutaj jest dodana złota barierka na schodach oraz płytka heksagon pod biały kominek.

 

Tutaj drewniana barierka na schodach oraz ta sama płytka heksagon pod biały kominek.

 

Tutaj widoczna jest płytka heksagon pod biały kominek, inne są drzwi do Salonu kominkowego, widoczna jest huśtawka.

 

Tutaj widzimy płytkę heksagon oraz stojak na drewno koło kominka. Widzimy też z bliska drzwi.

 

Klatka schodowa – złota barierka do schodów.

 

Klatka schodowa – drewniana barierka do schodów.

 

A to moja sypialnia marzeń!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.