5 rzeczy, które pozwalają mi być aktywną mamą. Witaminy w ciąży – jak je uzupełniać za pomocą suplementów?

 

Witaminy w ciąży – jak je uzupełniać za pomocą suplementów? Jesteś w ciąży? A może dopiero ją planujesz? Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru witamin i minerałów na najbliższe miesiące? Czy można zastąpić je całkowicie zdrową dietą? Zapraszam, na pewno znajdziesz odpowiedź na te wszystkie pytania. Poza tym, czy jesteś w ciąży 😉 .

 

1.   Czy właściwa dieta w ciąży zapewni odpowiednią ilość witamin?

2.   Jakie ilości witamin i minerałów w ciąży rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne

2.1.   Kwas foliowy w ciąży

2.2.   Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w ciąży

2.3.   Żelazo w ciąży

2.4.   Jod w ciąży

2.5.   Witamina D w ciąży

3.   Co warto jeść w ciąży i podczas karmienia piersią?

4.   Doppelherz Aktiv Mama Premium

5.   Mdłości i wymioty w ciąży

 

jak dbać o siebie w ciąży

 

CZY WŁAŚCIWA DIETA W CIĄŻY ZAPEWNI ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WITAMIN?

Wielokrotnie wszyscy podkreślają jak ważna jest dieta w życiu kobiety ciężarnej. Ale nie tylko brzuchatki powinny odżywiać się w prawidłowy sposób. Czy nie wygodniej jest zjeść garstkę leków, które mają w sobie wszystko, co potrzebne? Ha! Takie cuda nie istnieją. Jednak bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów w organizmie. Nawet ta cudowna zdrowa dieta może nie wystarczyć. W takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w odpowiedni suplement diety, który pozwoli nam zadbać o równowagę organizmu.

 

JAKIE ILOŚCI WITAMIN I MINERAŁÓW W CIĄŻY REKOMENDUJE POLSKIE TOWARZYSTWO GINEKOLOGICZNE

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na potrzeby lekarzy jak również dociekliwych i zainteresowanych osób opublikowało wytyczne dotyczące stosowania witamin oraz mikroelementów u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży oraz karmiących.

Prawidłowa dieta jest w zupełności wystarczająca dla kobiet w normalnych warunkach, – czyli poza ciążą oraz okresem karmienia piersią. Oznacza to, że przez ten czas, zaleca się wspomaganie pracy organizmu poprzez przyjmowanie środków doustnych.

Wśród składników, których pozytywny wpływ jednoznacznie udowodniono znajduje się kwas foliowy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, jod i witamina D.

 

suplementy w ciąży

 

  • KWAS FOLIOWY W CIĄŻY

Kwas foliowy katalizuje procesy krwiotwórcze i jest niezbędny w okresie ciąży i karmienia piersią. Zaleca się przyjmowanie, co najmniej 6 tygodni przed rozpoczęciem planowanej ciąży oraz kontynuować przez okres ciąży i karmienia piersią. U ciężarnej niedobór kwasu foliowego może spowodować niedokrwistość, wzrost ryzyka wad otwartych Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) lecz także wad serca i wad zaporowych układu moczowego oraz wzrost ryzyka wystąpienia poronień, zakrzepicy.

Zapotrzebowanie kobiet karmiących na kwas foliowy jest wyższe niż podczas ciąży. W przypadkach braku obecności kwasu foliowego w diecie już po czterech miesiącach dochodzi do wyczerpania jego zapasów w organizmie.

PTG rekomenduje suplementowanie podczas ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. U kobiet przyjmujących rekomendowaną dawkę kwasu foliowego ryzyko wystąpienia wad otwartych cewy nerwowej obniża się o 72%.

