Oczekując Na Poród. Najpopularniejsze pozycje do porodu, opowiada leszczyńska położna

W ostatnich kilkunastu latach obraz położnictwa ulega przeobrażeniom – dziś propaguje się porody naturalne, czyli fizjologiczne w pozycji naturalnej dla rodzącej. Dzisiaj już nikogo nie widzi obecność przy porodzie męża czy innej bliskiej osoby.

 

Dziś do rozmowy zaprosiłam Beatę Hańcę, leszczyńską położną, która opowiedziała o najpopularniejszych pozycjach do porodu i szczegółowo opisuje każdą z nich.

 

Jeśli para jest przygotowana do porodu, na przykład poprzez udział w szkole rodzenia, to może w nim aktywnie uczestniczyć. Kobieta może przybierać różne pozycje wertykalne w trakcie porodu, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. Mają one wpływ na przyspieszenie rozwierania szyjki macicy, zstępowanie główki w kanale rodnym, ułatwiają relaks i radzenie sobie z bólem porodowym. Dzięki temu rodząca może osiągnąć większy komfort rodzenia i tym samym większe poczucie bezpieczeństwa.

W zależności od wyposażenia sali porodowej rodząca może odbyć poród na przykład na krześle porodowym. Może korzystać z takich przyrządów jak worek sako, materace, piłki czy drabinki. Wszystkie te sprzęty mają umożliwiać przyjmowanie pozycji ułatwiających poród. Przyjmowanie różnych pozycji podczas porodu ma wpływ na jego przebieg (przyspiesza i ułatwia go), a także na psychikę rodzącej, co wynika ze zwiększonego wydzielania endorfin. Poród aktywny niesie też korzyści dla dziecka – tętno podczas porodu jest bardziej równomierne, stan dziecka po porodzie lepszy, a ono samo z większą łatwością przystawia się do piersi. Oczywiście poród aktywny nie oznacza ciągły ruch, a jedynie przyjmowanie naturalnej dla rodzącej pozycji – relaks i odpoczynek są jak najbardziej naturalne!

Do najbardziej znanych pozycji wertykalnych należą: pozycja stojąca, siedząca, klęcząca i kuczna.

 

POZYCJE DO PORODU

 

POZYCJA STOJĄCA

Stanie i chodzenie zaleca się we wczesnym okresie porodu jak i w końcowej jego fazie. Skraca ono czas trwania porodu i zwiększa skuteczność skurczów, ułatwia wstawianie główki dziecka do kanału rodnego. Rodząca chcą przyjąć taką pozycja powinna stanąć w rozkroku na ugiętych nogach obierając się o ścianę, drabinki lub partnera.

Jedną z metod chodzenia jest tzw. „taniec bocianów”, czyli rodzaj chodu polegającego na naprzemiennym podnoszeniu zgiętej w kolanie nogi wysoko do góry. Ćwiczenie to ułatwia wstawianie główki do miednicy, nasila skurcze. Dobrze, gdy w trakcie takiego spaceru rodzącej towarzyszy bliska osoba lub położna.

Inną formą pozycji stojącej jest „taniec porodowy” w trakcie którego rodząca zarzuca ręce na szyję partnera i staje w lekkim pochyleniu do przodu. W rytm muzyki lub własnego oddechu kołysze biodrami co zapewnia jej rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu.

 

POZYCJA SIEDZĄCA

Pozycja ta jest bardzo chętnie przyjmowana przez rodzące. Może być stosowana na zwykłym krześle, na piłce lub na worku sako. Pozycja ta daje poczucie bezpieczeństwa, można stosować ją podczas skurczów jak i w przerwach pomiędzy nimi. Relaksującą i pomocną pozycją podczas porodu jest siedzenie i kołysanie się na piłce. Pozwala ono wyciszyć towarzyszące porodowi emocje, ułatwia oddychanie i wstawianie główki dziecka do kanału rodnego.

W celu przyjęcia tej pozycji rodząca powinna usiąść okrakiem na piłce tak, aby stopy były oparte stabilnie na podłodze. Dla utrzymania równowagi ręce może położyć na kolanach lub trzymać się barierki albo na przykład oparcia krzesła. Lekkie podskoki na piłce powodują dodatkowy relaks mięśni miednicy, relaksujące mogą być też rytmiczne, koliste ruchy.   

 

POZYCJA KLĘCZĄCA

Pozycja ta jest zalecana w aktywnej fazie I okresu (czyli do momentu osiągnięcia 6-8 cm rozwarcia) i w II okresu porodu, czyli wtedy, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny i rodzi się na zewnątrz. W trakcie skurczu pomaga kołysanie i kręcenie biodrami, natomiast pomiędzy skurczami dobrze, by kobieta delikatnie przysiadła na przygotowaną poduszkę lub pochyliła się do przodu i oparła o worek sako, poduszkę albo kolana partnera – to pozwoli jej się zrelaksować.

Odmianą pozycji klęczącej jest pozycja kolanowo-łokciowa, w której tułów jest pochylony do przodu. Może być przyjęta również na łóżku porodowym i sprawdza się dobrze jako pozycja relaksująca między skurczami oraz w przypadku silnego bólu okolicy krzyżowej. W przypadku bardzo silnej, dynamicznej akcji porodowej, nisko usytuowanej główce dziecka lub braku rozwarcia należy głowę umieścić na poziomie kolan i wysoko unieść pośladki. Pozwoli to odpocząć rodzącej, osłabi skurcze i spowolni postęp porodu.

 

POZYCJA KUCZNA

Może zostać zastosowana praktycznie w każdym okresie porodu, a zwłaszcza w II okresie w momencie rodzenia się główki dziecka. W tej pozycji dolny odcinek kanału rodnego ulega skróceniu i rozszerzeniu, a główka uciska na szyjkę macicy powodując nasilenie się skurczy i szybsze jej rozwarcie.

Aby przyjąć tę pozycję rodząca powinna kucnąć opierając całe stopy na podłodze, może również chwycić się drabinek lub oparcia krzesła. Ważne, by osoba towarzysząca podtrzymywała ją z tyłu zwiększając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Po każdym skurczu w tej pozycji kobieta musi wstać i rozluźnić całe ciało, w szczególności nogi.

O pozycjach do porodu opowiadała Beata Hańca, leszczyńska położna

 

newborn-863923_1280

 

Wpis ten jest drugim z cyklu Oczekując Na Poród w Lesznie. Już niedługo opublikuję moją kolejną rozmowę z leszczyńską położną.

 

Zachęcam również do poczytania wcześniejszego artykułu na podobny temat

Oczekując Na Poród w Lesznie. Moja rozmowa z położną oddziału leszczyńskiego szpitala, naszego szpitala

Komentarze