Jogurt naturalny – co dobrego masz z niego? I jak sami go robimy?

Jogurt naturalny to w zasadzie jedynie samoczynnie zakwaszone mleko. Jedynie i aż, bo właśnie ta fermentacja niemal diametralnie zmienia właściwości mleka, kiedy ono staje się jogurtem naturalnym.

 

Co dobrego zrobi ci biały jogurt naturalny? Jeśli oczywiście zechcesz 🙂

BIAŁKO

Mały kubek jogurtu naturalnego to świetne źródło pełnowartościowego białka.

WAPŃ

W tym samym kubku jogurtu znajduje się około 300 mg wapnia, czyli mniej więcej jedna trzecia dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na ten składnik.

WITAMINY

Obok białka i wapnia jogurt naturalny jest doskonałym źródłem witamin z grupy B (B2, B9, B12), witaminy A i D.

OSTEOPOROZA

Jedząc regularnie jogurt naturalny, który zawiara sporo wapnia wzmacniającego kości, oddalasz od siebie jej widmo.

LAKTOZA

A właściwie jej brak – podczas fermentacji mleka, laktoza, która przez niektórych jest nietolerowana, zostaje rozłożona na cukry proste, więc jeśli nie możesz spokojnie spożywać mleka, to jogurt już jak najbardziej.

KOSMETYK

Jogurt naturalny ma od 80 do 90% wilgotności, dlatego stosując go zewnętrznie jako maseczkę na twarz i ciało, możesz poprawić kondycję swojej skóry.

 

Warto zatem wpisać jogurt naturalny do codziennej diety a jeszcze ciekawiej będzie, kiedy sami zaczniemy go sobie przygotowywać – bo to bardzo proste. Można to zrobić na dwa sposoby. Kupić odpowiednie szczepy bakterii (dostępne m.in. w internecie) wymieszać z ciepłym mlekiem, odstawić w termosie na 2-3 godziny i gotowe. Lub po prostu mleko zaszczepić jogurtem kupionym, który – to ważne – musi zawierać żywe kultury bakterii – po prostu mieszamy jogurt z mlekiem i tak samo odstawiamy.

A jeśli wpadniesz już w jogurt naturalny po uszy, to możesz zainwestować kilkadziesiąt złotych w praktyczny sprzęcik – jogurtownicę. My mamy taką funkcję w naszym MultiCookerze i sam wcześniej bym nie pomyślał, że kiedyś jej użyję…

 

A tu masz! Zamieniam mleko w jogurt!

 

100001jogurt naturalny 100002jogurt naturalny 100004jogurt naturalny 100005jogurt naturalny 100021jogurt naturalny 100009jogurt naturalny100022jogurt naturalny 100011jogurt naturalny 100014jogurt naturalny 100017jogurt naturalny 100018jogurt naturalny 100019jogurt naturalny 100020jogurt naturalny

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.