Marta Wojtal. Warsztaty Fotograficzne. Moim okiem.

 

Warsztaty fotograficzne już od dawna były moim cichym marzeniem. Zawsze lubiłam oglądać zdjęcia i byłam ciekawa, jak wygląda cały proces tworzenia. Wiadome jest przecież, że ładne zdjęcie nie powstaje od tak sobie. W takim razie jak? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się w zasięgu mojej ręki. Na warsztatach fotograficznych Marty Wojtal.

 

 

Wybitny fotograf

Marta Wojtal to niesamowicie utalentowana fotografka, która od lat podbija salony. Przed jej obiektywem stają gwiazdy każdego formatu, celebrytki, sportowcy. 10 lat temu przyjechała do Warszawy z Gdańska i postanowiła podążać za swoją pasją, jaką jest fotografia. Chociaż wcześniej pracowała jako księgowa, była menedżerką w nocnym klubie, hostessą, kelnerką i nie miała fotograficznych tradycji w rodzinie, postanowiła, że to właśnie robienie zdjęć będzie jej sposobem na życie. I konsekwentnie krok za krokiem udaje jej się osiągnąć swój cel.

 

 

 

Początki z małym dzieckiem

Można powiedzieć, że Marta Wojtal zaczynała robić zdjęcia, jak większość mam. Po urodzeniu pierwszego dziecka, robiła małemu Kacperkowi zdjęcia. Zawsze miała plastyczną smykałkę, dużo rysowała, malowała i chciała iść do liceum plastycznego. Niestety wybór rodziców padł na liceum ekonomiczne, ale artystyczne zacięcie mimo wszystko pozostało w Marcie. Dzięki miłości do fotografii Marta robiła coraz więcej zdjęć i zauważyła, że są inne, wyjątkowe. Robiła też zdjęcia na ślubie swojej siostry. Wszystko na pamiątkę, zwykłym aparatem. Tymi zdjęciami pochwaliła się na forum fotograficznym dla profesjonalnych fotografów i tam zderzyła się z rzeczywistością. Zamiast słów pochwały Marta usłyszała, że ma się nauczyć robić zdjęcia i usunąć to, co wcześniej zrobiła. Co na to Marta? Nie załamała się. Postanowiła w duchu:

Nauczę się robić piękne zdjęcia i jeszcze im pokażę!

 

 

Trudna nauka

Marta Wojtal jak postanowiła, tak zrobiła. Zaczęła obserwować innych fotografów, uczyć się od nich. Ćwiczyła portrety na siostrze. Przełom przyszedł, gdy wrzuciła na forum fotograficzne zdjęcie, które zajęło drugie miejsce na świecie w kategorii „portret” w konkursie o nazwie Canon Misja. Wtedy Marta usłyszała od innych fotografów, że ma talent i oko do robienia zdjęć i postanowiła na kredyt kupić profesjonalny aparat fotograficzny. Niestety, nauka robienia zdjęć lustrzanką nie była taka łatwa. Niech świadczy o tym fakt, że Marta nie wiedziała, jak obsługiwać aparat i chciała go oddać, bo cały czas pokazywało się czarne okienko i myślała, że jest popsuty!

Poprawnej obsługi nauczyła się sama z filmów znalezionych w internecie. Cały czas dodawała swoje zdjęcia na różne grupy fotograficzne, gdzie większe grono doceniało prace Marty. Zaczęły pojawiać się pierwsze płatne zlecenia.

Kolejnym przełomowym momentem w życiu Marty były zdjęcia, które zrobiła Dodzie. Pracowała wtedy jako menadżer klubu nocnego. Dorota Rabeczwska przyjechała do klubu na koncert, ale nie miała swojego fotografa. Wtedy była okazja, by zrobić kilka zdjęć piosenkarce – i Marta tę okazję wykorzystała! Team Dody niesamowicie zachwycił się zdjęciami Marty Wojtal i w ten sposób Marta zaczęła robić zdjęcia na backstage’ach.

Moją pierwszą gwiazdą była właśnie Doda. Jeździłam na koncerty i ją fotografowałam.

 

 

Splot szczęśliwych okoliczności

Trzeba przyznać, że Marta Wojtal jest człowiekiem bardzo upartym, zdeterminowanym i mimo trudnych doświadczeń w życiu (ciąża i dziecko w wieku nastoletnim, rozwód) nie poddała się. Korzystała z okazji, które stawiał przed nią los. Następnym kolejnym przełomowym wydarzeniem było spotkanie z Olivierem Janiakiem i zatrudnienie w magazynie Malemen oraz zdjęcia, które takich gwiazd jak: Mike Tyson, bracia Kliczko, Josh Hartnett, Anna i Robert Lewandowscy, Marina Łuczenko-Szczęsna, Tomasz Kot i wielu innych.

Ciekawy wywiad można posłuchać tutaj

SESJE Z GWIAZDAMI – JAK POWSTAJĄ ZDJĘCIA NA OKŁADKĘ?