 

aktywna mama w ciąży

 

  • WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE W CIĄŻY

Prawidłowa zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie i ich dostępność dla płodu wpływa na prawidłowy rozwój siatkówki oka, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I, choroby nadciśnieniowej w wieku dorosłym oraz alergii. Zapewnienie prawidłowej zawartości w diecie i dostępności DHA dla organizmu podczas ciąży i laktacji może wpłynąć również na rozwój psychomotoryczny dziecka, ostrość widzenia oraz obniżenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej u matki. Odpowiednia ilość podczas ciąży wpływa na wydłużenie czasu trwania ciąży, wzrost masy urodzeniowej noworodka bez wzrostu ryzyka makrosomii oraz spadek ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.

 

składniki mineralne w ciąży

 

Przy niewielkim spożyciu ryb i braku innych źródeł DHA, należy przyjmować, co najmniej 600mg DHA codziennie. W przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego proponuje się przyjmowanie nawet 1000 mg DHA dziennie. Ze względu na wpływ DHA na dalszy rozwój dziecka zaleca się także przyjmowanie DHA podczas laktacji w celu zapewnienia optymalnego jego stężenia w mleku. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych dla kobiety ciężarnej i płodu, nawet przy spożywanych dawkach wyższych. Wysokonienasycone kwasy tłuszczowe należy przyjmować przynajmniej od 20 tygodnia ciąży.

 

  • ŻELAZO W CIĄŻY

Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może powodować obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny, uczucie zmęczenia, a u kobiet ciężarnych zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Niedokrwistość matki podczas karmienia piersią, może podnosić ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka a także ograniczenia rozwoju psychomotorycznego. Suplementacja w formie doustnej powinna być prowadzona u kobiet z niedokrwistością przed planowaną ciążą, a następnie włączana ponownie po ukończeniu 8 tygodnia ciąży.

Dzienna zawartość żelaza w diecie powinna u kobiet nieciężarnych wynosić, co najmniej 18 mg, wzrastać do 26 -27 mg podczas ciąży oraz być na poziomie 20 mg w czasie laktacji.

 

  • JOD W CIĄŻY

Obniżona ilość jodu może być przyczyną powstania wola tarczycowego i wzrostu ryzyka niedorozwoju umysłowego u dzieci. Niedoczynność tarczycy u ciężarnej związana z niedoborem jodu powoduje wzrost ryzyka poronień, porodów przedwczesnych, niedoczynności tarczycy u płodu i noworodka.

Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę. 

 

doppel herz aktiv mama premium

 

  • WITAMINA D W CIĄŻY

Witamina D jest zalecana u kobiet z zaburzeniami owulacji. Ważnym źródłem jest jej synteza

przez skórę, która zachodzi dzięki ekspozycji na promienie słoneczne. W Polsce jest to możliwe tylko w okresie od marca do września i wymaga, co najmniej półgodzinnej ekspozycji bez używania kremów z filtrami UV.

Dzienna dawka zalecana u kobiet ciężarnych i karmiących z niedoborem witaminy D w diecie lub ograniczeniem syntezy przez skórę na dobę wynosiła dotychczas 800-1000 IU, jednakże nowe doniesienia sugerują zasadność suplementacji wyższymi dawkami wynoszącymi do 2000 IU na dobę.

 

doppel herz aktiv mama

 

CO WARTO JEŚĆ W CIĄŻY I PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ?

Co warto jeść, aby dieta była odpowiednia dla kobiety ciężarnej i karmiącej piersią? Przede wszystkim to, co lubimy i sprawia nam przyjemność. Jeśli jednak to wciąż za mało, przedstawiam listę produktów i składników, na które warto zwrócić uwagę.

Kwas foliowy znajduje się w szpinaku, kalafiorze, brokułach, szparagach, sałacie, kapuście włoskej oraz bananach i pomarańczach

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – ich źródłem są produkty pochodzenia morskiego, zwłaszcza tłuste ryby żyjące w zimnych wodach oceanów – makrele, łososie, sardynki, śledzie, dorsze, tuńczyki. W znikomych ilościach w siemieniu lnianym i orzechach, ale również w jadalnych olejach jak na przykład olej kukurydziany, sojowy, słonecznikowy, sezamowy.

