Ile wiesz o dinozaurach? I dlaczego wciąż za mało, bo mniej niż pięciolatek!

 

Na świecie nie ma nic cenniejszego od zdrowia, ale to wiedzą chyba wszyscy.

 

 

Każda, nawet ta najmniej poważna choroba powoduje, że martwią się o nas nasi bliscy, nie mówiąc już o poważnych zachorowaniach. Warto pamiętać o tym, że nie tylko profilaktyka ma znaczenie, ale i szybkie wykrycie pierwszych symptomów choroby, czy też zespołów klinicznych. Czas liczy się tutaj najbardziej! Czasami wystarczy JEDYNIE chwila żeby pomóc drugiej osobie, czasami mały-wielki człowiek może pomóc właśnie Tobie.

 

 

Uczymy dzieci każdego dnia

Odkąd mamy dzieci staramy się je uczyć podstaw pomagania, empatii i pierwszej pomocy tak, jak się uczy czytania czy rysowania. Można to robić w bardzo prosty i przystępny sposób. Np. na początek wystarczy by dziecko zapamiętało numer alarmowy, jeden, ten najważniejszy 112. Albo by zapamiętało takie dwie proste liczby 30:2, co oznacza nic innego jak 30 uciśnięć klatki i dwa wdechy, przy resuscytacji. Proste? Proste! I zasadniczo nic więcej nie potrzeba by podjąć skuteczną pomoc. Owszem warto jeszcze znać pozycję boczną ustaloną, pamiętać o odchyleniu głowy, sprawdzeniu czynności życiowych, ale jeśli ten nadmiar wiedzy miałby spowodować, że nie zapamięta się, będąc w końcu dzieckiem, tych podstaw – 30:2 to lepiej zapamiętać tylko to 30:2 i robić, co się umie.

 

 

Bezpłatny program edukacyjny

Bo to nic trudnego, wystarczy po prostu to wiedzieć, raz zapamiętać. I tak jest w bardzo wielu przypadkach, jeśli idzie o naukę rzeczy, które zostają z nami już na całe życie. No właśnie – życie – możemy pomóc je ocalić, nawet w przypadku wystąpienia udaru mózgu , dotyka coraz większą liczbę osób. Z kolei bardzo szybko rozpoznany wraz z udzieleniem pomocy, może uchronić całkowicie przez fatalnymi jego skutkami. A więc potrzeba naprawdę niewiele, by zdziałać tak wiele!

Dlatego trwa już 3. edycja bezpłatnego programu edukacyjnego. Jest on skierowany do dzieci w wieku od 5 do 9 lat, ich rodziców i dziadków i ma na celu szerzenie wiedzy w temacie UDARU MÓZGU, a także odpowiedniego postępowania w przypadku zaobserwowania jego charakterystycznych objawów.

 

 

Do tej pory prawie 30 000 dzieci w blisko 1000 placówkek edukacyjnych w Polsce wzięło udział w programie. I dziesiątki tysięcy w wielu innych krajach!

Udar mózgu to obumarcie jego części na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Niestety, ale w Polsce doznaje go co 6,5 minuty jedna osoba. W skali roku dosięga on 80-90 tysięcy osób, a 1/3 z nich umiera w pierwszym roku od pierwszych objawów. Stoi on niechlubnie na 3 miejscu podium jeśli chodzi o przyczyny zgonów, tuż za nowotworami i chorobami serca.

 

 

Udar mózgu

Udar mózgu, którego objawy są bardzo łatwe do rozpoznania, może doprowadzić do ogromnych spustoszeń w organizmie człowieka, jeżeli szybko nie zostanie udzielona pomoc medyczna.

Takimi sygnałami są m.in.: opadający kącik ust, słabnąca nagle jedna ręka, niewyraźna mowa. Należy wówczas jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia, by nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. W przypadku udaru mózgu trwa nie dłużej niż 4,5 godziny. Czas gra kluczową rolę. W przypadku niewystarczająco szybkiej reakcji zwiększa się ryzyko, że pacjent zostanie osobą niepełnosprawną, a nawet może umrzeć.

Program edukacyjny FAST Heroes poprzez zabawę uczy już najmłodsze dzieci szybkiego reagowania w przypadku zaobserwowania zagrożenia udarem mózgu u bliskiej osoby. Pomagają im w tym Giętkobuzi Frank, Silnoręki Arnold, Złotogłosa Sophia, Szybkodziałający Timmy wraz z Tolą Nauczycielką.

 

 

Doskonale wiemy, że dzieci chłoną wiedzę niczym gąbka wodę, są ciekawe otaczającego nas świata i są otwarte na nowe umiejętności. Pozwólmy więc im poszerzać swoje horyzonty. Mówi się, że są trzy okresy w naszym życiu kiedy wiemy o dinozaurach najwięcej. Kiedy mamy pięć lat, kiedy studiujemy paleontologię, oraz kiedy… nasze dzieci mają pięć lat! Tak właśnie jest z naszymi dziećmi. Gdy one są w wieku szkolnym i przedszkolnym, przynoszą nam do domu mnóstwo wiedzy, która nam z głów już uleciała, albo której nigdy nie posiedliśmy, bo w naszych czasach nie było to propagowane, nauczane. Grzechem zaniedbania byłoby nie wykorzystać tego pięknego daru chłonięcia świata przez nasze dzieci, do nauki tego jak pomagać tym, którzy tej pomocy pilnie potrzebują. Pamiętam jak to kilka lat temu nasz Gabrielka uczyła nas segregacji śmieci. Na długo wcześniej zanim nasza firma odbierająca odpady wprowadziła recykling ?. Naprawdę warto zaufać dzieciom w wielu sprawach.

 

 

Program FAST Heroes zakłada realizację materiału w placówce edukacyjnej, czyli szkole lub przedszkolu i w domu. Szkoły i przedszkola biorące udział w programie przeprowadzają zajęcia wraz z nauczycielem z wykorzystaniem bezpłatnych, angażujących zeszytów ćwiczeń. Mając równocześnie możliwość wykonywania zadań w domu na stronie

www.pl-pl.fastheroes.com/.

Nic tak nie zaciekawia dzieci, jak atrakcyjne materiały edukacyjne. Materiały, które są kolorowe i motywujące do działania. Dlatego organizatorzy zadbali o to, żeby właśnie takie one były.

 

 

Jakie są zasady programu? Banalnie proste!

Obejmuje on 5 zajęć edukacyjnych, na których uczestnicy poznają Bohaterów Załogi FAST oraz poszczególne objawy udaru mózgu. A także uczą się wzywania pomocy z wykorzystaniem numeru alarmowego 112.

Udział w programie jest bezpłatny, a zarejestrowane szkoły i przedszkola otrzymają atrakcyjne zeszyty ćwiczeń dla dzieci.

 

 

Wypuśćmy w świat małych-wielkich ekspertów w dziedzinie udaru mózgu, którzy mogą pomóc swoim rodzicom, dziadkom, czy też przypadkowo spotkanym osobom w walce o sprawność i lepsze życie. W końcu pomaganie jest fajne!

 

 

Główna strona programu edukacyjnego:

https://pl-pl.fastheroes.com/

 

Facebook:

www.facebook.com/FastHeroesPolska

 

 

 

Partnerem artykułu jest FAST Heroes

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.