 

 

 

Warsztaty fotograficzne Marty Wojtal

Marta była księgową, a dziś robi przepiękne zdjęcia. Kilka lat temu pojawił się pomysł, żeby Marta poprowadziła warsztaty fotograficzne dla osób, które chcą się szkolić w tym kierunku. Były dwie edycje warsztatów online, ale również stacjonarne.

W dniach 3-6 marca 2022 roku odbyły się 7. Warsztaty Fotograficzne Marty Wojtal.

Celem Warsztatów jest udowodnienie, że fotografia lustrzanką nie jest wcale taka trudna kiedy ktoś ją prawidłowo wytłumaczy.

 

 

Agenda Warsztatów Fotograficznych

Być może zastanawiasz się, jak wyglądają takie warsztaty. Poniżej pełna agenda, którą otrzymałam, gdy zgłosiłam chęć uczestnictwa w Warsztatach Marty Wojtal.

 

 

Czwartek 3.3.2022

 • zakwaterowanie w Hotelu Marina Club Siła 100, 11-036 Gietrzwałd,
 • transfer z Hotelu Marina Club do Hotelu Galery 69,
 • pierwszy panel dyskusyjny, zapoznawczy – przedstawienie Teamu i uczestników,
 • kolacja,
 • transfer z Hotelu Galery 69 do Hotelu Marina Club.

 

 

Piątek 4.3.2022

 • śniadanie,
 • transfer z Hotelu Marina Club do Hotelu Galery 69, 11-034 Dorotowo,
 • panel dyskusyjny „Jak organizować pracę”,
 • rozmowa z Teamem i oddelegowanie do zadań by stworzyć sesję zdjęciową,
 • Panel dyskusyjny „Masz wpływ – wystarczy zmiana kadru”,
 • dzielimy się na grupy, każda z grup losuje modelkę i temat zdjęć, grupa przez godzinę pod okiem Marty pracuje z modelem, następnie wymiana (tak by każdy z uczestników miał okazję pracować z różnymi modelami),
 • tego dnia moją modelką była MARIA PENDER, przepiękna profesjonalistka, która na co dzień pracuje w Londynie i Paryżu oraz w Azji,
 • zajęcia praktyczne – podczas zajęć praktycznych do dyspozycji uczestników mamy kawę, herbatę, wodę, przekąski,
 • przerwa na obiad,
 • panel Aleksandra Agatowska, Agnieszka Rowińska i Marta Wojtal o zmianach w życiu, perspektywie, uważności, sile przyciągania i sposobie patrzenia na Świat – jak to jest z hasłem „Masz wpływ na swoje życie”,
 • kolacja,
 • koncert Riya Sokół,
 • transfer z Hotelu Galery 69 do Hotelu Marina Club.

 

 

Sobota 5.3.2022

 

 • śniadanie,
 • transfer z Hotelu Marina Club do Hotelu Galery 69
 • przywitanie,
 • działamy dzielimy się na grupy, każda z grup losuje modelkę i temat zdjęć,
 • grupa przez godzinę pod okiem Marty pracuje z modelem, następnie wymiana (tak by każdy z uczestników miał okazję pracować z różnymi modelami),
 • tego dnia moją modelką była PAULINA FRANKOWSKA – GWIAZDA POLSKIEGO MODELINGU, która zrezygnowała ze swojej wielkiej miłości do piłki ręcznej a teraz chodzi po wybiegach Diora w Tokio i ma też na koncie kampanię Prady i Dolce Gabbana,
 • obiad,
 • prelekcja i panel Joanna Chmura – psycholog,
 • omówienie dnia – pytania od uczestników,
 • kolacja,
 • koncert Remigiusz Olszewski, na Instagramie @remekooo – pisze o sobie: muzyk, tekściarz, pozytyw,
 • transfer z Hotelu Galery 69 do Hotelu Marina Club.

 

 

Niedziela 6.3.2022

 

 • śniadanie,
 • transfer z Hotelu Marina Club do Hotelu Galery 69
 • omówienie postprodukcji zdjęć,
 • obejrzenie efektów sesji – praca zespołowa (grupa wspólnie uzgadnia jakie zdjęcia pokazuje w swoim zadaniu),
 • podsumowanie warsztatu,
 • pytania od uczestników,
 • wspólny obiad,
 • zakończenie warsztatów.

 

 

Miejsce Warsztatów Fotograficznych

Ciekawym rozwiązaniem było to, że Warsztaty odbywały się w dwóch hotelach. W pierwszym z nich Hotel Marina Club HOTEL W ŚRODKU JEZIORA nocowaliśmy oraz jedliśmy śniadania. Natomiast w drugim HOTEL GALERY69 MANUFAKTURA GALERIA SZTUKI NATURA odbywały się spotkania i warsztaty praktyczne.

Pierwszy z nich to duży, bardzo rodzinny hotel, do którego z pewnością wrócę z całą naszą rodziną. Drugi to hotel butikowy tylko dla dorosłych, który ma swój niepowtarzalny klimat, a prowadzi do para Artystów: Małgorzata i Wojciech Żółtowscy.