Żelazo: Kasza gryczana i jaglana, orzechy, groch, mak, kakao, pestki dyni, jarmuż, brukselka, brokuł, natka pietruszki, ciecierzyca, soczewica, soja, tofu.

Jod znajduje się w borówkach, soli himalajskiej, dorszu, truskawkach, fasolce szparagowej.

 

dieta w ciąży

 

DOPPELHERZ AKTIV MAMA PREMIUM

Dlaczego warto stosować ten środek w ciąży i podczas karmienia piersią? Mdłości, wymioty, biegunka czy zwykłe osłabienie? Tak to wszystko nam towarzyszy w ciąży. Co więcej, nie trzeba być w ciąży, aby czuć się źle, a co dopiero, gdy jesteśmy podwójne?! Doppelherz aktiv mama Premium, jak sama nazwa mówi – jest Premium. A tak poważnie według mnie to jest jeden z lepszych suplementów dostępnych na rynku. W rankingu suplementów diety rekomendowanych w ciąży otrzymał ocenę 5/5 co już sprawiło, że poświęciłam nieco więcej uwagi na skład i właściwości witamin i minerałów tam zawartych. Cena miesięcznej kuracji to średnio 30-40 zł, a to jak na suplement dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest naprawdę standardową ceną. Na rynku dostępna jest również wersja bez „Premium”. Lecz same zdecydujcie, co jest lepsze i bardziej odpowiada Waszym potrzebom.

 

Ile kosztuje Doppelherz aktiv Mama PREMIUM sprawdzisz tutaj >>

 

żelazo w ciąży

 

Jako osoba świadoma tego, co spożywa, pilnująca raczej ilości jedzenia a przede wszystkim, jakości, zdecydowałam się na Doppelherz aktiv mama Premium, czyli komplet witamin i minerałów w dwóch kapsułkach. Dawki witamin i minerałów są odpowiednio dopasowanie do zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dlatego też mam pewność, że wszystko jest pod kontrolą. Nawet najlepszą dietę warto wspomagać odpowiednimi suplementami.

Jak inni oceniają Doppelherz aktiv Mama PREMIUM?
Jest już ponad 160 opinii i recenzji! Sprawdź je tutaj >>

 

witamina D w ciąży

 

MDŁOŚCI I WYMIOTY? WCIĄŻ NIC NIE POMAGA!

Na samą myśl o mdłościach chce mi się śmiać. Mam wrażenie, że to się nigdy nie skończy. Co z tego, że miały się skończyć razem z pierwszym trymestrem ciąży? Kto w ogóle to wymyślił? Poza tym, co przyjmujemy z zewnątrz w postaci zdrowej żywności, witamin, minerałów i wielu innych rzeczy, pamiętaj droga mamusiu, czasami tylko czekoladowy batonik może podnieść cię na duchu lub zmobilizować do działania. A jeszcze lepiej, gdy batonika przegryziesz śledzikiem. Teraz całkiem poważnie, myśl o sobie i dziecku, rób to, co czujesz – dopiero wtedy poczujesz prawdziwą ulgę.

 

Sprawdź cenę oraz opinie o Doppelherz aktiv Mama PREMIUM >>
Dowiesz się z nich m.in. czy jest zażywany tylko w czasie ciąży czy także w okresie laktacji >>

 

DHA w ciąży

 

Masz swoje ulubione witaminy? A może uważasz, że jest to zbędny dodatek? Jak przebiegała Twoja ciąża? Wiem, że podobno istnieją mamusie, które ciążę wspominają, jako cudowny okres bez żadnych dolegliwości! Należysz do jednej z nich?

 

 

zdrowe odżywianie w ciążysuplementacja kobiety w ciąży

Wiedza i Porady: Jak dbać o siebie w ciąży?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.