 

 

Po co mi Warsztaty Fotograficzne

Moja przygoda z fotografią zaczęła się dawno temu. Zawsze lubiłam oglądać ładne zdjęcia, interesowały mnie ciekawe kadry, odpowiednie nasycenie zdjęć. Gdy dowiedziałam się, że Marta Wojtal organizuje stacjonarne Warsztaty Fotograficzne wiedziałam, że muszę na nich być. Czułam, że to będzie coś ciekawego dla mnie. Termin Warsztatów również mi odpowiadał – udział w nich był moim prezentem ode mnie dla mnie z okazji Dnia Kobiet. I muszę przyznać, że ten prezent był absolutnie trafiony! Cudowne jest też to, że prócz wiedzy, jaką tam posiadłam poznałam też wspaniałych ludzi. Niektórzy z nich zajmują się profesjonalną fotografią na co dzień, ale większość z nich zajmuje się zupełnie czymś innych, a robienie zdjęć to hobby, które chcą rozwinąć i zmonetyzować.

 

 

Czy warto jechać na takie Warsztaty?

Moim zdaniem tak, a nawet zdecydowanie tak! Przed zapisaniem się na Warsztaty wiedziałam, że 33 uczestników będzie podzielonych na dwie grupy:

 • początkującą,
 • zaawansowaną.

Dlatego też czułam się bezpieczenie i nie miałam żadnych wątpliwości związanych z moimi umiejętnościami robienia zdjęć. A trzeba pamiętać, że przed Warsztatami byłam totalnym laikiem i nawet sama o sobie mówiłam, że:

Jestem Fotograficznym Żółtodziobem

 

W ciągu tych 4 dni nauczyłam się jak robić zdjęcia, jak łapać kard, na co zwracać uwagę i w jaki sposób przygotować profesjonalną sesję zdjęciową. Upewniłam się też co do kilku rzeczy, które już wcześniej intuicyjnie robiłam wykonując zdjęcia. Dowiedziałam się też, że mam dobre oko do łapania ciekawych kadrów, a kilka z nich zobaczycie poniżej.

 

 

Warsztaty Fotograficzne – pytanie, odpowiedź

Poniżej przygotowałam kilka pytań, które wcześniej chodziły mi po głowie, a teraz nam już odpowiedzi na nie, więc dzielę się nimi z Wami.

 

Dojazd

We własnym zakresie, ale później był zapewniony transfer między hotelami.

 

Czas i miejsce

Warsztaty trwały 4 dni, w dwóch hotelach: Hotel Marina Club oraz Hotel Galery 69.

 

Cena

Cena obejmowała 4 dni, w tym 3 dni intensywnych warsztatów z Martą Wojtal i teamem, obiad, przekąski i napoje, ubezpieczenie nnw, nocleg ze śniadaniem, kolacje.

 

Faktura VAT

Każdy kto chciał mógł otrzymać fakturę za udział w Warsztatach.

 

Ilość osób na Warsztatach

Łącznie było chyba 33 osób, pracowaliśmy w siedmiu pięcioosobowych grupach.

 

Kto wchodził w skład teamu

Łącznie wchodziło ponad 20 osób.

Redaktor Naczelny Marta Wojtal.

Paulina Gzik Dyrektor Artystyczny Działu Mody.

Milena Bekalarska Dyrektor Artystyczny Działu Reklamy.

Aneta Kacprzak Dyrektor Artystyczny Działu Urody.

Michał Wichowski Dyrektor Finansowy.

Irek Krynicki Dyrektor ds. Sprzętu i Nowinek Technicznych.

Koordynator od projektów z klientami oraz Główna Dyrektor Zespołu Foto Maria Satława.

Był też z nami na pokładzie Team Beauty:  Aneta Kacprzak i Patryk Nadolny oraz topowe modelki: Maria Pender, Kaja Góral, Joanna Kondrat, Maria Bednarz, Paulina Frankowska, Lera Brovkova.

 

Co trzeba mieć ze sobą na Warsztatach Fotograficznych

Aparat fotograficzny z obiektywem portretowym 18-55, 50mm 85m 24-70m 70-200m; (polecany to 85mm, 50mm lub 105mm).

Laptop z zainstalowanym programem do obróbki zdjęć Photoshop i Lightroom.

 

Jakim aparatem wykonałam moje zdjęcia na Warsztatach

Aparat bezluterkowy Olympus.

 

Czy polecam Warsztaty Marty Wojtal

Zdecydowanie! I jeśli będzie okazja to z pewnością wezmę udział w kolejnej edycji!

 

 

SESJA NA POMOŚCIE. Paulina Frankowska

 

SESJA NA DREWNIANEJ ŚCIANIE. Paulina Frankowska

 

NA POMOŚCIE. Paulina Frankowska

 

 

SESJA PRZY KOMINKU. Paulina Frankowska

 

SESJA W STADNINIE KONNEJ. Maria Pender

 

NA POMOŚCIE. Maria Pender

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.